AK Parti seçim sonuçlarını ayrıntılı olarak masaya yatırdı!

31 Mart Mahalli ve İdari Seçim’den sürpriz sonuç çıktı. AK Parti, kurulduğu günden bugüne ilk defa ikinci parti konumuna düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘‘Milletin sandıkta verdiği mesajını aldık’’ ifadesi, parti içinde değerlendirmeler yapılacağı ve yeni bir yol haritası düzenleneceği şeklinde yorumlandı. İşte detaylar…

04.04.2024-10:34 - (Son Güncelleme: 04.04.2024-16:43) AK Parti seçim sonuçlarını ayrıntılı olarak masaya yatırdı!

AK Parti, yeni bir yol haritası hazırladı. Seçim sonuçlarının analizi yapılacağı ve siyasi, ekonomi boyutları araştırılıp komisyonlar kurulacağı belirtildi. Oy kaybının nedenlerini araştırmak için toplantılar yapılacağı aktarılıyor. Salı günü toplanan MYK toplantısında ekonomi ile ilgilenen bakanların hazır bulunması dikkat çekerken, sandığa küsen seçmenlerin sebepleri tek tek karşılıklı görüşüldü.

Bütün ülke ilmek ilmek incelendi!

Kulis bilgisine göre, seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, bir seçim geleneği olarak seçim analizi sunumu yaptı. 59 sayfalık sunumda AK Partinin oy kaybı yaşadığı il ve ilçeler, oyunu artırdığı bölgeler detaylı olarak yer aldı. Sunumda 2019 ve 2024 seçimleri de kıyaslandı. Büyükşehir, 51 il ve ilçelerle birlikte belediye meclis üyeliklerindeki son durum masaya yatırıldı.

‘‘Rehavete kapılmayın!’’

AK Parti seçim sonuçlarını ayrıntılı olarak masaya yatırdı

Seçim sonrası kurmaylarına rehavet uyarısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimi kaybetmenin tek bir nedene indirgenmesinin kolaycılık olduğunu vurgulayarak, ‘‘Çalışacağız analiz edeceğiz nerede yanlışımız var ben dâhil dönüp kendimize bakacağız. Kendimize soralım neyi daha iyi yapabilirdik. Bir ekip kurmamız lazım süreci nasıl yönetebiliriz elimizde hangi argümanlar var bunlara bakalım’’dedi.

Seçim sonuçları didik edildi!

Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere Erdoğan’ın çerçevesini çizdiği 4 ayrı komisyon kurulacağı belirtildi. Komisyonlar; siyasal ( genel merkez odaklı, parti politikaları, teşkilat, adaylar bu başlığın altında olacak), ekonomik (politikalar, yansımaları, karşılığı, beklentiler), sosyolojik (kentleşme, kentlileşme, ilk defa oy kullanan seçmenler, modern muhafazakarlar) ve kampanya şeklinde olacak.

Komisyonda kimler görev alacak?

AK Parti seçim sonuçlarını ayrıntılı olarak masaya yatırdı!

Komisyon da kimler görev alacak? Genel başkan yardımcıları, akademisyenler ve ilgili bakanlar yer alacak. 31 Mart seçimleri; teşkilat, adaylar, mevcut parti programı, yerel yönetimler, ekonomi, partinin genel politikası, işleyiş olmak üzere birçok parametrede detaylı inceleneceği aktarıldı.

İlçeler detaylı olarak incelenecek!

AK Parti, yeni hazırladığı yol haritasında saha çalışmasındaki gerçek ve bilimsel verilere yer vereceği öğrenildi. Aynı sandıktaki büyükşehir-ilçe-belediye meclisi oyları karşılaştırılacak. Büyükşehirde AK Parti, ilçede başka parti ise ilçe adayının benimsenip benimsenmediğine bakılacak. Sandığa gelmeyen seçmen tespit edilecek.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal