Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: 8 Mart Kadınlar Günü’nde ‘Yeni Eylem Planı’nı açıklayacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü' hakkında açıklamalarda bulundu. Kadınlara yönelik projelerin olacağını ve bunu kadınlar gününde duyuracaklarını belirtti.

05.03.2024-17:14 - (Son Güncelleme: 05.03.2024-17:14) Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: 8 Mart Kadınlar Günü’nde ‘Yeni Eylem Planı’nı açıklayacak!

Bakan Göktaş,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla bir etkinlik düzenleyeceklerini belirterek, "Etkinlikte 2024-2028 yıllarını kapsayan 2. Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'mızı kamuoyu ile paylaşacağız’’ ifadelerini kullandı.

Yeni bir eylem planı yolda!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir etkinlik düzenleyeceğinden bahseden Göktaş, "8 Mart'ta, Bakanlık olarak Cumhurbaşkanı'mızın da katılacağı çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacağız. 'Türkiye ile Güçlenen Türkiye'ye Güç Veren Kadınlar' temasıyla gerçekleştireceğimiz etkinlikte, 2024-2028 yıllarını kapsayan 2. Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'mızı kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

‘‘Türkiye’deki kadınlar hayatın her alanında söz sahibi olacak’’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: 8 Mart Kadınlar Günü’nde ‘Yeni Eylem Planı’nı açıklayacak!

Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı, tüm kurum ve kuruluşların katkılarını alarak ve koordineli bir şekilde çalışarak gerçekleştirdiklerine değinen Göktaş, "Türkiye Yüzyılı" vizyonuyla hazırladıklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: "Planda 5 temel amaç, 20 strateji, 83 faaliyet yer alıyor. Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı tüm kamu kurumları, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile eşgüdüm içerisinde yürütmeyi hedefliyoruz. Söz konusu eylem planı ile Türkiye Yüzyılı'nda kadının hayatın her alanında daha görünür, söz sahibi ve güçlü bir şekilde yer almasını sağlayacağız." 

‘’BM’ye vizyonumuzu anlatacağız’’

Göktaş, hafta sonu ABD'ye gideceğini belirterek, "Kadınlar Haftası kapsamında New York'ta geleneksel olarak gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu toplantılarına katılacağız. Orada, ülkemizin kadın, çocuk ve ailenin güçlendirilmesine yönelik vizyonunu anlatacağız" bilgisini paylaştı. Ayrıca ikili görüşmeler de yapacaklarını, BM çatısı altında başka etkinlikler de düzenleyeceklerini bildiren Göktaş, şunları söyledi: "Türkiye'nin, kimseyi geride bırakmayan sosyal hizmet konusundaki bakış açısını BM platformunda diğer ülkelerle paylaşacağız. Bununla birlikte ülke beyanımızı gerçekleştireceğiz. BM çatısı altında çatışma bölgelerinde kadınların ve çocukların durumlarını ele alacağımız uluslararası kuruluş ve ülke temsilcilerini davet ettiğimiz bir yan etkinlik düzenleyeceğiz. Kadınları ve çocukları konuşurken elbette Filistin'den de bahsedeceğiz. Her türlü platformda Filistin'i, Gazze'yi gündeme getirmeye devam ediyoruz. Gazze'deki saldırılarda hayatını kaybedenlerin yüzde 70'ini kadın ve çocuklar oluşturuyor. Bu konuyu ne kadar çok kamuoyu gündemine taşıyabilirsek o kadar farkındalık oluşacağını biliyoruz. Ayrıca bu vesileyle ikili görüşme fırsatı bulduğumuz muhataplarımızla ülkemizin güncel konulardaki perspektifini de paylaşacağız."

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal