ABD merkezli bankanın Türk Lirası övgüsü!

Ekonomi dünyasının yakından takip ettiği ABD’nin köklü bankalarından Wells Fargo, dolar kuru için dikkate değer bir ön görüde bulundu. Banka, doların şu an tepe yaptığını ve 2025 yılı itibariyle de kurun hızla gerileyeceğini açıkladı.

03.04.2024-11:52 - (Son Güncelleme: 03.04.2024-16:42)

Türkiye’deki yerel seçimlerin ardından doların yükselişe geçeceği beklentisi yaşanırken, tam tersi bir durum yaşandı ve Dolar düşüşe geçti. Dolar/TL için ABD merkezli banka Wells Fargo'dan önemli bir tahmin geldi. Well Fargo yaptığı değerlendirmede doların çok sert düşeceğini iddia etti.

‘‘Türkiye'nin siyasi istikrarı ekonomide etkili’’

ABD merkezli bankanın Türk Lirası övgüsü!

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki mücadelesine farklı bir yorum Fargo’dan geldi. Haber7’den alınan bilgilere göre, Fargo yayımlamış olduğu son raporda, doların Türkiye’deki ekonomi durumun yansımaları olarak, sıkı para politikaları ve siyasi istikrar karşısında gerileceğini belirtti. ABD merkezli bankaların Türk lirasıyla ilgili beklentileriyle çelişen Fargo, Türkiye'nin döviz sorunlarının en kötülerinin geçmişte kaldığına inandığını açıkladı.

Türkiye’nin ekonomisindeki iyileşme!

Türkiye’nin yerel seçim sonrası beklenen yükseliş endişesinin yaşanmadığını ve ülkenin Merkez Bankası’nın para politikasına dikkat çeken Wells Fargo’nun analizinde, “Merkez Bankası sıkılaştırma döngüsünün başlangıcından bugüne kadar piyasa katılımcıları Türk varlıklarına olumlu tepki verdiler. Bu süreçte Türkiye’nin risk primi de hızlı bir şekilde düştü. Yerel seçimler öncesinde bir belirsizlik vardı ve bu belirsizlikten dolayı Türkiye’de iç piyasada dolara yönelme davranışı görüldü. Ancak geçmiş yerel seçimlerde yaşanan ekonomik savrulma koşulları bu yerel seçim sonrasında gözlemlenmedi’’ şeklindeki ifadelere yere verdi.

TL, Dolar karşısında ne zaman değer kazanacak?

ABD merkezli bankanın Türk Lirası övgüsü!

Türk lirası için en kötü senaryonun geride kaldığını ve dolar kurunun 2024 yılında zirve fiyatı gördüğünü belirten Fargo, TL'nin 2024'ün ikinci çeyreğinden itibaren güçleneceğine belirtti. Liranın güçlenişinin 2025 başlarına kadar devam edeceğini belirten Fargo, Dolar/TL'nin bir yıl sonra yani 2025'in ortalarında 30 liranın altına ineceğini öngördü.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal