Antalya Valisi Şahin: "Şiddetli yağışın ardından müdahale çalışmaları devam ediyor."

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 459 personel ve 290 araçlarıyla müdahale ettiklerini, 900'ün üzerinde araçlarda mahsur kalan vatandaşların tahliye edildiğini, şu anda evlerde ve binalarda tahliye işlemlerinin devam ettiğini belirtti. Başkan Böcek, olaya müdahalede bulunan ekiplerin çalışmalarını aktardı ve vatandaşların güvenliğinin sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

13.02.2024-13:48 - (Son Güncelleme: 13.02.2024-14:28)

Antalya'da balayan ve aralıksız devam eden sağanak yağış bir kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Valilikten açıklama geldi.

Antalya'da sağanak yağıştan bir kişi hayatını kaybetti

,Antalya Valisi Hulusi Şahin, kentte etkili olan şiddetli yağışın su baskınlarına yol açtığını belirterek, "En kısa sürede hayatın normale dönmesi için gerekli çalışmaları tamamlayacağız." dedi. Kepez ilçesinde yağışın etkilediği alanlarda incelemelerde bulunan Vali Şahin, gece saatlerinde başlayan yağışın ve yer yer dolunun merkez ilçelerde etkili olduğunu, özellikle Kepez ve Muratpaşa ilçelerinde su baskınları ve taşkınların meydana geldiğini ifade etti. Şahin, yağışın devam ettiğine dikkat çekerek, eski dere yataklarında tıkanıklıkların oluştuğunu ve ulaşımın olumsuz etkilendiğini belirtti. Ayrıca, 112 ihbarının büyük bir kısmının ev ve iş yeri su baskınlarıyla ilgili olduğunu söyledi. Vali Şahin, su baskınları nedeniyle Muratpaşa İlçe Nüfus Müdürlüğü'nde hizmet verilemediğini ifade etti. Şiddetli yağışın yol açtığı sorunların giderilmesi için çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Şahin, en kısa sürede hayatın normale dönmesi için gerekli adımların atılacağını vurguladı. Vali konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Okullarımız bugün tatil. Antalyalılara geçmiş olsun diyoruz. Bu gece zor bir geceydi. Hızlı bir şekilde müdahale ediyoruz. AFAD ekiplerimiz, belediyelerimizin iş makineleri sahada, arkadaşlarımız çalışıyorlar. Bir taraftan da defterdarlık ekiplerimiz hasar tespit çalışmaları yapıyorlar. En kısa sürede hayatın normale dönmesi için gerekli çalışmaları tamamlayacağız."

Kepez Devlet Hastanesi ziyaret edildi

Antalya Valisi Hulusi Şahin, yağıştan olumsuz etkilenen Kepez Devlet Hastanesi'ni ziyaret ederek İl Sağlık Müdürü Evren Ekingen ve hastane yetkililerinden bilgi aldı. Ziyaret sırasında hastanede giderlerde geri basma kaynaklı sorunlar yaşandığını öğrenen Vali Şahin, hastane yetkilileriyle görüşerek gerekli önlemlerin alınması talimatını verdi. Şahin, Sağlık hizmetlerinin aksamaması için sorunların en kısa sürede çözülmesi için girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Yağışın neden olduğu olumsuzluklara karşı ilgili kurumlarca alınan tedbirlerin artırılacağını ifade ederek, "Laboratuvarda ve tomografide görüntüleme cihazlarında problem var. Onun dışında bir problem yok. Alternatifleri devreye alınmış. Poliklinikler, acil ve yoğun bakım hepsi aktif olarak çalışıyor. Bahsi geçen laboratuvarın eksiğini çözmek için diğer hastanelerden destek alıyoruz. Aynı zamanda acilin laboratuvarı var onu kullanarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Eksikleri de tamamlayacağız hızlı bir şekilde normal hale döneceğiz." dedi.

Şahin'e incelemelerinde AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de eşlik etti.

900'ün üzerinde vatandaşa yardım edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise İtfaiye Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, Antalya'nın uzun süredir görülmemiş bir şiddetli yağışla karşı karşıya kaldığını söyledi. Dün akşam saatlerinde başlayan yağışın gece boyunca şiddetini artırdığını dile getiren Böcek, "Metrekareye 300 kilogramın üzerinde yağış düştü. Mevsim normallerinin üzerinde. Başta itfaiyemiz, ASAT, diğer ilgili birimlerde çalışan toplam 1459 personelimizle, 290 aracımızla müdahale ediyoruz. 900'ün üzerinde araçlarda mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye ettik. Şimdi de evlerde ve binalarda tahliye işlemi yapılmakta." diye konuştu.

Antalya Valiliği, AFAD, ilçe belediyeleri ve tüm kurum kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirten Böcek, "Önemli olan can kaybının olmaması, buna şükrediyoruz. İnşallah can kaybı olmadan bu sel afetinin üstesinden geliriz." dedi.

Yağış süresince tüm ekiplerin sahada olduğunu ifade eden Böcek, acil ve önemli işi olmayanların evden çıkmamalarını istedi.


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal