Araç alacaklara fiyat uyarısı: O modellere talep yağıyor

Ticaret Bakanlığı, ikinci el ve sıfır otomobilde yaşanan fiyat artışlarının önüne geçmek için denetimlerini artırdı. İşte son gelişmeler...

16.06.2023-10:47 - (Son Güncelleme: 16.06.2023-17:36)

Kurban Bayramı başlamadan önce araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bütçesine uygun araçlar bulabilmek için ikinci el oto pazarlarına akın ediyor. Döviz kurunda yaşanan yükseliş sebebiyle artmaya başlayan araç fiyatlarının önümüzdeki günlerde nasıl bir süreç işleyeceği merak ediliyor. 

Yatırım araçlarından birisi oldu 

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel merak edilen soruları milliyet.com.tr'ye cevapladı. Ertemel’in açıklamaları şu şekilde:

“Otomobil fiyatlarında yaşanan sürekli artış ve bu artışın diğer tüm alanlardan daha fazla olması sebebiyle son yıllarda otomobil ihtiyaçtan çok cazip bir yatırım aracı haline geldi.

Piyasadaki suni artışın sebebi belli oldu

Artık neredeyse bir evde iki araç var. Biri ihtiyaç diğeri ise yatırım amaçlı alınıyor. Otomobilin yatırım aracı görülmesinin yanı sıra, karlı bir ticari alan olarak değerlendirildiğinden kayıt dışı ticaret yapan kişilerin de odağında.

Otomobil Fiyatları

Bu sebepler satış adedi bazında sektörün büyümesine etki ediyor olmasına rağmen, suni fiyat artışlarının başlıca sebepleri arasında. Otomobil fiyatları öncelikli olarak döviz kurlarından etkileniyor.

Kur atakları yaşanır ve buna bağlı fiyat artışları devam ederse, farklı bir cazip yatırım alanı da olmadığı takdirde otomotivde mevcut ortam yaşanmaya devam edecektir. Ancak kur stabil bir seyir izler ve vatandaşlarımız birikimlerini farklı alanlara kaydırmayı tercih ederse, fiyatlar daha sabit kalacak veya kabul edilebilir oranlarda yükselecektir. Bu sebeple talep düşeceğinden, otomobil bugünkü cazibesini yitirmiş olur. Önümüzdeki süreçte ülkemizin genel para politikaları bu anlamda belirleyici olacaktır.

Bayram öncesinde araç alacaklar erken davranmalı mı?

Geride bıraktığımız genel seçim sürecine satış adedi rekorları kırılan bir Ocak-Mayıs süreci geçirdik. Bunda otomobile olan genel yüksek talebin yanında, seçimlerden sonra fiyatların artacağına dair var olan genel kanaat de etkiliydi. İçinde bulunduğumuz süre içerisinde, seçim öncesi olan yüksek talep olmasa da yaklaşan bayram ve henüz başlayan yaz sezonu etkisiyle satışların tekrar hareketleneceği kanaatindeyiz.

O modellere talep yağıyor

Sıfır otomobilde C segment sedan aile otomobilleri en çok tercih edilen araçlar arasında yer alıyor. Türkiye’de üretilen en düşük fiyata sahip bazı araçlar bu segmentte olduğundan, sağladığı konfor ve fiyat avantajı sebebiyle en çok tercih edilen otomobiller arasında başta geliyor.

Bazı A segment küçük otomobiller de piyasadaki en uygun araçlar olduğundan yine en çok tercih edilen otomobiller arasında. Keza ikinci el piyasasında benzeri bir durum söz konusu.

Fahiş fiyat artışları nasıl engellenir?

Bakanlığımız geçtiğimiz haftalarda bayilere yönelik bir yönetmelik yayımlayarak açıktan ücret talep eden, aksesuar satışı ya da takas otomobil zorunluluğu koşan bayilerin ikinci el otomobil satışına dair yetki belgesinin süreli iptal edileceği ve maddi cezai müeyyide uygulanacağını açıkladı.

Hem araç satışında 6 ay, 6 bin km düzenlemesi hem de bayilere yönelik yürürlüğe giren yönetmeliklere istinaden, ihlal ettiği tespit edilen bayilere ve ikinci el otomobil satıcılarına hukuk dahilinde cezalar kesildi.

Ancak genel tabloya bakıldığı takdirde, suni fiyat artışlarına sebep olan ve piyasa dengesini bozan uygulamaların halen yapıldığını görmekteyiz. Biz sektör temsilcileri olarak fahiş fiyat ve stokçuluk sorunlarında sadece denetim ve ceza işleten uygulamalardan çok daha caydırıcı, daha sürdürülebilir ve piyasa işleyişine daha çok yansıyan uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Bu konularla alakalı olarak otomotiv sektörünü temsil ettiğimiz İstanbul Ticaret Odası bünyesinde gerekli çalışmalarımızı tamamlayıp, Bakanlığımıza sunmuş bulunmaktayız. Ayrıca STK’mız İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) olarak da paralel bir rapor hazırlayarak yine Bakanlığımıza sunmuş bulunmaktayız.”

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal