ABD Filistin İçin Yardımlarını Tekrardan Başlatma Kararı Aldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Donald Trump döneminde ara verilen yardımların tekrardan başlayacağını duyurdu

07.04.2021-23:21 - (Son Güncelleme: 08.04.2021-00:10)ABD Filistin İçin Yardımlarını Tekrardan Başlatma Kararı Aldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün katıldığı basın toplantısında ABD ve Filistin ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Filistin'e yardımda bulunulacağını belirten Blinken, "Kongre ile çalışarak ABD'nin Filistin halkına yönelik ekonomik kalkınma ve insani yardımlarını yeniden başlatmayı planladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Bakan Blinken, başlatılacak bu yardım paketinin içinde Batı Şeria ve Gazze Şeridi' nin kalkınması için 75 milyon doların aktarılacağını duyurdu.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) programları için 10 milyon dolar ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) programları için 150 milyon dolarlık desteklerin de dahil olduğuna dikkati çekti.Filistin'deki orta ve küçük ölçekli girişimciler için de bazı yardımların olacağını belirten Blinken, bu yardımların koronavirüs salgının etkisini azaltmak üzere yapıldığını aynı zamanda yardımların bir kısmının Doğu Kudüs Hastane Ağı'na yapılacağını kaydetti.

ERKEK VE KIZ ÇOCUKLARINA YARDIM

Geçtiğimiz ay açıklanan 15 milyon dolarlık yardım fonunun koranavirüs yardımına ek olacağını belirtti. ABD'nin UNRWA hizmetlerine yönelik yardımlarına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

"ABD, UNRWA'nın Lübnan, Ürdün, Suriye, Batı Şeria ve Gazze de olmak üzere 5 operasyon alanına umut ve istikrar getirmek üzere 500 bin kız ve erkek çocuğun eğitimi dahil UNRWA hizmetlerine desteğini de yeniden başlatacaktır. UNRWA'ya verilecek fon aynı zamanda sağlık, ilaç ve tıbbi malzeme ile Covid-19'dan etkilenen ailelere nakit ve gıda yardımları gibi kritik Covid-19 yardımlarını da içerecektir.

GÜVENLİK VE EKONOMİK YARDIM

ABD'nin Filistin halkına sağladığı yardımların ülke menfaatlerine uygun olduğuna işaret eden Blinken, bu yardımların Filistin'de ekonomik kalkınmaya katkı sağladığını, bölgede güvenlik koordinasyonu ve istikrar oluşturacağını kaydetti.Açıklamasına devam eden Blinken ülkesinin iki devletli çözüm için hem İsraillilere hem de Filistinlilere destek vermeye kararlı olduğunu, diğer bağışçılara da İsrailliler ile Filistinlilere aynı şekilde istikrar ve refah sağlama hedefine hizmet eden faaliyet ve programlara destek verme konusunda teşvik ediyor" dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR