Akkuyu Nükleer Santrali Genel Müdürü Anastasia Zoteeva Santral Hakkındaki Son Gelişmeleri Duyurdu!

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü, Anastasia Zoteeva, yaptığı açıklamalarda Akkuyu Nükleer Santrali hakkındaki son detayları paylaştı.

29.11.2021-17:24 - (Son Güncelleme: 29.11.2021-17:48)Akkuyu Nükleer Santrali Genel Müdürü Anastasia Zoteeva Santral Hakkındaki Son Gelişmeleri Duyurdu!

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü, Anastasia Zoteeva, yaptığı açıklamalarda Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımının 2 sene içinde biteceğini aktardı.

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü, Anastasia Zoteeva, 29 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamalarda nükleer santralin inşaatının bitmesi sonrasında Türkiye'nin enerji cenneti haline geleceğini belirterek şu sözlere yer verdi;  "Şu an bu sahada 13 bin kişi çalışıyor. İşler ve hayat tüm hızıyla devam ediyor. Faal çalışmalarla geçen her gün Türkiye'yi tarihi bir noktaya daha da yakınlaştırıyor. Bu tarihi nokta da birinci ünitenin devreye alınacağı 2023 tarihi. Biz şu an 4 nükleer güç ünitesinde çalışmaları paralel olarak yürütüyoruz. Bu da bir nükleer santral inşaatı açısından benzeri olmayan bir örnek. Güven ve gurur ile belirtmek isterim ki bizim nükleer santralimiz, dünyada nükleer sektördeki inşaat sahalarının en büyüğüdür."

AKKUYU NÜKLEER SANTRAL'İ GENÇ NESİLLERE FAYDALI OLACAK

Yaptığı açıklamalara Akkuyu Nükleer Santrali'nin Türkiye'nin gelecek nesillerine çok faydası dokunacağını söyleyen Anastasia Zoteeva konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; "Şu an burası tozlu ve biraz gürültülü ama bunlar herhangi bir büyük tesis inşaatında görebileceğiniz geçici sıkıntılardır. Çok yakında hatta 2 yıl sonra burası artık bir 'enerji cenneti' haline gelecek ve Mersin, Türkiye'nin gururu olacak, çünkü Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali burada işletiliyor olacak. Nükleer santralimiz sağlam, güvenli, modern bir tesistir. Buna şaşırmamak gerek çünkü tesisin inşaatı, bu tür santrallerin kurulumu konusunda 75 yıllık deneyime sahip Rus nükleer uzmanları ile misafirperver, profesyonel ve yetenekli Türk inşaatçılarının ortak çabaları ile yürütülmektedir. Burada çalışmakta olan inşaat işçilerinin yüzde 80'inden fazlası Türkiye vatandaşıdır."

TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ PROJESİ AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

Konuşmasının devamında Türkiye'de devam eden en önemli projenin Akkuyu Nükleer Santrali olduğunu belirten Anastasia Zoteeva yaptığı konuşmayı şu sözlerle noktaladı; "Şimdi özellikle 1. ünite aktif olarak inşa ediliyor. Nükleer reaktör basınç kabı da dahil olmak üzere teknolojik ekipmanın bazı ana bileşenleri kurulmuş durumda. Şu an güç ünitesinin reaktör bölümünde duvarlar ve zeminler inşa ediliyor. Buhar üreteçlerini kurma hazırlıklarımızı yapıyoruz. 2. ve 3. güç ünitelerinin inşaatı planlanan şekilde ilerliyor. 3. ünitenin inşaatı bu yıl 10 Mart'ta başladı, burada da gözle görülür bir ilerleme var. Reaktör bölümü ve türbin binasının temel plakalarının betonlanması tamamlandı ve ünite binalarının duvarları inşa ediliyor. 4. ünitede, reaktör binası için hafriyat çalışmaları devam etmekte olup, türbin binası ve diğer tesislerin temelleri hazırlanmaktadır."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal