5 Mart 2021 Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri aracılığıyla yayımlanan Cuma Hutbesi'nin konusu bu hafta (5 Mart 2021) ‘'İsra ve Miraç" oldu. Miraç Gecesi’nin ehemmiyetinin anlatıldığı Cuma Hutbesi tam metni.

05.03.2021-09:50 - (Son Güncelleme: 05.03.2021-09:50) 5 Mart 2021 Cuma Hutbesi

Tüm islam alemi mübarek Cuma gününe daha kavuşmanın sevincini yaşıyor. Cuma namazı ibadeti için camiye gidecek olanlar, her hafta ayrı bir konuyu değerlendiren ''Cuma Hutbesi konusu nedir?'' sorusunun cevabını merak ediyor. Diyanet, 5 Mart 2021 cuma hutbesi konusunu açıkladı. Bu hafta Cuma Hutbesi konusu ne olacak? 

 5 MART 2021 CUMA HUTBESİ KONUSU: İSRA VE MİRAÇ 

 Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla internet sitesinden bu hafatki Cuma Hutbesi paylaşımı yapıldı. Cuma namazından önce okunacak olan Cuma Hutbesi'nin konusu, 'İsra ve Miraç' oldu. Cuma Hutbesi'nde, Mescid-i Aksa sevgisiyle alakalı hadis-i şerifler anlatılacak. Anne ile babaya sevgi, israf etmekten ve cimrilik yapmaktan kaçınma hususlarında İsra suresi üzerinden gidilecek. 

 5 MART 2021 CUMA HUTBESİ TAM METNİ İSRÂ VE MİRAÇ 

Muhterem Müslümanlar!

 Rahmet ve mağfiret, lütuf ve ihsan iklimi üç aylardayız. Önümüzdeki Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece inşallah Miraç Gecesini idrak edeceğiz. Cenâb-ı Hak, bu gece vesilesiyle aziz milletimize, ümmet-i Muhammed’e ve bütün insanlığa sağlık, huzur ve afiyet ihsan eylesin. Miraç Gecemiz mübarek olsun. 

 Aziz Müminler! 

Yüce Rabbimiz İsrâ suresinin ilk ayetinde şöyle buyurur: “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, görendir.”

Bu sureye adını veren İsrâ, Sevgili Peygamberimizin bir gece, Mekke’deki Mescidi Harâm’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya yolculuğudur. Miraç ise Resûl-i Ekrem’in (s.a.s) Allah’ın kudret ve azametine şahit; rahmet, mağfiret ve müjdesine nail olduğu kutlu yükseliştir. Kıymetli Müslümanlar! Miracın ilk durağı, Mescid-i Aksâ’dır.

 Peygamber Efendimiz bu mübarek mabetle ilgili şöyle buyurmuştur: 

“Gidin ve Mescid-i Aksâ’da namaz kılın. Şayet gidemez ve orada namaz kılamazsanız, oranın kandillerini aydınlatacak yağ gönderin.” 

Bu hadis-i şerif, Mescid-i Aksâ sevgisini gönüllere aşılamanın, kadim değerimize sahip çıkmanın, maddi ve manevi imarı için çalışmanın her müminin görevi olduğunu öğretmektedir. Mescid-i Aksâ’nın bulunduğu mukaddes belde Kudüs, bir İslam beldesidir. 

“Darü’sselâm” yani barış ve selamet yurdudur. Kudüs, tarih boyunca Müslümanların himayesinde özgürlüğün, adaletin ve huzur içinde birlikte yaşamanın sembolü olmuştur. 

 Değerli Müminler!

Hutbemin sonunda Rabbimizin İsrâ suresinde yer alan öğütlerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum: Yalnızca Allah’a kulluk et. Anne-babana iyi davran, yaşlanıp sana muhtaç hâle geldiklerinde onlara kol kanat ger, “öf!” bile deme. 

Akrabaya, yoksula ve darda kalana yardım et. Cimrilikten ve israftan kaçın. Zinaya yaklaşma. Haksız yere cana kıyma, asla kan davası gütme. Yetimin malına el uzatma. Ahde vefa göster. Ölçü ve tartıda hile yapma. 

Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Ne mutlu, Yüce Rabbimizin hidayet mesajlarına uyanlara! O’na hakkıyla kulluk edip miracın muştularına ve emanetlerine sahip çıkanlara!

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal