Akkuyu NGS'nin Soğutma Ekipmanları İçin Sözleşme Yapıldı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) türbin tesisatı soğutma sistemi ekipmanlarının alımı için sözleşme yapıldı.

28.12.2019-17:29 - (Son Güncelleme: 28.12.2019-15:57)Akkuyu NGS'nin Soğutma Ekipmanları İçin Sözleşme Yapıldı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) türbin tesisatı soğutma sistemi ekipmanlarının alımı için sözleşme yapıldı.
Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'dan aktarılan bilgiye göre, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’nin türbin kondansatörlerine soğutma suyu temin edecek sistemler için ekipman tedariki hususunda Kurumun enerji mühendisliği bölümü Atomenergomash AŞ, NPO TsNIITMASH AŞ ve Alman firması Taprogge GmbH arasında sözleşme yapıldı.

Bunun sonucu olarak, Taprogge GmbH nükleer santralin dört ünitesi için uygun ekipman setleri geliştirecek ve tedarik edecek. TsNIITMASH AŞ ise Alman şirketi tarafından üretilen bağlantılar ve bileşenlerin entegrasyonunu gerçekleştirecek. Sözleşme çerçevesinde üretilen ekipmanlar Avrupa standartlarını tam olarak karşılayacak.

Hindistan, Bangladeş, Çin, Rusya ve diğer ülkelerdeki nükleer santraller için de reaktör ekipmanları üreten Atomenergomash AŞ, Akkuyu NGS’nin dört ünitesinin tümü için reaktör ekipmanı ve makine odası imkanı sağlanıyor.

Akkuyu NGS'nin kurulumuna yönelik hükümetler arası anlaşma Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak Akkuyu NGS'nin 2023'te devreye alınması amaçlanıyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleriiçin aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR