Sıradaki Videolar
12 Mayıs 2021 Çarşamba 17:18 - (Son güncelleme: 18 Nisan 2021 Pazar 23:30)

Alan Ruschel İlk Golünü Attı

Chapecoense'nin uçak kazasında hayatta kalan Alan Ruschel o günden sonra ilk golünü attı, gökyüzünü göstererek ağladı. İşte Alan Ruschel'in attığı ilk gol...

CHAPECOENSE'NİN TARİHÇESİ

1973'te Chapecó şehrine futbolu geri getirmek amacıyla kuruldu. Kulüp, 2011'e kadar dört kere eyalet şampiyonluğu yaşadı. 2014 yılında Brezilya'nın en üst futbol ligi olan Série A'ya çıkmayı başardı. Takım ev sahibi olduğu maçları Arena Condá stadında oynamaktadır.

Chapecoense, 28 Kasım 2016'da Atlético Nacional ile Copa Sudamericana finalinde karşılaşmak üzere LaMia Airlines'ın 2933 sefer sayılı uçuşu ile yola çıkmıştır. Kulüp, tarihinin en önemli maçına giderken uçak Kolombiya'da düşmüştür. Uçakta bulunan 81 kişiden 76'sı ölmüş, 3'ü kulübün futbolcusu olan 6 kişi sağ kurtulmuştur. 5 Aralık 2016 tarihinde rakibi Atlético Nacional'ın başvurusu üzerine CONMEBOL tarafından Copa Sudamericana şampiyonu ilan edilmiştir. Böylece statü gereği 2017 Copa Libertadores'a katılmaya hak kazanmıştır.

UÇAK KAZASINA GELEN TEPKİLER

Brezilya devlet başkanı Michel Temer, ülkede üç günlük yas ilan etti. Atletico Nacional yönetimi takımın İnternet sitesi üzerinden Chapecoense'i Copa Sudamericana şampiyonu olarak ilan etti. Atletico Nacional taraftarı ise Chapecoense ekibini anmak stadı doldurdu.Fransız ekibi Paris Saint Germain Chapecoense'e 40 milyon EURO bağışta bulanabileceğini dair iddialar yapıldı fakat kulüp yönetimi tarafından inkar edildi. Palmeiras, Santos, Flamengo, Sao Paulo gibi ekiplerin bulunduğu Brezilya'nın futbol kulüpleri, Chapecoense takımı için ortak bildiri yayımladı. Kulüplerin internet sitelerinde, bugün uçak kazasında hayatını kaybeden Chapecoense futbolcuları ve teknik heyetin aileleri ile taraftarlar için taziye mesajlarına yer verildi. Kulüpler, Chapecoense'nin 2017 sezonunda ücretsiz futbolcu kiralayabilmesini ve üç sezon boyunca küme düşmekten muaf tutulmasını Brezilya Futbol Federasyonundan istedi. CONMEBOL, Chapecoense takımını Copa Sudamericana şampiyonu ilan ettiğini açıkladı.