Acitasyon mu Ajitasyon mu, Nasıl Yazılır?

Bağlaç ve edatlar, yabancı bir dilden alınan ya da okunuşu zor kelimelerin yazımı karıştırılabiliyor. ‘Ajitasyon’ da onlardan biri. Peki; TDK doğru yazılışı ne, içinde ‘ajitasyon’ geçen cümleler neler?

25.01.2022-13:32 - (Son Güncelleme: 25.01.2022-13:32)Acitasyon mu Ajitasyon mu, Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta konuşurken ya da mesajlaşırken kullandığımız kelimelerin nasıl yazıldığını karıştırabiliyoruz. Türk Dil Kurumu'na göre yazımı en çok karıştırılan kelimelerden biri de "ajitasyon"

Türk Dil Kurumu (TDK) resmi internet sitesinde bulunan sözlükten arama yapıldığında kelimenin doğru yazımı "ajitasyon" olarak ortaya çıkıyor. Yani “j” harfi ile yazılıyor.

Bazı örneklerde görülen “acitasyon” yazımı bugünkü Türkçe ile imla hatasıdır. Kelime, yabancı bir dilden geldiği için yazımı karıştırılıyor.

TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türkçe’de çok geçen “ajitasyon” kelimesi, hem konuşma dilinde hem de yazı dilinde oldukça fazla kullanılıyor. Fransızcadan gelen kelimenin TDK sözlüğünde anlamı şöyle:

“Körükleme.”

“Duygu sömürüsü yapma.”

“İnsanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yaratma.”

“tıp. Çırpıntı.”

“ruh bilimi. Kişinin ruhsal gerginliğini dışa vurması sonucu oluşan etrafına karşı saldırganlık durumu.”

TDK

ÖRNEK CÜMLELER

- Ajitasyon o kadar yaygın ve verimli eylem o kadar nadir ki çoğu zaman koca adam bedenlerinde çocuk ruhlarına rastlıyoruz. (Jules Payot)

- Kişi ne istediğini, neye ihtiyaç duyduğunu bilebildiği anda iç dünyasındaki çalkantılar/ ajitasyon da son bulur. (Alice Miller)

- Şehrin yaşantısında ve şehirde yaşayan insanla­rın yaşantılarında şiddetli bir ajitasyon vardır. (Victor Serge)

- Ne mitingi, burada ajitasyon yapılmaya, inandırılmaya ihtiyacı olan kimse yok. (Nikolay Ostrovski)

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal