Haber 365
Haberlere Hızlı ErişinSon Dakika Haberleri ve Gelişmeleri Anında, Herkesten Önce Öğrenmek İçin;
Takip Et
Sıradaki Videolar
07 Aralık 2021 Salı 23:40 - (Son güncelleme: 30 Haziran 2021 Çarşamba 15:30)

Analiz ve Akış 27.07.2019- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bambaşka Bir Ak Partisi

Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, partisinin kogreye gideceğini duyurmuş ve bambaşka bir ak parti'nin ortaya çıkacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin kogreye gideceğini duyurmuş ve bambaşka bir AK Parti'nin ortaya çıkacağını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Bambaşka Bir AK Parti' den kastı nedir ? Haber365'te yayınlanan Analiz ve Akış programında Halit Emre Aydın ve Haber365 Genel Yayın Koordinatörü Furkan Hasdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini masaya yatırıp detaylarıyla değerlendirdi.

Furkan Hasdemir: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı önemli açıklamalardan biri şuydu, Ağustos sonunda kongreye gidilecek ve bambaşka bir AK Parti olacak dedi. Siz bu bambaşka Ak Parti’yi nasıl değerlendiriyorsunuz? Kabine değişikliği mi? Bu bambaşka Ak Parti Nedir?

Halit Emre Aydın: Şimdi gene bir Türk hastalığı bir takım mevzularda ve ya bir takım yaklaşımların değişimi noktasında insan değişimleri üzerinden o konuyu algılıyoruz. Ben burada cumhurbaşkanın kabine veya partinin üst yönetimindeki ufak tefek yapacağı değişiklikleri değil, bu insanlarla oturup bir çerçeve çizerek bu çerçeve doğrultusunda bu insanların yaklaşımlarında bir değişimi kastettiğini düşünüyorum. Yani bir takım insanlar kendileriyle çok yakın mesai vermeyen insanların Ak Parti yönetiminden veya hükümetten gideceğini ve onların yerine onların daha çok tercih edeceği kişilerin geleceği gibi bir hayale kapılıyorlarsa çok tavsiye etmem.

Ben bu noktada Ak parti çok farklı bir Ak Parti söyleminin cumhurbaşkanı tarafından ortaya konduğu zaviyesini değerlendirdiğimiz zaman belki Ak Partinin misyon belgesi üzerine bir takım değişiklikler olabilir ak partinin bundan sonra odaklanacağı noktalar üzerine değişiklik olabilir.

Ak Parti 2023, 2053, 2071 ki bunu da şuraya bağlayalım bugün cumhurbaşkanımız “önümüzdeki yarım asır boyunca Ak Parti millete hizmet etmeye devam edecektir” gibi bir açıklama yaptı. Ben bunu alıp çok farklı bir Ak Parti olacaktır söylemi ile birleştirdiğimiz zaman ben Ak Partinin 2023, 2053 ve 2071 vizyonlarını bizim daha önce yazılarımızda ve özel sohbetlerde ifade ettiğimiz gibi altını doldurmak suretiyle ortaya koyacağını düşünüyorum ama üst yönetimsel anlamda birileri gidecek birileri gelecek işte kabineden Berat Albayrak ayrılacak onun yerine başka biri gelecek gibi düşünceler hayal ve farazi bir yaklaşım.

Halit Emre Aydın: Özellikle kabinede kabinede çok köklü bir değişiklik beklemiyorum. Özellikle de şu an içinde bulunduğumuz siyasi ekonomik durumda.

Furkan Hasdemir: Niye kabine dedim, çünkü twitterda bu açıklamadan sonra ciddi anlamda kabine değişikliği olacaktır gibisinden bilgiler vardı o yüzden.

Halit Emre Aydın: Tek bir cümleyle cevap verecek olursak; aç tavuk kendini darı ambarında zanneder. Bu toplumun var olan gündemine perde örtmek veya abartmak yerine ben sana basit bir soru soruyorum. Bugün kabine ve AK Parti yönetiminde değişiklik isteyenlerin birçoğunun daha önce AK Parti yönetiminde olan veya kabinede olan ve kifayetsizlikleri ve başarısızlıkları yüzünden cumhurbaşkanı tarafından bulundukları pozisyonlardan uzaklaştırılan insanlar olduğunu not ederek söylüyorum.

Bugün kabinede şu gitsin şunun yerine şu gelsin diye reel bir talep var mı toplumda? Kabine değişsin, Fenerbahçe’nin teknik direktörü değiştirilsin deniliyor. Fenerbahçe şampiyonluğa oynuyor, arkasından maç kaybediyor, oynayamıyor ikinciliğe,üçüncülüğe düşüyor şampiyonluk kaçıyor hadi teknik direktör değişsin; Teknik direktör değişince hayat mı değişiyor? Yani konuları gene ifade ediyorum. Bu kadar palyatif çözümler üreterek ve tamamen toptancı bir anlayışla hayat siyah beyaz değildir. Hayat grinin tonlarıdır.

Bugün belli bakanlıklarla ilgili kendi hassasiyetlerim doğrultusunda doğru olmadığını düşündüğüm eylemler var. Ama toptan bu bakan gitmeli bu bakan gelmeli diyebileceğim bir ortam yok. Şunun için; benim yaşım ve gördüğüm siyasi mülahazalar itibarı ile bir üst hükümeti yaşadım ben.

Oradaki hükümetlerin bakanlarının ortalama performanslarıyla Ak Parti hükümetinin bakanlarının performanslarıyla kıyasladığım zaman bir iki tane bakan değiştirilebilir ama onların daha iyi yeltendikleri olmak kaydıyla. Ama toptan bir kabinede revizyonunu veya toptan bir Ak Parti yönetim revizyonunu ben anlamsız buluyorum. Ak Partinin kendini geliştirme konusunda ortaya koyması gereken temel mesele üst yönetim ile ilişkili bir şey değil. İl ve ilçe teşkilatları. Bu anlamdaki bir revizyondan bahsedilecekse benim kanaatim yukarıdan aşağıya değil aşağıdan yukarıya gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Birincisi piramidin aşağısından yukarıya doğru gerçekleşmesi gerekiyor. İki ak parti son 3 siyasi mücadelede yüksek bir iletişim kazası ile karşı karşıya kalmıştır. Ak partinin en önemli gücü özellikle kendini ifade etme noktasında propagandasını vatandaşa geçirme noktasındaki gücü iken 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ak parti söylemek istediği şeyleri vatandaşa anlatmakta zorluk çekiyor. Bu noktada kim sorumlu ise ilk başta onların değişmesi lazım.

Sürekli mesaj kargaşası, vatandaşın beklentisine cevap vermeyen şeyler ve her seferinde ikinci, üçüncü tura döndükten sonra rakip olduğu varsayılan kişilerin söylemlerine bir ekleyerek daha fazlasını verme kafası. AK Parti bundan 5 sene önce daha farklı yönetmiyordu Türkiye’yi çok net ifade ediyorum.

Ama o zamanlar yönetirken ortaya koyduğu iletişim çalışmaları ve stratejisi bugünkünden çok daha iyiydi. Çünkü daha ehil bir el yüz üzerinden devam ediyordu ve AK Parti daha önce yaptıklarını ve yapacaklarını daha iyi anlatırdı ama yerel seçim ama öncesi ben AK Partinin toplamını söyleyeyim ben anlamadım.

Şu kafaya geçtim, iyi bir şeyler söylüyordur muhakkak çünkü ak parti karşımdaki. Ama ne söylediğini ben dahi anlamadım. Dolayısıyla böyle palyatif olarak insanlar üzerinden yapacağı Fenerbahçe gibi transfer değişikleri falan hayır, olmaz. Sistemsel değişimden bahsediyor cumhurbaşkanı ve çok da doğru bir yere parmak basıyor.

Burada sistemin gözden geçirilmesi, iletişimin gözden geçirilmesi, bakışın gözden geçirilmesi lazım. Herkes diyor ki, “AK Parti başlangıç kodlarına dönmeli” Hayır. AK Parti fabrika ayarlarına dönmemeli. AK Parti’nin kurulduğu zamanki konjonktür, kurulduğu zamanki siyasi ortam, kurulduğu zamanki dünya ile bugünkü çok farklı.

AK Parti’nin tam tersi geriye dönmek yerine kendini önümüzdeki 10 yılın dünyasına göre güncellemesi lazım. AK Parti’nin şu ana kadarki geldiğimiz noktada bugüne kadarki bürokratları, bugüne kadarki bakanları daha konvansiyonel çözümler üreten adamlardı. AK Parti’nin daha teknolojik çözümler üreten, teknoloji ile ilişkisi daha iyi olan kişileri bürokrasi noktasında da, icra noktasında da bünyesine katması lazım. Bu açıkçası bir programlık bir konu. Ama, AK Parti fabrika ayarlarına dönmemeli, AK Parti kendini geleceğe göre güncellemeli.  

Ben, açık ve net ifade edeyim; Cumhurbaşkanı’nın bahsettiği yepyeni AK Parti meselesini kişiler üzerinden değerlendirmenin sadece birtakım avanenin kendini kandırması olarak görüyorum. Ben, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023,2053,2071 vizyonları üzerinden AK Parti’yi yeniden güncelleme noktasında; bir vizyon belgesi ortaya koymak olabilir, bir çalışma çerçevesi ortaya koymak olabilir, böyle bir çalışma ile kamuoyunu aydınlatabileceğini düşünüyorum. O gitsin, bu gelsin fark etmiyor. Bir genel yaklaşım değişimi ve evet, o yaklaşımı ortaya koyduktan  sonra yaklaşıma uymayan birtakım kişiler sigaya çekilebilir. Ama önce bir yaklaşımı ortaya koymak lazım.

Bu anlamda Cumhurbaşkanımız şunu söyledi, “Bizim ortaya koyduğumuz temel prensipleri kendi içinde içselleştiremeyen kişiler kendilerini sigaya çeksinler.” Dedi. Buradan yola çıkarak ilk önce ortaya bir anlayış konulacağını, daha sonra ise o anlayışa uymayanların o süreçten sonra belki tasfiye edilebileceklerini düşünebiliriz. Ama, bu tarz şeyleri belli isimler üzerinden bekleyenlere şunu söylüyorum, kuru kuruya kendinizi tatmin etmeye çalışmayın. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kavun Çekirdeğinin Faydaları Neler?

Kavun Çekirdeğinin Faydaları Neler?

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden kavunu yedikten sonra çekirdekl...

Define Ararken Bulduğu Sandıktan Çıkanlar Ağızları Açık Bıraktı!

Define Ararken Bulduğu Sandıktan Çıkanlar Ağızları...

Rus kökenli bir adam defile bulmak için kazılara başladı. Toprağın met...

Cinsel İçerikli Görüntüleri İnternete Sızan Kadın İntihar Etti

Cinsel İçerikli Görüntüleri İnternete Sızan Kadın...

Cinsel içerikli görüntüleri internete sızan Tiziana Cantone canına kıy...

Türkiye, S-400'leri NATO İşgaline Karşı Aldı

Türkiye, S-400'leri NATO İşgaline Karşı Aldı

Siyaset felsefecisi lütfü özşahin, türkiye'nin rus...

Erbil’de Silahlı Saldırı: Türk Diplomat Şehit Oldu

Erbil’de Silahlı Saldırı: Türk Diplomat Şehit Oldu

Irak'ın erbil kentindeki bir lokantada silahlı saldırı meydana geldi....

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz'a Özel Video: Unutmayacağız, Unutturmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz'a Özel Video:...

Cumhurbaşkanı erdoğan, sosyal medya hesabı twitter'dan 15 temmuz darbe...

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı Maçka Uçağına İlişkin Önemli Açıklamalarda Bulundu

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı Maçka Uçağına İliş...

Türk hava yolları(thy),şehit eren bülbül için '...

THY'nin Eren Bülbül Anısına "Maçka" Adını Verdiği Uçak Bugün Trabzon'a Gidecek

THY'nin Eren Bülbül Anısına "Maçka" Adını Verdiği...

Türk hava yolları'nın "maçka" adını verdiği ‘rü...

Tarihi Aynalı Çarşı’ya Ziyaretçi Akını

Tarihi Aynalı Çarşı’ya Ziyaretçi Akını

çanakkale savaşları sırasında adı türküyle öl&uu...

1,5 Tona Ulaşan Boğa 45 Bin Liraya Satışa Çıkarıldı

1,5 Tona Ulaşan Boğa 45 Bin Liraya Satışa Çıkarıld...

Bursa'da bir çiftçinin iki buçuk yıl özenle...

Bu Tavuklar Yeşil Yumurtluyor

Bu Tavuklar Yeşil Yumurtluyor

Erzurum'da mustafa sırtıkara'nın (41) hobi olarak beslediği 20 tavukta...

FETÖ'nün Firarileri: Mehmet Nail Yiğit

FETÖ'nün Firarileri: Mehmet Nail Yiğit

15 temmuz'da bazı siyasi-bürokratlara gözaltı listesi hazırl...

Şişe Kapağını Ayakla Açma Akımı Dünyayı Salladı!

Şişe Kapağını Ayakla Açma Akımı Dünyayı Salladı!

son günlerde internette yeni bir akım var.

Mehmet Ali Erbil "Damadım Bana Yeniden Duaları Öğretti" Dedi Gözyaşlarına Boğuldu!

Mehmet Ali Erbil "Damadım Bana Yeniden Duaları Öğr...

8 ay önce evinin banyosunda düşerek hastaneye kaldırılan ve...

Epilepsi Hastası Mehmet’e Sağlıkçılardan Doğum Günü Sürprizi

Epilepsi Hastası Mehmet’e Sağlıkçılardan Doğum Gün...

Tokat'ta yaşayan mustafa ve şerife öcü çiftinin 3 &cc...

İnsanımızın Bayrak Sevgisinin Kameralara Yansıdığı 5 An

İnsanımızın Bayrak Sevgisinin Kameralara Yansıdığı...

Türk milletinin bayrak sevgisi tüm dünya tarafından bil...

Kemal Sunal Hababam Sınıfı Müfettiş Sahnesi İle Anılıyor

Kemal Sunal Hababam Sınıfı Müfettiş Sahnesi İle An...

Vefatının 19'uncu yıl dönümünde kemal sunal, hababam sı...

Nostaljik Gırgır Reklamı Sosyal Medyada Beğeni Topladı

Nostaljik Gırgır Reklamı Sosyal Medyada Beğeni Top...

Gırgırın ilk çıktığı dönemlerde çekilen reklam film...

PÖH'e Meydan Okuyan Gence PÖH'den Cevap Geldi

PÖH'e Meydan Okuyan Gence PÖH'den Cevap Geldi

Sosyal medyada silahıyla şov yapan genç pöh'e meydan okudu...

Kemal Sunal Ölümünün 19. Yıl Dönümünde Anılıyor

Kemal Sunal Ölümünün 19. Yıl Dönümünde Anılıyor

Türk sinemasına adını altın harflerle yazdıran kemal sunal, ö...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Devlet Yetkililerine: Çakarlı Araç Kullanmayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Devlet Yetkililerine: Ça...

Vatandaşların artan şikayetlerinin ardından araçlardaki ç...

Birleşmiş Milletler PKK ile Anlaşma İmzaladı

Birleşmiş Milletler PKK ile Anlaşma İmzaladı

Birleşmiş milletler, sdg adını kullanan terör örgüt&uum...

Jason Statham'dan Şişe Açma Tekniği

Jason Statham'dan Şişe Açma Tekniği

ünlü ingiliz oyuncu jason statham'ın bir şişenin kapağını ay...

2 Temmuz 2019 - Gündemde Öne Çıkan Bugünün Haber Başlıkları

2 Temmuz 2019 - Gündemde Öne Çıkan Bugünün Haber B...

Dışişleri bakanlığı, birleşmiş milletler'in pkk teröristi ile &uu...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Rus Füzesi Düştü !

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Rus Füzesi Düştü...

Kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin (kktc) başkenti lefkoşa'nın taş...

29 Haziran 2019 - Gündemde Öne Çıkan Bugünün Haber Başlıkları

29 Haziran 2019 - Gündemde Öne Çıkan Bugünün Haber...

Basın toplantısında konuşan cumhurbaşkanı erdoğan, “s-400 konusu...

JÖAK'tan Nefes Kesen Tatbikat

JÖAK'tan Nefes Kesen Tatbikat

Jöak birliklerince düzenlenen rehine kurtarma ve toplum...

G20'de Trump-Putin Görüşmesi

G20'de Trump-Putin Görüşmesi

G-20 zirvesi'ne katılmak üzere japonya’da bulunan abd başka...

28 Haziran 2019 - Gündemde Öne Çıkan Bugünün Haber Başlıkları

28 Haziran 2019 - Gündemde Öne Çıkan Bugünün Haber...

Milli savunma bakanlığınca, idlib'deki gözlem noktasına yöne...

Milli Savunma Bakanlığı, TSK'nın 2228. Yılını Kutladı

Milli Savunma Bakanlığı, TSK'nın 2228. Yılını Kutl...

Milli savunma bakanlığı (msb),türk kara kuvvetleri'nin kuruluşun...