8 Ülke'nin Sağlık Bakanları Görüştü!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 ülkenin sağlık bakanı ile toplandı.

30.10.2019-23:00 - (Son Güncelleme: 30.10.2019-22:55)

Bakan Koca, Sağlık Bakanlığının ev sahipliğinde "6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı" ile "HIMSS'19 Eurasia-Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı"nın açılışlarını gerçekleştirmesinin ardından, Kazakistan, Güney Afrika, Kırgızistan, Namibya, Moritanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Cibuti sağlık bakanları ile toplandı.

İlk olarak Kazakistan Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov ile temas kuran Bakan Koca, iki ülke arasındaki sıcak ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve en kısa zamanda başkent Nursultan'a sağlık ataşesi göndermek istediğini vurguladı.

Görüşmenin ardından Kazakistan Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşmada sağlık turizmi, ilaç ve medikal cihaz, kamu-özel iş birliği, sağlık eğitimi, sağlık altyapı sistemleri gibi konulardaki ikili iş birliği şartları kayda geçirildi.

Sağlık Bakanı Koca bu görüşmenin ardından Güney Afrika Sağlık Bakanı Dr. Zwelini Mkhize ile bir araya geldi. Görüşmede, sağlık turizmi konusunda atılabilecek adımlar konu oldu.

Ardından Kırgızistan Sağlık Bakanı Kosmosbek Çolponbayev ile görüşen Bakan Koca, iki ülke arasında ortak çalışma grubu kurulması önerisi talep etti.

Bakan Koca, dördüncü görüşmesini Namibya Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Dr. Kalumbi Shangula ile devam etti.

Aynı zamanda Türkiye-Namibya Karma Ticaret ve Ekonomik Komisyonu eş başkanı olan Bakan Koca, görüşmede, iki ülke arasında yaklaşık 25 milyon dolar olan ikili ticaret hacminin çok daha yukarı seviyelere ulaştırılabileceğine inandığını ifade etti.

Görüşmenin ardından iki ülke hükümetleri arasında sağlık alanında iş birliği anlaşması imzalandı.

Moritanya Sağlık Bakanı Dr. Muhammed Nedhirou Hamed, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli ve Cibuti Sağlık Bakanı Muhammed Warsama Dirieh ile de ayrı ayrı görüşen Bakan Koca, Türkiye'nin sağlık turizmi imkanlarını anlattı.

Görüşmelerde sağlık eğitimi, ilaç, tıbbi cihaz ve sarf malzemesi üretiminde muhtemel iş birliği alanları da ele alındı.

Günün son görüşmesinin ardından Cibuti Sağlık Bakanlığı ile USHAŞ arasında iş birliği anlaşmasına imza atıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR