28 Şubat tahliyeleri gerginliği artırıyor: Bahçeli'den Çetin Doğan uyarısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Toplantının ardından gazetecilerle bir araya gelen Bahçeli, gündeme dair soruları cevapladı. Özellikle 28 Şubat dönemiyle ilgili son günlerde gündeme gelen tahliyeler ve bu süreçte yaşananları değerlendirdi.

18.05.2024-17:27 - (Son Güncelleme: 18.05.2024-17:27) 28 Şubat tahliyeleri gerginliği artırıyor: Bahçeli'den Çetin Doğan uyarısı

Bahçeli, 28 Şubat davası kapsamında hüküm giymiş olan bazı isimlerin tahliye edilmesine ilişkin, "Adaletin tecelli ettiği her an seviniriz, ancak adaletin adalete hizmet ettiğini bilmemiz gerekir. Yargı, bağımsız ve tarafsız olmalıdır. Herkes hukuk önünde eşittir." şeklinde konuştu ve şunları söyledi:

"28 Şubat olayları özellikle AK Parti ve ona gönül vermiş insanları üzen bir olay olmuştur. Aradan yıllar geçmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız anayasal hakkını kullanarak hepsinin tahliyesine karar vermiştir. Bunu çok iyi anlamak lazımdır. Atılan bu adımın ne gibi bir mana taşıdığını iyi değerlendirmek gerekir. Cumhurbaşkanı'nın bu komutanlara cezaevindeki hayat şartlarının yoğunluğu içerisinde kendi yetkisini kullanarak insani bir yaklaşım içerisinde bulunması ve 80 üstü yaş grubunun artık cezaevinde hayatlarını devam ettiremeyecek bir güçlükle karşı karşıya kaldığını anlayışla karşılayıp bunların cezaevinden çıkmasına vesile olmuştur. Bunun istismar olmaması lazım. ‘Bu bir aftır’, ‘Anayasanın bilmem kaçıncı maddesi’ bunlar yakışık şeyler değil. Atılmış olan adımlar eğer Türkiye’de normalleşme süreci yaşanıyorsa onun içerisinde önemli bir adım olarak görülmeli. Herkes hangi düşüncede olursa olsun, hangi fikri savunursa savunsun 80 yaş grubunun üstünde artık cezaevinde hayatını devam ettirmekte güçlük çeken insanları dikkate aldığınızda bunu takdirle karşılamaktan başka bir şey düşünülmemelidir. Doğrusu da budur."

Çetin Doğan'ın tahliyesi 

Aynı zamanda Çetin Doğan'ın tahliye sonrasındaki açıklamalarına da değinen Bahçeli, şunları söyledi:

"Cezaevinden çıkan Çetin Doğan’ın konuşması bana göre uygun olmamıştır. Ben cezaevi müdürü olmuş olsaydım aftan yararlananların listesine bakar, ‘Çetin Doğan, sen orada yoksun’ diye geri içeri alırdım. Genelde cezaevinde uzun yıllar kalan ve hayatını devam ettirebilecek şartlara çok uzak kalmış birçok insan var. Eğer Türkiye’de hayatı koruma, zor şartlarda hayatı iyiye idame ettirebilecek imkanlardan yoksun olan insanlar afla değil Cumhurbaşkanı'nın vicdani ve insani yaklaşımıyla dışarıya çıkartılıp normal hayatta ailelerinin yanında, ömürlerinin sonlarına doğru huzurlu bir hayat yaşamasını temin etmesinde yarar vardır. Anayasanın kendisine vermiş olduğu yetkiyi kendisine en fazla zulüm yapıldığı kanaati toplumda yaygın olan bir gruba bunu vermiş olması takdirle karşılanmalıdır" 

Bahçeli'nin bu açıklamaları, 28 Şubat dönemiyle ilgili gelişmelerin toplumda yarattığı hassasiyeti gözler önüne sererken, adaletin sağlanması ve toplumsal huzurun korunması konusundaki önemin altını çizdi. Bu bağlamda, siyasi aktörlerin ve kamuoyunun da adil ve sağduyulu bir tutum sergilemesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal