Anfi mi Amfi mi, Nasıl Yazılır?

Bağlaç ve edatlar, yabancı bir dilden alınan ya da okunuşu zor kelimelerin yazımı karıştırılabiliyor. ‘Amfi’ de onlardan biri. Peki; TDK doğru yazılışı ne, içinde ‘amfi’ geçen cümleler neler?

25.01.2022-15:02 - (Son Güncelleme: 25.01.2022-15:02)Anfi mi Amfi mi, Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta konuşurken ya da mesajlaşırken kullandığımız kelimelerin nasıl yazıldığını karıştırabiliyoruz. Türk Dil Kurumu'na göre yazımı en çok karıştırılan kelimelerden biri de "amfi"

Türk Dil Kurumu (TDK) resmi internet sitesinde bulunan sözlükten arama yapıldığında kelimenin doğru yazımı "amfi" olarak ortaya çıkıyor. Yani “m” harfi ile yazılıyor.

Bazı örneklerde görülen “anfi” yazımı bugünkü Türkçe ile imla hatasıdır. Kelime, yabancı bir dilden geldiği için yazımı karıştırılıyor.

TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türkçe’de çok geçen “amfi” kelimesi, hem konuşma dilinde hem de yazı dilinde oldukça fazla kullanılıyor. Fransızcadan gelen kelimenin TDK sözlüğünde anlamı şöyle:

“Sıraları arkaya doğru basamaklı olarak yükselen büyük derslik.”

TDK

ÖRNEK CÜMLELER

- Bir zamanlar gladyatörlerin dövüştükleri amfi tiyatro şeklindeki Kolezyum’u seyrederken, gladyatörlerin birbirleriyle yaptıkları dövüşleri hayal ediyorum.

- Mükemmel bir hocaydı, fakat barış üzerine ders verdiği Büyük Amfi neredeyse bomboştu.

- Beni amfi tiyatroya tırmandırmışlardı.

- Antik Yunan'dan sonra Anadolu topraklarında ilk amfi tiyatro Ankara'da Hasanoğlan köy enstitüsü öğrencileri tarafından inşa edilmiştir.

- Kırkıncı günün sonunda çiçeklerle kaplı kafes açılır, amfi tiyatroyu büyük bir seyirci kalabalığı doldurur. (Franz Kafka)

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal