2024’ün en ölümcül hortum felaketi: Çok sayıda can kaybı ve yaralı var

ABD'nin orta kesimindeki eyaletlerde önceki gün etkili olan şiddetli fırtına ve hortumlar, Iowa eyaletinde büyük yıkıma yol açtı. Yerel medyadaki haberlere göre, özellikle Iowa’nın Greenfield kasabasını vuran fırtınada en az 5 kişi hayatını kaybederken, 35'ten fazla kişi yaralandı.

24.05.2024-09:26 - (Son Güncelleme: 24.05.2024-10:15)

Iowa eyalet polisi tarafından yapılan açıklamada, özellikle eyaletin Greenfield kasabasında büyük yıkıma neden olan fırtına ve hortumlarla ilgili bilgi verildi. Açıklamada, Greenfield kasabasında 4, Adams County bölgesinde ise 1 kişinin şiddetli hava olayları nedeniyle hayatını kaybettiği, en az 35 kişinin yaralandığı kaydedildi. Yetkililer, 2 bin 100 haneli kasabada hasar gören binalarda arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiğini belirtti.

En ölümcül hava olayı: "EF3" kategorisinde hortumlar

Iowa'yı vuran hortumların "EF3" adı verilen kategoride olduğu ve bunun, bu yıl şimdiye kadar görülen "en ölümcül hava olayı" olduğu ifade edildi. Iowa Valisi Kim Reynolds, Greenfield'da düzenlediği basın toplantısında, "Bu yıkım sadece yürek burkan, korkunç bir durum. Yıkımı gerçekten görene kadar anlatmak zor," dedi. Reynolds, eyalet genelinde 15 ilçe için acil durum ilan edildiğini ve Başkan Joe Biden'dan da Iowa için federal afet yardımını onaylamasını isteyeceğini söyledi.

Büyük hasar ve kurtarma çalışmaları

Greenfield kasabasının yarısına yakınında birçok iş yeri, ev ve araç kuvvetli fırtına ve hortumlardan zarar gördü. Yerel televizyonlarda bazı rüzgar tribünlerinin şiddetli fırtınadan yıkılarak ateş aldığı görüntüleri yer aldı. Iowa'nın yanı sıra Nebraska, Illinois ve Wisconsin eyaletleri de şiddetli yağmur, rüzgar ve hortumlar nedeniyle olumsuz etkilendi. Eyaletlerin bazı bölgelerinde elektrik kesintileri yaşandı.


329 şiddetli fırtına ve 20 hortum olayı

ABD Ulusal Meteoroloji yetkilileri, Texas'tan Michigan'a kadar en az 329 şiddetli fırtına kaydedildiğini, çoğu Iowa, Wisconsin ve Minnesota'da olmak üzere 20 hortum olayının da yaşandığını aktardı. Yetkililer, söz konusu şiddetli hava şartlarının ülkenin orta kesimlerinde hafta sonuna kadar etkisini sürdürebileceği uyarısında bulundu.

2024'te 800'den fazla hortum: Şiddetli hava olaylarının bilançosu

Basında, eyalette 21 Mayıs'ta 18 ayrı hortum olayı rapor edilirken, 2024'te ülke genelinde şu ana kadar 800’den fazla hortumun meydana geldiği ve şiddetli hava olayları nedeniyle toplam 17 kişinin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı. ABD genelinde bu yıl yaşanan bu denli yoğun hortum ve fırtına olayları, iklim değişikliği ve hava koşullarının istikrarsızlığına yönelik endişeleri artırdı.

Bu şiddetli hava olaylarının ardından yetkililer, vatandaşlara uyarılara dikkat etmeleri ve acil durum planlarına sadık kalmaları konusunda çağrıda bulundu. Arama kurtarma ekipleri ise olası kayıpları en aza indirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal