2 Bin 800 Senelik Maden Yazıtının Replikasında Ürküten Detay

Döneminin maden ruhsatı olarak kabul edilen 2 bin 800 senelik yazıtın replikası, Niğde Bolkar Dağları'nda bulunuyor. Replika, Niğde Müzesi'nde düzenlenen açılışın ardından sergilenmeye başladı.

27.10.2020-09:51 - (Son Güncelleme: 27.10.2020-09:48)2 Bin 800 Senelik Maden Yazıtının Replikasında Ürküten Detay

Kayaya kazınmış 186 santimetre genişliğinde ve 108 santimetre yüksekliğindeki yazıt, mulaj yöntemi ile kopyalanarak mermer üzerine işlendi. Orijinali ile birebir aynı olacak şekilde hazırlanan replika, düzenlenen açılışın ardından ziyarete açıldı. Düzenlenen açılışa Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Niğde milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin ile davetliler katılım sağladı.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, yaklaşık 2 bin 800 senelik eserin Niğde Ulukışla ilçesi Maden köyü ile Alihoca köyü yakınlarında yaklaşık bin 500 metre rakımda bir kaya üzerinde yazılı olduğunu belirtti.

Şimşek, 'Bu yazıt kayada ancak bu kayayı buraya getiremeyeceğimiz için bu yazıtın bir kopyasını mermer üzerine yazdırarak ilimizdeki müzede sergilenmesini sağladık. İnşallah bundan sonrada ilimizdeki tarihi zenginlikleri gün yüzüne çıkarıp marka şehir projemiz kapsamında bunları vatandaşların ziyaretine açmayı sürdüreceğiz' açıklamalarında bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili İsmail Tecimer ise yazıtın o dönemde altın ve gümüş maden yataklarını gösteren belge olduğunu belirtti. Tecimer, 'Bolkar maden yazıtı asıl kaynaklarda Bulgar maden yazıtı şeklinde geçer. Bu eserimizin birebir replikasını yaptırarak orada taramasını yaptırdık ve sonra siensi robotla bu şekline getirdik ve bugünde müzemize kazandırıyor ziyarete açıyoruz. Burası tabi Mezopotamya’ya kadar uzanan bir ticaret kolonisi dolayısıyla bu yazıtta bize bu dönemi anlatıyor, bu döneme ışık tutuyor. Niğde’de altın ve gümüş madeninin çıkarıldığını ve bunun Kiliya’ya oradan Suirye’ye oradan Mezopotamya’ya kadar ulaştığını biz bu yazıta bakarak anlıyoruz. Geç Hitit dönemi yani günümüzden yaklaşık 2 bin 800 yıl öncesine M.Ö 8. yüzyıla dayanıyor. Oradan kayadan söküp getiremeyeceğimiz için bunun replikasını yaptık' dedi.

YAZITIN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Arkeolog Mustafa Kalaç tarafından 1973 yılında çevrilen yazıtta, o dönem Kral Warpalavas'ın prens Tarhunzas'a, kendisini memnun etmesinden dolayı Bolkar Dağları'nın denetimini verdiği, bereket getirmesini istediği ve dağın bereket getirdiği ifade ediliyor. Kral Warpalavas'ın prense hızlı ve sağlıklı katırlar verdiği, prens Tarhunzas'ın ise dağın iyilikler getirmesi dileğiyle her yıl kurban adadığı bilgisinin yer aldığı yazıtta, 'Kim bu yazıtı kazır, siler ve parçalarsa fırtına tanrısı Teşup onu kovalasın, tanrılar onu yakalasın ve yine tanrılar onu yok etsin' ifadesi yer alıyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR