ABD'den Rusya'ya Uygulanan Yaptırımları Bir Yenisi Eklendi!

ABD'nin Alexei Navalny'nin zehirlenmesi konusunda Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara bir yenisini daha ekleyerek, ABD'den Rusya'ya savunma sanayisine yapılan ihracatı durdurma kararı aldığını açıkladı.

03.03.2021-00:42 - (Son Güncelleme: 03.03.2021-00:42)ABD'den Rusya'ya Uygulanan Yaptırımları Bir Yenisi Eklendi!

ABD, Rusya'ya savunma sanayi ihracatını durdurdu

Rus muhalif lider Alexei Navalny zehirlenmesinin ardından Almanya'da apar topar hastaneye kaldırılmış, tedavisi tamamlanınca Rusya'ya döndüğünde gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Yaşanan olayların ardından Rusya'ya karşı ABD, 7 üst düzey Rus yetkiliye ve 14 firmaya yaptırım uygulama kararı almıştı.

İlk açıklanan kararın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Rusya'ya yönelik bir dizi yeni bir yaptırım kararı aldığı kaydedildi.

RUSYA SAVUNMA SANAYİSİNDE İHRACATI DURDURMA KARARI ALINDI

Yeni alınan kararlar doğrultusunda uygulanacak olan yaptırımların Rusya ile savunma sanayisini hedef aldığını belirten Bakanlık, ABD'den Rusya'ya savunma sanayisinde ihracatın durdurma kararı aldığını ifade etti.

Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamada, uygulanacak yeni yaptırımların en az 12 ay yürürlükte kalacağının altı çizildi.

BAZI SEKTÖRLER YAPTIRIMDAN MUAF TUTULDU

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken yaptığı açıklamada, belirlenen bazı sektörlerin önümüzdeki 6 ay süresince yeni yaptırımlardan muaf tutulacağını kaydetti.

Blinken, "Ticari uzay işbirliğini destekleyen ihracat, ancak 6 aylık bir geçiş döneminin ardından kısıtlanacak" ifadelerini kullandı. ABD hükümetinin uzay işbirliğini desteklemek adına bazı istisnalar yapılacağını aktaran Bakan Blinken, bu istisnaların ne kadar süreceği konusundaki soruları cevapsız bıraktı.

ABD'nin Rusya'ya uygulayacağı yeni yaptırımlarının sonucunda, Rusya'nın etkileneceği tek alan savunma sanayisi değil. Acil insani yardımlar dışında Rusya ile ilgili dış yardım yasaları kapsamındaki tüm programlarını durdurmasının yanı sıra ABD, herhangi bir devlet dairesi tarafından Rusya'ya herhangi bir kredi veya mali yardım sağlamayı da yasakladı.

RUS YETKİLİLERE YAPTIRIM

Avrupa Birliği de (AB) Rusya’ya ABD gibi yaptırım kararı aldı. AB, Başsavcı İgor Krasnov, Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, Rusya Federal Cezaevi Servisi (FSIN) Başkanı Aleksandr Kalaşnikov ve Rusya Ulusal Muhafızlar Birliği (Rosgvardiya) Başkanı Viktor Zolotov olmak üzere 4 kişiye yaptırım uyguladığını açıklamış, "Kabul edilen yaptırım kararı, AB’ye seyahat yasağını ve bireylerin varlıklarının dondurulmasını içeriyor. Ayrıca AB’deki birey ve şirketlerin listedeki kişilere fon sağlaması yasaklanıyor" denilmişti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR