Akaryakıta dev indirim geldi: Fiyatlar yeniden değişti

Akaryakıt fiyatlarında Brent petrol ve döviz kurundaki değişimler neticesinde akaryakıta beklenen indirimler geldi. Buna göre motorin litre fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 2 kuruşluk indirim yapıldı. İşte detaylar...

02.02.2023-09:06 - (Son Güncelleme: 02.02.2023-17:26) Akaryakıta dev indirim geldi: Fiyatlar yeniden değişti

Geçen hafta akaryakıta gelen indirim ve zammın ardından bu hafta dev bir indirim daha yapıldı. Motorin fiyatlarına 2 Şubat 2023 Perşembe gününden itibaren 1 lira 2 kuruşluk indirim yapıldığı ve indirimin pompaya yansıtılacağı öğrenildi.

Fiyatlar yeniden değişti

Motorine gece yarısından itibaren 1 lira 2 kuruş indirim yapıldı. İndirim pompa satış fiyatlarına yansıyacak.

Öte yandan motorinde bir indirim daha bekleniyor. Bu gece yarısı 1 lira 2 kuruş indirimden sonra perşembe gece yarısından sonra motorinde 65 kuruş daha indirim bekleniyor.

Akaryakıt İndirim Son Dakika

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul'da motorin litre fiyatı 23.41 liradan satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 21.08 TL'ye satılıyor.

Bu gece yapılacak indirimle motorinin litre fiyatı 22.39 liradan satılacak.

Perşembe gece yarısından sonra pompaya yansıması beklenen ikinci indirimin ardından motorin 21.74 liradan satılmaya başlanacak.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal