Ali Palabıyık hakemlik kariyerini bitiren maçı itiraf etti: Ali Koç'a göndermede bulundu

25 Temmuz 2023’te düdüğünü asan FIFA kokartlı eski hakem Ali Palabıyık, kendisini istifaya götüren süreci anlattı. Palabıyık, kariyerinin bittiği maçı da açıkladı. İşte detaylar...

08.12.2023-14:13 - (Son Güncelleme: 08.12.2023-14:13) Ali Palabıyık hakemlik kariyerini bitiren maçı itiraf etti: Ali Koç'a göndermede bulundu

Temmuz ayı sonunda düdüğünü asan FIFA kokartlı eski hakem Ali Palabıyık, gündeme dair olay yaratacak açıklamalarda bulundu. 

“Şu anda görev yapan bir hakemi düşünemiyorum”

Hürriyet’e konuşan Palabıyık’ın Ali Koç'un hakemlerle ilgili sözlerinin çok tehlikeli olduğunu kaydeden Başkan Koç'un sözlerinin çoğuna katılmadığını aktardı. Palabıyık “Özellikle sosyal hayatlarında taraftarların hakemlere karşı önyargı beslemesini talep etmek sakıncalı. Şu anda görev yapan bir hakemi düşünemiyorum. Bir kafede fotoğrafı mı çekildi, biri video mu çekiyor, arkadaşıyla konuşurken farklı durumlar ortaya çıkabilir mi gibi çok üzücü ve kötü bir durum. Böyle bir ortam yerine, tam tersi şekilde yöneticisiyle, futbolcusuyla, hakemiyle, gözlemcisiyle bir arada olunmalı. Saygı ortamı kazandırılmalı ki hakemler olarak toplum önünde ön yargılardan kurtulalım. Bu nasıl sağlanır bilmiyorum. Daha önce TFF çok güzel bir uygulama yapmıştı. Lig TV’de Nazlı Canyurt’un hazırladığı içerik bizi kamuoyuna tanıtan, insan olduğumuzu, bir ailemizin olduğunu, hakemlik dışında bir yaşantımızın olduğunu gösterebileceğimiz bir alan yaratmıştı."

Hakemliğini bitiren maçı açıkladı

Öte yandan Ali Palabıyık, hakemlik kariyerini bitiren maçın Çaykur Rizespor-Galatasaray karşılaşması olduğunu itiraf etti. Palabıyık, "2020-2021 sezonunda oynanan Rizespor-Galatasaray maçının son dakikasında verdiğim kararla hakemlik kariyerim bitirildi. Ülkemde hakemlik yapamadığım gibi UEFA’da da hem maçım hem de UEFA kış semineri davetim geri çekildi. Bu olaylar sonrası UEFA’nın bana bakış açısı değişti, Avrupa’da yönettiğim maçların kalitesi dahi düştü. 

“UEFA’nın müdahalesiyle değişti”

O maç sonrasında yönettiği Şampiyonlar Ligi maçlarının gözlemci notlarının düşürülmesiyle ilgili konuşan Ali Palabıyık “Türkiye’de bize ağabeylik ve hocalık yapan, içimizde olan faktörler de devreye girdi. Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus’tan sonra Şampiyonlar Ligi’nde görev almak benim için büyük gururdu. Daha da yukarılara giderim derken, son çıktığım Şampiyonlar Ligi maçındaki gözlemci notum UEFA Hakem Kurulu müdahalesiyle değiştirildi. Şampiyonlar Ligi’ndeki 3 maçım da çok güzel geçti lakin devamı gelmedi maalesef" dedi.

“Bu hakemleri bitirelim denilmiş”

8 Mart'ta yaşananlarla ilgili konuşan Ali Palabıyık, "Aslında gündemde Serdar Tatlı başkanın üç hakemle ilgili ‘isim verme’ raporu vardı. Benim Rize-G. Saray maçı da bu tartışmaların üzerine geldi. Ferhat başkan ‘Ligin 2. yarısında başlıyorsunuz’ dedi ancak yine başlayamadık. Bu kez de ‘onay bekliyoruz’ dendi. Düşünsenize, FIFA 1. Kategori hakeminiz ülkesinde maça çıkacak, MHK Başkanı onay bekliyor! Onayın çıkması 1.5 ayı buldu. Tam başladık, güzel gidiyor derken 8 Mart olayını yaşadık. Aslında 8 Mart’ın ortaya çıkmasının tohumları benim yönettiğim Rizespor- Galatasaray maçından sonra atılmış diye duydum. 12 kişilik bir liste yapılarak, kulüp başkanlarıyla ‘bu hakemleri bitirelim’ denilmiş." ifadelerini kullandı. 


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal