Arjantin'de Dolar Alımına Kısıtlama Getirildi

Arjantin Alberto Fernandez'i Devlet Başkanı seçmesinin ardından Merkez Bankası, ülkedeki mevcut düzenlik karşısında, dolar alım satımına kısıtlama getirdiğini açıkladı.

28.10.2019-14:22 - (Son Güncelleme: 28.10.2019-14:19)

Arjantin Cumhuriyeti Merkez Bankası (BCRA),yatırım amaçlı dolar satın alımına getirilen sınırı aylık 10 bin dolardan, 200 dolara indirdi.

BCRA'dan yapılan yazılı açıklamada, "Ülkedeki mevcut belirsizlik karşısında, BCRA, bu pazar rezervlerini korumak amacıyla bir dizi önlem almıştır. Açıklanan önlemler, 2019 Aralık ayına kadar geçerlidir. Banka hesabı olan kişiler için aylık dolar satın alımı 200, nakit dolar alımı ise 100 dolar olarak sınırlandırılmıştır." denildi.

BCRA, ön seçimlerin düzenlendiği ağustos ayından bu yana toplamda 6 milyar dolar bozdurdu.

ARJANTİN PİYASASI ÇÖKMÜŞTÜ

Ülkede ağustosta düzenlenen ve bütün anket şirketlerini yanıltan ön seçimlerde Arjantin Devlet Başkanı Macri'nin, ülkenin yeni Devlet Başkanı Alberto Fernandez'den yüzde 15 daha az oy almasının ardından piyasalar çökmüş, Arjantin pezosunun dolar karşısındaki kaybı yüzde 30'u aşmış ve ekonomide büyük bir düşüş görülmüştü.

Ülkede dün düzenlenen seçimlerde ise Fernandez yüzde 96'sı açılan sandıkların geçerli oyların yüzde 48'ini alarak ülkenin yeni devlet başkanı oldu. Macri'nin önderliğini ettiği Herkes İçin Bir Arada Koalisyonu ise yüzde 40 oranında oy aldı.

Son Dakika Ekonomi Haberleriiçin aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR