Antioksidan Deposu Samandağ Biberi Kanseri Önlüyor

Hatay’da yetiştirilen Samandağ biberi, vücutta yağ yakıcı etkisinden dolayı kilo vermeye fayda sağlıyor bu nedenle de yoğun talep görüyor. Samandağ biberinin faydaları nelerdir? Detaylar haberimizde...

12.11.2021-12:13 - (Son Güncelleme: 12.11.2021-12:13)

Hatay’da yetiştirilen Samandağ biberi, vücutta yağ yakıcı etkisinden dolayı kilo vermeye fayda sağlıyor bu nedenle de yoğun talep görüyor. 

Samandağ biberini normal sağlıklı kişilerin günde 3 tane mutlaka tüketmesi gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Özge Bolat, bu şekilde metabolizmanın hızlanacağını sözlerine ekledi. Bolat, mide ve bağırsak hastalığı olanların, tansiyon hastalarının ve hamilelerin ise bu biberin tüketmesinin zararlı olabileceğini ifade etti.

SAMANDAĞ BİBERİ KANSERİ ÖNLÜYOR

Samandağ biberi yüksek lif içeriğiyle kabızlığa, antioksidan içeriğiyle de kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok kanser türünde önleyici etkiye sahiptir.

SAMANDAĞ BİBERİNİN FAYDALARI


Diyetisyen Özge Bolat, Samandağ biberinin metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğunu vurgulayarak, "Acı biber yediğiniz zaman vücut ısınız yükseliyor ve bu durumda termogeneze (ısı üretimi) bağlı olarak daha fazla kalori yakıyor. Lif içeriği yüksek olduğundan dolayı kabızlığa çok iyi geliyor. Antioksidan içeriği yüksek olduğundan dolayı ise kalp hastalıklarında birçok kanser türünde önleyici etkiye sahip. Aynı zamanda C vitamini içeriği yüksek olduğundan vücudun bağışıklık sistemini dengeliyor, bağışıklık sistemine yardım ediyor ve özellikle soğuk kış aylarında grip nezle gibi hastalıkların başlangıcında iyileştirici özelliğe sahiptir. Cildimize çok iyi geliyor. Aynı zamanda acı biberler damarlarda pıhtılaşmış kanı çözüyor, ağrıyı gideriyor" diye ifade etti.

SAMANDAĞ BİBERİNİ KİMLER TÜKETEMEZ?

Mide ve bağırsak hastalığı olan kişilerin, tansiyon hastalarının ve hamilelerin biberi kesinlikle kullanmamaları gerektiğini yineleyen Bolat, şunları kaydetti: "Çok fazla tüketimi mide ve bağırsakta tahrişe sebep olabilir hatta böbrek ve karaciğerde hasara bile neden olabilir. Lütfen tüketmeden önce bir uzmana danışalım. Samandağ biberini normal sağlıklı bir bireyin günde 3 tane mutlaka tüketmesi gerekiyor ki metabolizması hızlansın. Yalnız 3 tane tüketirken mutlaka spor yapması ve kendisine dikkat etmesi gerekiyor."

ACISI İLE HAZMI KOLAYLAŞTIRIYOR

27 yıldır çiftçilik yapan Güney Saknılı, Samandağ biberini tüm dünyaya tanıtmak istediklerini belirterek, "Tek istediğimiz dünyaya tanıtmaktır. Samandağ biberi aslında aroması ve acısıyla gerçekten 2 ve 3 yıldır çok talep görüyor’’ dedi.

Samandağ biberi hakkında konuşan Saknılı, Samandağ biberinin birçok hastalığa iyi geldiğini söyleyerek, ''Acısıyla da hazmı kolaylaştırdığı bilinir. Dolayısıyla Samandağ biberi şu an çok talep edilen bir ürün. Samandağ biberini diğer çeşitlerden ayıran özellik ise meyvenin kalın kabuklu, etli, hafif sulu ve çok çok acı olmasıdır'' diye ifade etti.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal