156 yıllık merhamet: Türk Kızılay’ı insanlığın umudu olmaya devam ediyor!

Türk Kızılay, 156. yaşını kutlarken tarihinden taşan iyilik hikayeleriyle bir buçuk asırdır ihtiyaç sahiplerinin yanında olmanın gururunu yaşıyor. Bu yıl, “Aynı Hilalin Altında” temasıyla kutlanan bu özel gün, Kızılay’ın hem Türkiye’nin en eski ve en büyük gönüllü insani yardım teşkilatı olmasını hem de dünyanın ilk “Kızılay”ı olma onurunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

11.06.2024-12:10 - (Son Güncelleme: 11.06.2024-12:10) 156 yıllık merhamet: Türk Kızılay’ı insanlığın umudu olmaya devam ediyor!

11 Haziran 1868 tarihinde “Osmanlı Hasta ve Yaralı Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla gönüllüler tarafından kurulan Kızılay, bugüne kadar ulusal ve uluslararası tüm insani yardım çalışmalarını hayırseverlerin desteği ve gönüllülerin katkılarıyla hayata geçirdi. İnsani yardım dünyasına “Kızılay” sembolünü armağan eden Türk Kızılay, bu yılki kutlamalarını bayrağında taşıdığı hilale atfen “Aynı Hilalin Altında” temasıyla gerçekleştiriyor.

156 Yıllık Merhamet Çınarı

Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Kızılay’ın 156 yıllık tarihinin milletimizin tarihiyle ortak olduğuna işaret ederek, şu sözleri dile getirdi: “Türk Kızılay'ın 156. kuruluş yıl dönümünü büyük bir gurur ve mutlulukla kutluyoruz. Merhamet çınarımız, 11 Haziran 1868'de kurulduğundan bu yana insanlığa umut ve gönüllerdeki iyilikleri büyüten bir meşale haline geldi. Bugün, hepimizin gönlünde yer bulan Kızılay, doğal afetlerin, savaşların, salgın hastalıkların, birlikteliğe ihtiyaç duyduğumuz tüm anların ortasında, gönüllüleri ve çalışanları ile insanlığın umudu olmayı sürdürüyor. Kızılay’ın bir parçası olan tüm gönüllülerimize, çalışanlarımıza ve bağışçılarımıza en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Kızılayımızın 156. yaşı kutlu olsun.”

İyilik Köprüsü

Kızılay, hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında bir “İyilik köprüsü” olmanın yanı sıra iyiliğe yön veren bir kurum olarak faaliyetlerine devam ediyor. Kızılay, kurulduğu günden bu yana savaşların, doğal afetlerin, salgın hastalıkların ve toplumsal birlikteliğe ihtiyaç duyulan her anın ortasında yer alarak insanlığa umut olmaya devam ediyor. Bu anlamda, Kızılay’ın gönüllüleri ve çalışanları, bu büyük iyilik hareketinin en önemli parçaları olarak öne çıkıyor.

Kutlama Etkinlikleri

Kızılay’ın 156. yıl dönümü, Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu etkinliklerde, Kızılay’ın tarihçesi, gerçekleştirdiği yardım faaliyetleri ve gelecekteki hedefleri anlatılıyor. Aynı zamanda, Kızılay’ın faaliyetlerine katkıda bulunan gönüllüler ve bağışçılar da unutulmuyor; onlara teşekkür plaketi ve belgeleri takdim ediliyor.


Geleceğe Yönelik Hedefler

Türk Kızılay, gelecekte de insani yardım çalışmalarını genişleterek sürdürecek. Gönüllülerin ve bağışçıların katkılarıyla, daha fazla insana ulaşmayı ve daha fazla iyilik yapmayı hedefleyen Kızılay, aynı zamanda uluslararası alanda da çalışmalarını artırarak devam edecek. Bu kapsamda, Kızılay’ın yeni projeleri ve hedefleri de etkinliklerde kamuoyuyla paylaşılıyor.

Kahramanmaraş Depremleri ve Afet Yönetimi

Türk Kızılay, Kahramanmaraş depremlerinin etkilediği bölgelerde iyileştirme faaliyetlerini sürdürüyor. Depremden en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Osmaniye ve Gaziantep olmak üzere 6 ilde Toplumsal Hizmet Merkezleri kurarak afetzedelerle doğrudan temas ediyor. Bu merkezler aracılığıyla nakit temelli destek programları da yürüten Kızılay, bugüne kadar toplamda 525.933 haneye 2.6 milyar TL’lik nakit yardım sağladı.

Esnaf ve Çiftçi Programları kapsamında ilk fazda 48 milyon TL ile 600 esnaf ve 860 çiftçiye destek sağlandı. İkinci faz ödemeleriyle 3585 esnafa toplamda 98.9 milyon TL’lik destek sağlandı. Kızılay, gençlere ders çalışma ortamı sağlayan 100. Yıl Kütüphaneleri ve psikososyal destek ekipleriyle de bölgede önemli hizmetler sunuyor.

Gazze’deki Çatışma Mağdurlarına Destek

Türk Kızılay, Gazze’deki çatışma mağdurlarına da destek olmayı sürdürüyor. Uçaklar, iyilik gemileri ve bölgeden temin edilen tonlarca yardımı Gazze’ye ulaştıran Kızılay, Refah bölgesindeki çatışma ortamı nedeniyle aşevini Deyr Belah bölgesine taşıyarak günde 15 bin kişiye sıcak yemek sağlıyor. Gazze’ye alternatif yollardan insani yardım ulaştırılması için çalışmalarına devam eden Kızılay, Filistin halkının yanında olmayı sürdürüyor.


Gönüllülük ve İnsani Yardım Çalışmaları

Kızılay’ın gönüllü çalışmalarını sistemli bir şekilde yürüttüğü platformu gonulluol.org, 4 yılı aşkın bir süredir gönüllü ekosistemine yön veriyor. Bu sistemle 330 binden fazla Kızılay gönüllüsü, gönüllülük ve insani yardım çalışmalarına katılmaya hazır olduğunu belirtiyor. Platform aracılığıyla 70.000'den fazla gönüllü, 540.000'in üzerinde insani yardım faaliyetinde aktif olarak rol aldı.

Kan Bağışları ve Türkök Projesi

Türk Kızılay, ülkenin kan ihtiyacını karşılamak için görevlendirdiği yaklaşık 4.000 çalışanıyla her gün 300 noktada kan bağışı alıyor. Yılın ilk 5 ayında 1.193.394 ünite kan bağışına ulaşan Kızılay, yaklaşık 1200 hastanenin kan bileşeni ihtiyacını karşılıyor. Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacının tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedefleyen Kızılay, kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için de 2013 yılından bu yana “Türkök Projesi”ni yürütüyor. Bu projede yaklaşık 1.100.000 kişi aktif kök hücre bağışçısı olarak yer alıyor.

Kızılay’ın 156. Yıl Kutlamaları

Türk Kızılay, 156. kuruluş yıl dönümünü “Aynı Hilalin Altında” temasıyla kutluyor. Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, “Türk Kızılay'ın 156. kuruluş yıl dönümünü büyük bir gurur ve mutlulukla kutluyoruz. Merhamet çınarımız, insanlığa umut ve gönüllerdeki iyilikleri büyüten bir meşale haline geldi. Kızılay’ın bir parçası olan tüm gönüllülerimize, çalışanlarımıza ve bağışçılarımıza en derin teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Kızılay, kurulduğu günden bu yana olduğu gibi, gelecekte de insanlığa hizmet etmeye ve umut olmaya devam edecek. 156 yıllık tarihinden aldığı güçle, Kızılay’ın gelecekte de iyilik ve merhamet dolu faaliyetlerini sürdüreceği kesin. Kızılay’ın 156. yaşı kutlu olsun!


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal