Ağız ve diş sağlığı bakımına dikkat! Kronik hastalığınız olabilir

Ağız ve diş sağlığının bakımı, temizliği ve tedavisi ciddi önem taşımaktadır. Dişlerde çıkabilecek problemlere dikkat çeken uzmanlar diş ve diş eti problemleri, şeker hastalığını tetikleyebileceğinin uyarısında bulunuyor.

07.12.2023-15:05 - (Son Güncelleme: 07.12.2023-17:21) Ağız ve diş sağlığı bakımına dikkat! Kronik hastalığınız olabilir

Diş ve diş eti hastalıklarının tüm yaş gruplarının yaşam kalitesinde önemli kayıplara yol açtığına dikkat çeken Uzm. Dt. Elif Banu Özkan, “Diş ve diş eti hastalıkları; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynar” dedi.

Kronik hastalıklarla başınız derde girmesin

VM Medical Park Bursa Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Uzm. Dt. Elif Banu Özkan, dişlerin başka ciddi kronik hastalıklarının habercisi olabileceğini ifade etti. Tüm yaş gruplarının hayat kalitesinde önemli kayıplara yol açan diş ve diş eti hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığını gösteren kanıtların sayısı her geçen gün arttığını dile getiren Uzm. Dt. Özkan, “Oysa toplumun en sık görülen sağlık problemi olmaya devam eden diş ve diş eti hastalıkları; önlenebilir, kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir hastalıklar grubunda yer almaktadır. Ağız diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında ise hızlıca tedavi edilmelidir’’ diye konuştu.

şekerli gıda

‘‘Şekerli gıdalardan uzak durun’’

Ağız hijyeni; diş fırçalama, dil fırçalama ve ara yüz fırçası veya diş ipleriyle diş arası temizliğine dikkat edilerek; Günde 2 defa, en az 2 dakika süreyle fırçalanması gerekliliğini hatırlatan Özkan, Fırçalama yönteminin önemi kadar, tüketilen gıdaların doğru seçilmesi de önemli olduğunu belirtti. Özellikle karbonhidrat ve şeker içeren gıdalardan, asitli içeceklerden uzak durması gerektiğini söyledi. Bu tarz gıdaların sürekli tüketilmesi, bakteri oluşumunu artırarak diş yüzeyinde gıda tutulumu sağladığını ifade etti. Kurtulmanın formülünü ise süt ve peynir ürünlerinin düzenli tüketilmesine bağlı olduğunun uyarısında bulundu. Kalsiyumu bol olan ürünlerin vücudumuz için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, diş çürüklerini önleyici etkisi olduğunu da sözlerine ekledi. 

diş foto

Ağız ve diş sağlığını önemseyin

Ağız ve diş sağlığının vücut sağlığının önemli bir parçasını oluşturduğunu, dolayısıyla her dönemde önemli olduğunun altını çizen Özkan, “Özellikle planlı gebeliklerde ağız sağlığının kontrolü mutlaka yapılmalı ve gebelik süresince oluşabilecek, müdahale gerektirebilecek can sıkıcı durumların önüne geçilmelidir. Gebelik öncesi ağız ve diş problemlerinin tedavi edilmemesi, erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riskini artırır. Gebeliğin ilk aylarında kusmalar sonucu oluşacak asit atakları, anne adayının ağzında var olan çürükleri tetikleyebilir ve yenilerinin oluşumuna sebebiyet verebilir” şeklinde bilgiler aktardı.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal