AB İsrail’e Kudüs’te Gerginliği Azalt Çağrısı Yaptı

Avrupa Birliği, İsrail polislerini, Mescid-i Aksa’da Filistinlilere saldırmasının ardından İsrail’e, Kudüs’teki gerginliği azaltması yönünde çağrı yaptı ve yetkilileri göreve çağırdı.

08.05.2021-16:52 - (Son Güncelleme: 08.05.2021-17:30)AB İsrail’e Kudüs’te Gerginliği Azalt Çağrısı Yaptı

İsrail polislerinin, Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinlilere ses bombası ve plastik mermilerle saldırması sonucu 205 kişi yaralandı.

Mücadelede geri adım atmayan Filistinliler Mescid-i Aksa’yı geri alarak sabah namazını kıldı.

İsrail polislerinin saldırısı Türkiye ve dünyadan büyük tepki topladı.

Avrupa Birliği de gerçekleştirilen saldırıya sessiz kalamadı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS) tarafından işgal altındaki Kudüs'teki şiddete yönelik açıklama geldi.

‘’ŞİDDET VE KIŞKIRTMA KABUL EDİLEMEZ’’

Resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan mesajda, ‘‘İşgal altındaki Batı Şeria'da özellikle Doğu Kudüs'te gerilim ve şiddet tehlikeli bir şekilde arttı. Dün gece Harem-i Şerif'te çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan ciddi çatışmalar yaşandı. Şiddet ve kışkırtma kabul edilemez’‘ ifadeleri kullanıldı.

AB YETKİLİLERİ ACİLEN GÖREVE ÇAĞIRDI

İsrail'e gerginliğin azaltılması çağrısı yapılan açıklamada, ‘‘Avrupa Birliği, yetkilileri Kudüs'teki mevcut gerginliği azaltmak için acilen harekete geçmeye çağırıyor’‘ denildi.

‘’KIŞKIRTMA EYLEMLERİNDEN KAÇINILMALI’’

Açıklamada, ‘‘Mescid-i Aksa çevresindeki kışkırtma eylemlerinden kaçınılmalı ve statükoya saygı gösterilmelidir. Tarafların siyasi, dini ve topluluk liderleri itidal ve sorumluluk göstermeli, bu değişken durumu yatıştırmak için her türlü çabayı göstermelidir’‘ ifadelerine yer verildi.

‘‘FİLİSTİNLİ AİLELERİN EVLERİNDEN ÇIKARILMASI ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI’‘

Filistinli ailelerin de durumuna dikkat çekilen açıklamada, ‘‘Şeyh Cerrah ve Doğu Kudüs'ün diğer bölgelerindeki Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılmasına ilişkin durum da ciddi endişe kaynağıdır. Bu tür eylemler uluslararası insancıl hukuka göre yasa dışıdır ve yalnızca sahadaki gerilimleri körüklemeye hizmet eder’‘ denilerek İsrail'in eylemi sert bir dille eleştirildi.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal