2021 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman?

Yükseköğretim kurumuna kayıt olan öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan yurt imkanlarından faydalanmak isteyen öğrenciler KYK yurt başvurusu hakkındaki detayları araştırıyor. Peki; KYK yurt başvuru şartları neler, başvurular ne zaman hangi tarihte yapılacak?

28.01.2021-14:34 - (Son Güncelleme: 28.01.2021-14:34)2021 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman?

Yükseköğretim kurumuna kayıt olmak isteyen öğrenciler KYK başvurularının ne zaman olacağını merakla bekliyor. Koronavirüs salgını sebebiyle uzaktan eğitime devam edilmesinden dolayı yurt başvuruları da henüz kesinleşmedi. Üniversitelerin açılış tarihine bağlı olarak yurt başvuru tarihlerinin de netlik kazanması bekleniyor. Peki KYK başvuruları ne zaman? KYK başvuru şartları neler?

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yükseköğretim kurumuna kayıt yaptıran öğrenciler, KYK yurtları hizmetinden faydalanmak istiyor. Haliyle de KYK başvurularının ne zaman başlayacağını araştırıyor. 2021 KYK yurt başvurularına yönelik sürecin ne zaman başlayacağı ve takvimin açıklanma tarihi henüz netleşmedi.

Yurt başvuruları hakkında duyurular yurtkur.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden gerçekleşecek. Başvuruların e-devlet şifresi ile alınması mümkün olmaktadır. Yurt başvuru tarihlerinin yüz yüze eğitimle ilgili karar alındıktan sonra açıklanabileceği tahmin edilmektedir.

KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından 'Süresiz çıkarma cezası' veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal