AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtuluş’tan erken seçim açıklaması: "Belki biraz öne alabiliriz"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurulmuş, katıldığı canlı yayınında gündem dair açıklamalarda bulundu. “Seçim ne zaman yapılacak?” sorusuna , “ Belki zorunluluk nedeniyle seçim biraz öne alınabilir. Biraz öne alınması bunun erken seçim olacağı anlamına gelmez" cevabını verdi.

14.01.2023-14:05 - (Son Güncelleme: 14.01.2023-17:20) AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtuluş’tan erken seçim açıklaması: "Belki biraz öne alabiliriz"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN TÜRK'te soruları cevapladı.

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları ise şöyle:

AK Parti seçim çalışmalarına çoktan başladı. Ekim 2021'den bu yana strateji heyeti toplantımız var. Partinin önemli isimleri var. Bendenizin başkanlığında süren strateji heyeti toplantılarımız var. Büyük bir külliyat oluştu toplantılar içinde. Halkın gözünde çok iyi anlaşılacak bir seçim beyannamesi oluşturulacak. Ana çerçevesini oluşturduk.

Seçim beyannamesi konusunda ilk hareket eden parti biziz. Kampanya seçim ilan edildikten sonra başlayacak. Zaten biz her zaman alandayız. Kim benim görüşüm var diyorsa onu dinliyoruz.

AK Parti Metaverse konusunu kullanan bir parti. Metaverse'yi siyasetin gündemine ilk taşıyan parti AK Parti olmuştur. "AK Partim" ileri teknolojiyi kullanabilen bir platform olarak hazırlandı.

Seçimler hayati önem arz ediyor

Numan Kurtuluş seçim ne zaman sorusuna, “Daha henüz net olarak takvim söylemek mümkün değil. Belki zorunluluklar nedeniyle seçim biraz öne alınabilir. Biraz öne alınması bunun erken seçim olacağı anlamına gelmez. Seçim hayati bir önem arz ediyor.” şeklinde cevap verdi.

Milletvekili adaylıkları ile ilgili, “ Daha bunu konuşmak için çok erken. Milletvekili adaylıklarının ortaya çıkması lazım. Aday adaylığı ortaya çıkmadan bu söylenemez. Bu seçimin kilit kavramı itibardır. Sözüne kıymet verilebilecek, halkın sevdiği, itibarlı isimler üzerinden yapacağız.” İfadelerini kullandı.

HDP’nin kapatma davası hakkında sorulan soruya Numan Kurtuluş, “Başından itibaren bizim çizgimiz bellidir. Terörle siyasete arasına mesafe konulması gerektiğini söylüyoruz. Bizim HDP'ye baştan beri çağrımız hep oydu. Terörle arasına aşılmaz duvarlar örün. Milyonlarca kişinin oy verdiği bir siyasi partisiniz. Bunun yolu dostluktan, kardeşlikten geçiyor. Biz terörle siyaset arasına çok kalın duvarlar koyduk. Vatandaşlarımızı esas olarak konuşuyoruz.

Seçim biraz öne alınabilir

AK Parti Türkiye siyasetinin bir partisi. AK Parti siyasi parti olmanın ötesinde siyasi hareket. Büyük bir genişleme potansiyeline sahip.

Biz büyük Türkiye derken rakamsal olarak büyüklükten bahsetmiyoruz. İnsan haklarının, demokrasinin fevkalade güçlendiği bir Türkiye'den bahsediyoruz. Ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazı demokrasidir. Standartları çok yüksek bir demokrasiye sahip olmak en önemli hedeflerden biri.” şeklinde cevapladı.

HDP’yle yeni bir sayfa açılır mı sorusuna, “Temel koşulu HDP'nin dağla, silahla arasına mesafe koyması. Hem Türkiye demokrasisine faydası olur. Bakıyorsunuz bir milletvekilinin teröristle fotoğrafı çıkıyor. Parlamentodaki bir partiyi gayrimeşru haline getiren bunlardır. HDP demokratik dil kullanmalı.” dedi.

6’lı msaya değinen Kurtulmuş,” 6 +'lı masada aday belli olana kadar daha çok tartışma çıkar. Uzlaştılarsa kamuoyuna açıklasınlar. Başka mesele sistem değişikliği teklifi... Ortada başbakanlık yok ki nasıl başbakan olacaksın. Bunun için sistemi değiştirilmesi lazım. Bu teklif parlamenter sistem değil. Birde darbe yaparsınız sistem değişikliği yaparsınız. Türkiye'de darbeler dönemi bitmiştir. Bunu şaka olarak söylüyorum. Başka yolu yok. Zaten 6 +'lı masa kazanamayacak. Meral Hanım strateji izleyip kendisini bu tartışmadan geri çekmek istiyor.” İfadelerini kullandı.

Türkiye'nin standartları her zaman yüksektir

Seçim güvenliğine ile ilgili kuşkulara dair Kurtulmuş, “Türkiye'de standartları çok yüksek bir seçim her zaman uygulanmıştır. Şaibesiz seçimler konusunda Türkiye örnek bir ülkedir. Uluslararası camiadan bu konuda hiç eleştiri gelmemiştir. Daha yüksek katılımın olacağı seçim tarihi belirlenecektir.

Herkes sözünü en yüksek perdeden söylesin ama hakaretin olmadığı bir seçim süreci olmalı. Halkın arasında bir gerginlik yoktur. Parlamento umut ediyoruz huzurlu bir şekilde çalışmalarını sürdürür.” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin yeni ekonomi modeli ile ilgili, “ Halkın masasında olup da AK Parti'nin masasında olmayan hiçbir husus yoktur. Halkın beklentileri büyük oranda çözüldü.

Yolsuzluk, israf... Biz ahlak üzerinde konuşurken, 3 temel şeyden bahsediyoruz bireysel-toplumsal-sistem ahlakı. Sistem ahlakı, insanların iyi ya da kötü olmasına bakmaksızın koruyucu bir mekanizma oluşturmasıdır. Sistem ahlakının bireysel ahlak üzerinde tanımlanması gerektiğini düşünüyorum.

Sistem ahlakıyla ilgili bir örnek vereyim. 30 sene evvel belki, ABD'ye gittik. Dağ yollarından birinde kırmızı ışık yandı, yolda hiç araba yok. Neden durdun dedim, istersen geç dedi. Sistem ortalama insan için kurulur.” açıklamasında bulundu.

Kendi uçağımızı yapacağız

f-16 sürecine ilişkin soruya, “Yolunuz açık olsun deriz. Türkiye ilkeli bir dış politika sergiliyor. Bu kadar mı zor? Terör örgütleriyle aranıza mesafe koyun. Özellikle son zamanda ABD'nin tavırlarının arkasında şu var. Artık Türkiye İHA'sını SİHA'sını geliştirmek için ABD'nin kapısında bekleyen bir ülke değil. Bunları görüyorlar. Türkiye bu haliyle devam ederse Türkiye F-16'ya takılmayacak kendi savaş uçağını yapacak. Türkiye kabuklarını kırarak Allah'a çok şükür yürüdü gitti.” diye cevapladı.

Son olarak İsveç’teki PKK’nın prokovatif eylemine değinen Kurtulmuş,” Türkiye'yle hem dostluk ilişkisinden bahsedeceksiniz, hadi bakalım terör örgütü üyelerini teslim edin. Sayın Cumhurbaşkanımızın maketini astıkları hain saldırıyı yapabiliyorlar. Tutuklayın adamları, yargılayın, Türkiye'ye teslim edin.” dedi.


Gönlüne girdiğimiz halkın gönlünden düşmemek vardır. Bu seçimde bunu başarmalıyız.


Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal