Alevi Ve Bektaşi Sivil Toplum Örgütlerinden İBB'ye Tepki Geldi: İmamoğlu Bizden Özür Dilesin!

Alevi ve Bektaşi sivil toplum kuruluşları, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından 30-31 Temmuz tarihleri arasında Yenikapı'da düzenlenecek “Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali”ne tepki gösterdi.

28.07.2021-18:28 - (Son Güncelleme: 28.07.2021-18:50)Alevi Ve Bektaşi Sivil Toplum Örgütlerinden İBB'ye Tepki Geldi: İmamoğlu Bizden Özür Dilesin!

İstanbul Yenikapı da 30 - 31 Temmuz tarihleri içinde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan “Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali” Alevi ve Bektaşiler tarafından büyük bir tepkiye uğradı. Hacı Bektaş Veli'nin adını taşıyan etkinlikte hologram resminin kullanıldığı ve içeriğinin uygun olmadığı nedeni ile Alevi ve Bektaşi sivil toplum örgütleri duruma tepki göstererek basın toplantısı meydana getirdi Rumeli Balkan Güçbirliği Trakya Dernekleri Federasyonu'nun öncülüğünde gerçekleşen basın toplantısı, Alevi Anadolu İnanç Önderleri Birliği Genel Başkanı Hıdır Bulut'un da katılımıyla gerçekleşti. 

‘HACI BEKTAŞ VELİ'YE GEREKEN SAYGI GÖSTERİLMELİDİR’ 

Bununla beraber Hacı Bektaş Veli gibi önemli bir insana gereken saygının gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Rumeli Balkan Güçbirliği Trakya Dernekleri Federasyonu Başkanı Recep Osman Erdoğan, Alevi ve Bektaşiler olarak bu durumu kınadıklarını bildirerek ‘Yenikapı'da yapılacak Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali adındaki eğlence organizasyonuna biz Bektaşi ve Aleviler karşı değiliz. Ben burada şuna değinmek istiyorum; Türk-İslam akidesinin özü olan Hoca Ahmet Yesevi'nin öğrencisi Hünkar Hacı Bektaş Veli'nin animasyon görselinin kullanılması ve adına böyle bir alakasız bir organizasyon düzenlenmesi bizleri derinden yaralamıştır. Şu anda bir yandan da Muharrem ayına girmek üzereyiz'dedi.

İMAMOĞLUNA SESLENİP ÖZÜR DİLEMESİNİ İSTEDİLER

Diğer yandan yaşanan bu durumu kınadıklarını ve karşılığında özür dilemelerini bekleyen grup Bu ayda yas ve matem oruçlarını tutacağız ama İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin yaptığı bu etkinlik Muharrem ayının önemine gölge düşürüyor. Tekrar söylemek istiyorum biz Alevi ve Bektaşiler olarak bu durumu kınıyoruz. Bizim toplumumuz ülkemiz için çok önemlidir. Bu toplumun değeri bilinmeli ve değerlerine saygı gösterilmelidir. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi aldığı bu karardan bir an önce vazgeçmelidir. Hünkar Hacı Bektaş Veli'nin resmini ve ismini bu müzikal etkinlikten kaldırmalı ve gereken saygıyı bu büyük insana göstermelidir. Buradan Sayın İmamoğlu'na sesleniyorum, ‘Bizlerin sesini duyun ve yanlışınızdan bir an önce vazgeçin. Çıkıp Alevi ve Bektaşi toplumundan yaptığınız yanlış için özür dileyin’ ifadelerini kullandı. 

‘İNANCIMIZ KİMSENİN OYUNCAĞI OLAMAZ’ 

Düzenlenen etkinliğin inançlarına karşı olduğunu ifade eden Alevi Anadolu İnanç Önderleri Birliği Genel Başkanı Hıdır Bulut ise İmamoğlu’ndan özür beklediklerini dile getirerek ‘Hacı Bektaş Veli'nin de kimse tarafından kirli siyasete alet edilmesine müsaade edemeyiz. Hele yaklaşmakta olan Muharrem ayında, bizler için yas ve üzüntüyü anlatan bu ayda böyle bir etkinlikte bu ismin kullanılmasına asla müsemma gösteremeyiz. Bir an önce İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin içinde bulunduğu hatayı anlamasını istiyoruz. Yaptıkları hatadan ötürü de Sayın İmamoğlu bizlerden özür dilesin bekliyoruz’ şeklinde konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal