Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş’ten altın almak için artık çok geç! Dolara müdahale yakın

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın yatırımcısına uyarılarda bulundu. Gram altın isteyenlere “Çok geç kaldınız! Şimdi soğukkanlı şekilde beklemek zorundasınız” diyen İslam Memiş, Temmuz ve Aralık ayı için gram altının göreceği rakamları belirtti.

25.02.2023-12:24 - (Son Güncelleme: 25.02.2023-17:32) Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş’ten altın almak için artık çok geç! Dolara müdahale yakın

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşün sonrasında tekrar yükselişe geçerken, altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, ons altının son fiyatı hareketlerini değerlendirdi. Gram altının beklenenden çok düşük olduğunu belirten İslam Memiş yine de altın yatırımı yapmak isteyenlere beklemeleri konusunda tavsiye verdi. Dolara müdahale edileceğini söyleten Memiş, ancak doların düşmeyeceğini yükseleceğini açıkladı.

Petrol fiyatları uçacak

İslam Memiş, akaryakıt üzerine “Petrol fiyatlarına karşı yapabilecek çok da bir şey yok. Gıda kalemlerinde yeni zamları destekleyen bir gelişme olarak duruyor. Petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar da 130-140 seviyesine kadar yükselişine devam edeceği beklentileri var. Sonbaharda yeni yükselişler olabileceğini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul'dan 4 milyon kişi göçecek!

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ekonomik dengeleri değiştireceğini vurgulanan Memiş, “İstanbul’dan 4 milyon göç bekliyorum. Bugünkü gelir gider tablosu bunu gösteriyor. Bir mucize olmayacaksa, emlak, kira, enerji tarafındaki, faturalardaki artışlar bunu gösteriyor. Enflasyon konuşulurken göçle alakalı politikalar belirlendi mi, yeni tarım politikalarını gündeme getirecek mi? Bugün ekranlarda görülen enflasyon İstanbul’da yüzde 87 ise bir ay sonra 97 olacak, sonra yüzde 100’ü geçecek. Sonra mevsimsel etki ile 5-10 puan düşüş olursa tekrar rehavete düşersiniz.” dedi.Altın için artık çok geç

Gram altın çok ucuz

Memiş gram altının direnç seviyelerini zorladığını söyleyerek, “Gram altında 980 lira kırmızıçizgi, gram gümüşte 12 lira kırmızı çizgi, dolar TL kurunda 16.40 kırmızı çizgi olarak belirlendi. Nisan ayında 14.70 – 14.90 aralığında kırmızı çizgi vardı, baskılanmıştı. Bu baskılanma yukarı yönlü atak gerçekleştirdi. Gram altında yukarı yönlü ataklar gördük. Özellikle dolar/TL kurundaki yükseliş trendi ile birlikte gram altın direnç seviyelerini zorlamaya devam ediyor.

Ancak gram altın için sürekli yaptığım bir uyarı var. Ekranda gördüğünüz rakamlar fiziki tarafta olmadığını ve banka alım satımlarında makas aralığının çok geniş olduğunu ifade etmiştim. Altın fiyatları üzerinde resesyon riski fiyatlamaların başladı. Merkez bankaları bugüne kadar resesyon riskini konuşuyordu ama şu andan itibaren resesyonun ne kadar kalıcı olacağını tartışıyorlar. Yani resesyon riskinin artık fiyatlamaya dönüştüğünü düşünüyorum.” şeklinde konuştu

Altın piyasasının yaşadığı süreçle ilgili olarak, “Özellikle resesyon olduğu süreçlerde güvenli limana olan talebin daha çok artacağını tahmin ediyorum. O yüzden ons altında yaşanan bu baskılanmalar bence orta ve uzun vade için yatırımcısına fırsat sunuyor. Yıl içinde 2 bin 150 dolar olması yönündeki öngörümde bir değişiklik yok.” İfadelerini kullandı.

Altında yükseliş sürecek

Memiş altında yükselişin devam edeceğini belirterek “Mart ayında 2068 doları gören altın jeopolitik risklerden beslenirken ama bundan sonraki süreçlerde enflasyon ve resesyon riskinden dolayı yükselişlerin devam etme ihtimali var. Gram altın fiyatında da yükseliş öngörüm devam ediyor. Özellikle temmuz ayında 1200 lira seviyesi, yıl sonuna kadar da 1450 lira seviyesi öngörümde de değişiklik yok.

Bunu da hem ons altın hem de dolar/TL kurunda yaşanabilecek gelişmelere bağlıyorum. Yine temmuz aylarında döviz kurlarında yukarı yönlü atakların gelmesi muhtemel bir sonuç olacaktır. O yüzden emtia fiyatlarında yaşanabilecek geri çekilmeler yatırımcılara fırsat sunacak.” şeklinde konuştu.

Gram altın 890 liradan başladı

Memiş, altın almak isteyenler için “şu anda siz geç kaldınız. Şimdi soğukkanlı şekilde beklemek zorundasınız. Koşa koşa gidip almak artık yeter. Biraz daha heyecansız olacaksınız. 14.70’den, 14.90’dan dövizini alan var. Kar satışı zaten olacak. Gram altın 890 liradan başladı, gitti 980 lira. Burada kar satışı olacak, herkes cebine parayı koyacak sonuçta. Destek seviyesi önce 950.” İfadelerini kullandı.

Dolara müdahale sinyali verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu hafta bir paket açıklamasını beklediğini söyleyen İslam Memiş, söz konusu paketin dolarda bir kırılmaya yol açmayacağını ve kısa süreli düşüşün ardından doların yükselmeye devam edeceğini belirtti.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal