Akaryakıt fiyatları güncellendi: Bu gece de zam geliyor

Akaryakıtta tabelalar bugün yeniden güncellendi. Motorine gelen 1 lira 7 kuruşluk zam pompaya yansıdı. Öte yandan bu gece LPG fiyatlarına da zam gelecek. İşte detaylar...

01.08.2023-09:56 - (Son Güncelleme: 01.08.2023-17:17)

Brent petrol ve dövizde yaşanan gelişmelerle birlikte değişen akaryakıt fiyatları araç sahiplerinin gündemini meşgul ediyor.

Son olarak motorine gelen 1 lira 7 kuruşluk Zam pompaya yansıtıldı. Ancak araç sahipleri bu kez LPG fiyatlarına gelecek zamla üzecek.

Benzin ve motorin fiyatları ne kadar?

NTV’nin haberine göre; Son olarak motorine bugünden itibaren geçerli olacak şekilde 1,07 lira zam geldi.

İstanbul'da motorin litre fiyatı 36,42 liraya yükseldi. Motorinin litre fiyatı Ankara'da 36,9 lira, İzmir'de ise 37,08 lira oldu.

Benzin fiyatlarında ise bir değişiklik olmadı. Benzin fiyatı da ilden ile değişmekle birlikte yaklaşık 36,5 ila 37,2 lira aralığında satılıyor.

Benzin ve motorin fiyatları

LPG’ye zam geliyor

Akaryakıt sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu geceden itibaren geçerli olmak üzere otogazın litre fiyatına 2 lira 03 kuruş zam gelecek.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal