Arap Birliği İsrail’e Karşı Harekete Geçilsin Çağrısında Bulundu

İsrail’in Filistinlilere karşı zulmünün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun temasları sonrasında Arap Birliği olağanüstü toplanarak, İsrail’e karşı harekete geçme çağrısı yaptı.

12.05.2021-11:49 - (Son Güncelleme: 12.05.2021-11:49)Arap Birliği İsrail’e Karşı Harekete Geçilsin Çağrısında Bulundu

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinlilere ses bombaları ve plastik mermilerle saldırısı bölgedeki gerginliği tırmandırmıştı.

İsrail’in Filistinlilere saldırıları sonra Mescid-i Aksa’da protestolar başlamış, İsrail polisleri Filistinlilere orantısız güç uygulamıştı.

İşgal Atlındaki Filistin topraklarında yaşanan İsrail zulmüne Türkiye sessiz kalmadı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ULUSLARARASI TEMASLAR

Yoğun şekilde uluslararası temaslara girişen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile telefonda görüştü.

Ayrı ayrı gerçekleştirilen görüşmelerde Erdoğan, İsrail terörünü ve işgalini durdurmak için başta İslam alemi olmak üzere, tüm dünyayı harekete geçirmek üzere ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Erdoğan'ın yoğun görüşme trafiği, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Kuveyt Emiri es-Sabah, Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah ve Katar Emiri Al Sani ile sürdü.

İSRAİL’ KARŞI İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Söz konusu temaslarda, İsrail'in Filistinlilere yaşattığı zulüm karşısında yakın iş birliği çağrısı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimlerinin ardından bu kez Arap Birliği, İsrail’in Kudüs’teki saldırılarına karşı uluslararası toplumu hareket etmeye çağırdı.

ARAP BİRLİĞİ’NDEN ULUSLARLARASI ÇAĞRI

Arap Birliği, Filistin’de yaşanan son gelişmeleri görüşmek için video konferans yöntemiyle dışişleri bakanları seviyesinde toplandı.

Katar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, İsrail’in saldırılarına karşı durmak ve Filistin halkını desteklemek amacıyla birliğe üye ülkelerle alınan ortak bir kararla uluslararası kurum ve kuruluşları konuyla ilgili acil harekete geçmeye çağırdı.

‘‘KUTSALLARINI VE EVLERİNİ KORUMAYA ÇALIŞAN KARDEŞLERİMİZ’‘

Toplantıda söz alan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail’in Kudüs dosyasını tamamen kapatmak için bir maceraya giriştiğini belirterek, ABD yönetimini saldırılarla ilgili sessiz kalmasından dolayı kınadı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ise, ‘‘Kudüs’te İsrail saldırılarına karşı kutsallarını ve evlerini korumaya çalışan kardeşlerimiz var.’‘ ifadelerini kullandı.

Mısır’ın geçtiğimiz günlerde saldırıların durdurulması için İsrail yönetimi ve bazı devletlerle yoğun bir diplomasi trafiğine girdiğini söyleyen Şukri, buna karşılık girişimlerin herhangi bir neticeye ulaşamadığını sözlerine ekledi.

İSRAİL TÜM ULUSLARARASI KARARLARI ÇİĞNEDİ

Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi ise İsrail’in Kudüs’te yürüttüğü saldırılarla bütün uluslararası kararları çiğnediğine dikkat çekti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, gerçekleştirilen toplantının hedefinin sadece Kudüs’te yaşanan olayları kınamak olmadığını belirterek, asıl amacın dünyaya Filistin’deki durumun bu şekilde sürdürülebilir olmadığını gösteren açık bir mesaj iletmek olduğunu vurguladı.

TOPLANTI DIŞİŞLERİ BAKANLARI DÜZEYİNE YÜKSELTİLDİ

Arap Birliği 9 Mayıs'ta, Filistin'in talebi üzerine Katar'ın başkanlığında 11 Mayıs'ta Dışişleri Bakanları düzeyinde Kudüs'ü desteklemek için olağandışı toplantı düzenleneceğini duyurmuştu.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, 9 Mayıs'ta yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in izlediği tehlikeli politika nedeniyle düzenlenecek olan toplantının, daimi delegeler düzeyinden Dışişleri Bakanları düzeyine yükseltme kararı alındığını bildirmişti.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR