Altın için yatırımcılar Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor: İslam Memiş’ten yeni piyasalar tahminleri geldi

Gram ve ons altın fiyatları haftaya yeni rekorlar başlamasının sonrasında düşüşe geçmişti. Piyasaların merakla beklediği kara ABD’den geldi ve Mart ayı Fed faiz kararı belli sonunda belli oldu. Banka beklentileri doğrultusunda faizleri 25 baz puan artırarak 16 yılın zirvesine ulaştı. Bugün ise Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. 'Altın fiyatları ne kadar, kaç TL?", "Düşecek mi, yükselecek mi?” sorularına yanıt aranırken İslam Memiş'ten yeni tahmin geldi.

23.03.2023-12:24 - (Son Güncelleme: 23.03.2023-13:55) Altın için yatırımcılar Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor: İslam Memiş’ten yeni piyasalar tahminleri geldi

Altın yatırımcıları ve tüm dünya piyasalarının beklediği Mart ayı ABD Merkez Bankası(Fed) faiz kararı açıklandı. Fed, beklentiler kapsamında politika faizinde 25 baz puan artırıma giderek faiz yüzde 4,75-5,00 aralığına çekti. Böylelikle aralıksız 9.kez faiz artıran banka, faizi 16 yılın zirvesine çıkarmış oldu.

Mynet’te yer alan habere göre; alınan karar metninde ABD bankalarının sağlam olduğunun altını çizerken, gelişmelerin büyümesi durumunda etkilerinin izleneceği ifade edildi. Karar metninden anlaşıldığı üzere küresel piyasaları sarsan bankacılık krizine Fed’in faiz artışlarından vazgeçmeyeceğini gösterdi.

Powell'dan banka krizi için mesaj

Toplantı sonrası açıklamaya yapan Fed Başkanı Jerome Poweşş, "Bankacılık sektöründe gelişmeler ekonomiyi etkileyecek ve buna nasıl yanıt vermemiz gerektiğine bakacağız" ifadelerini kullandı. Powell ayrıca bu yıl faizlerde indirim beklemediklerini de ifade etti.

İslam Memiş'ten altın tahmini

Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün gerçekleşecek toplantının ardından faiz kararını duyurdu. 2022’de politika faizini yüzde 14 seviyelerinden yüzde 9’a kadar kademeli olarak düşüren banka, geçtiğimiz ay 50 baz puan daha indirerek faizleri yüzde 8,50’ye çekmişti.

Merkez Bankası faiz kararı bugün belli olacak. Karar saat 14:00’te açıklanacak.

Ekonomistler tek görüşte birleşti

AA Finans'ın anketine katılan 22 ekonomistin beklentisi politika faizinin yüzde 8,50'de sabit bırakılması yönünde oldu. Ekonomistlerden 8'i mevcutta yüzde 8,50 düzeyinde bulunan politika faizinin 50 baz puan düşürüleceği yönünde görüş bildirirken, 14'ü politika faizinin sabit tutulacağını öngörüyor.

Altın fiyatları Fed ile yükseldi

Fed faiz kararı öncesi temkinli hareket eden ons altın fiyatı, FOMC öncesi 1.937 dolara kadar geriledi. Pazartesi günü ons altın fiyatının 2.009 dolara yükselerek 1 yılın zirvesine çıkmasıyla 1.229 TL ile rekor kıran gram altın ise toplantı öncesinde 1.184 lira seviyesine geri çekildi.

Faiz kararı sonrasında ise ons altın yüzde 1’in üzerinde değer kazanarak 1971 doların üzerine yükseldi. Altının gram fiyatı ise serbest piyasada yeniden psikolojik sınır olan 1.200 lirayı aştı.

Güncel altın fiyatları (23 Mart 2023 Perşembe)

Ons altın: 1.976 dolar

Gram altın: 1.210 TL

Çeyrek altın: 1.978 TL

Cumhuriyet altını: 8.161 TL

22 ayar bilezik: 1.189 TL

Altın

İslam Memiş’ten altın tahmini

Faiz kararının ardından altın fiyatlarına ilişkin Mynet’e değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Fed sonrası altın ve gümüş fiyatlarında sınırlı yükseliş yaşandı. Fed’in 25 bp faiz artırımı piyasalar tarafından satın alınmıştı. Fed’in faiz kararını 1.950 dolar seviyesinde bekleyen ons 1.978 dolara yükseldi. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından sonra tekrar 1.960 dolara geriledi. Temkinli bekleyişini sürdüren yatırımcılar, yeni pozisyon için karar veremediklerini düşünüyorum. Asıl fiyatlamalar bugün görülebilir” dedi.

Güncel altın fiyatları

“Teknik olarak 1.917-1.990 aralığını takip edeceğim. Bu bant aralıkları düşüş veya yükselişin devamı için önemli” diyen uzman isim, “Gram altının serbest piyasalarda 1.236 liraya yükseldiğini gördük. Ons altında yaşanan gerileme gram altında da gerilemeye neden oldu. Gram altın da 1.180-1.280 lira aralığını takip edeceğim. Düşüşler alım fırsatı, çünkü kalıcı olmaz. Bu yıl için 1.450-1.550 lira öngörüm devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıya 'satış' uyarısı

Gümüşün ons fiyatının 23 dolara yükseldiğini kaydeden Memiş, “Üzerinde kalıcı olması halinde hedef 26 dolar. Gümüş fiyatlarında yükselişin devam edeceğini söyleyebilirim. Kısa vadeli geri çekilmeler kalıcı olmaz. Kimse satış için acele etmemeli” diyerek yatırımcıyı uyardı.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal