46 Kişinin Yandığı Otobüs Kazasının Detayları Belli Oluyor!

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkanı Mustafa Yıldırım Bulgaristan'da yaşanan otobüs kazasının detaylarını paylaştı.

25.11.2021-16:25 - (Son Güncelleme: 25.11.2021-17:50)46 Kişinin Yandığı Otobüs Kazasının Detayları Belli Oluyor!

Son dakika gelen bilgilere göre, geçtiğimiz günlerde İstanbul'dan yola çıkarak Kuzey Makedonya'ya giderken Bulgaristan'da yanan otobüste 46 kişi hayatını kaybettiği olayın detayları belli oluyor. Yetkililer konu ile ilgili yaptıkları açıklamada fazla yakıt alınmasının böyle bir duruma yol açtığını belirtti.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkanı Mustafa Yıldırım konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'de ucuz olan akaryakıt fiyatlarından dolayı otobüsün kapasitesinden fazla yakıt ile doldurulduğunu belirterek şu açıklamaları yaptı; " Kaza ile ilgili yaptığımız araştırmada otobüsün Türkiye'ye tur getirdiğini. Kazanın oluş şekli ve bu kadar kısa sürede yanıp tutuşması bizi düşündürdü. Neden olmuş olabilir diye araştırdığımızda o ülkede yaşayan arkadaşlarımızla da konuştuk, Türkiye'de akaryakıt ucuz olduğu için deposunu doldurduktan sonra, bagajına usulsüz bir şekilde fazladan yakıt koymuşlar. Bu hızlı yanmanın nedeninin de o olduğunu öğrendik. Yanmanın, patlamanın olmasının nedeninin de aracın bagajında taşınan yakıtların olduğu anlaşılıyor. Makedonya'daki meslektaşlarımız tarafından teyit edildi. Türkiye'ye gelen tur şirketleri Türkiye'den fazla yakıt alıp ülkelerine dönüyor. Buradan aldıkları ucuz yakıtları ülkelerinde kullanarak bir kar etmeye çalışıyorlar. Bu otobüslerde fazla yakıt olup olmadığı gümrükte kontrol edilmeli"

YAKIT DEPOLAMASI DÜZGÜN YAPILSAYDI BÖYLE BİR DURUM YAŞANMAZDI

Gereğinden fazla yakıt doldurulan otobüsün yanmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Mustafa Yıldırım konu ile ilgili yaptığı açıklamayı şu sözlerle noktaladı; "Dış sefer yapan otobüsçüler araçlarının deposunu büyütebilirler. Aslında bu tarz sonradan yapılan değişiklerin yasaklanması lazım bizim ülkemizde yasak. Usulüne uygun bir depo olsaydı bu yaşanmazdı zaten. Bulgaristan'da kaza yapan otobüs de deposunu doldurduktan sonra bagajda bidonlarla mı neyle taşıdı bilmiyorum ama, ek depo yoktu o otobüste. Mazot depolamış, mazot kolay yanmaz ama 10 numara yağdan daha kolay yanar. Türkiye'de akaryakıt hala Avrupa'ya göre daha ucuz. Hükümetin bu fiyatlarla ilgili yaptığı ciddi bir fedakarlık var. Bu nereye kadar sürecek? Yakın bir gelecekte Türkiye'de yeniden 10 numara yağ gündeme gelirse yeni sıkıntılara facialara neden olabilir. Bulgaristan'daki kazada dizel yakıt kullanan araç bagajında da mazot götürüyor. Mazotu satması onun için daha kolay. Ki satmaya gerek yok kendi ülkesinde kullanacak. Büyük tonajlarda depolaması mümkün değil. Bir otobüste en fazla 500 ile 1000 lira arasında yakıt taşıyabilir. Bunu bile kar görecek insanlar var maalesef. Şu anda Avrupa ile Türkiye arasında 4 lira fark var. Firmanın da yakıt taşındığından mutlaka haberi vardır"

NELER YAŞANMIŞTI?

 Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’da otobüs kazası yaşanmıştı. Kaza sonucu otobüs alevler içinde yandı. İstanbul'dan hareket eden araç, gece 02.00 sularında bariyerlere çarptıktan sonra yangın çıktı. Yerel medya, Kuzey Makedonya plakalı otobüsteki kurbanlar arasında çocukların da bulunduğunu bildiriyor. Bulgaristan'da bir otoyolda gece yarısı 02.00 sularında alev alan otobüste onlarca kişi hayatını kaybetti. Türkiye'den Balkan ülkesine giriş yapan Kuzey Makedonya plakalı aracın, Struma Otoyolu'nda seyrettiği bildiriliyor. Bulgaristan medyası, Bosnek köyü yakınlarında yol kenarındaki bariyerlere çarpan araçta yangın çıktığını aktarıyor. ‘Struma’ otoyolunda meydana gelen kazada ilk belirlemelere göre, 12'si çocuk 46 Kuzey Makedonya vatandaşı yanarak hayatını kaybetti.

OTOBÜSTE 46 KİŞİ YANARAK CAN VERDİ

Yanan otobüste 12’si çocuk olmak üzere 46 kişi yanarak verdi. Otobüsteki 46 Kuzey Makedonya vatandaşı feci şekilde can verdi, alevlerden kurtulmayı başaran yedi kişinin hayati tehlikesi bulunmuyor. Yaralıların başkent Bulgaristan'daki hastanelerde tedavi edildiği belirtiliyor. Yerel medyaya bilgi veren Bulgar yetkililer, kurbanların arasında çocukların da bulunduğunu söyledi. Bulgaristan medyası, İstanbul'dan hareket eden otobüste 53 kişinin bulunduğunu belirtiyor. Kazada yaralanan 7 kişi de Sofya'daki bir hastaneye kaldırıldı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal