1 Eylül'de Restoran Kısıtlaması mı Geliyor?

TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ''1 Eylül'den itibaren iki doz aşı olmayanların restoranlara alınmaması gerektiği belirtti.

26.07.2021-14:25 - (Son Güncelleme: 26.07.2021-14:41)1 Eylül'de Restoran Kısıtlaması mı Geliyor?

TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ''1 Eylül'den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak misafir ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zorunluluğu getirilmesi'' talebinde bulunduklarını ifade etti.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, 1 Eylül tarihinden itibaren  kafe, restoran, gece kulübü, sinema, spor salonu, konser ve düğün salonu gibi yerlerde bulunacaklara iki doz aşı zorunluluğu getirilmesi talebinde bulundu.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, yaptığı yazılı açıklamasında küresel çapta trajik sorunlar yaratan koronavirüs salgınının delta varyantı ile 4. dalga etkisini göstermeye hazırlandığını ve bayram ertesi gözlemlenen vaka sayısındaki artışın kendilerini zor geçecek bir sonbahar dönemi ile karşı karşıya bıraktığını ifade etti.

Ekonomiyi durma noktasına getiren çok daha sıkı tedbirlerin karantina önlemleri yaşadıklarını, 18 aylık koronavirüs salgın sürecinde çalışamadıklarını, uzun süre kapalı kaldıklarını belirten 

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, kısıtlı saatlerde faaliyet göstermeye çalıştıklarını, halen ruhsat saatlerine göre faaliyetlerini tam olarak devam ettirmediklerini belirtti.  

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, koronavirüs salgının bedelini ekonomik ve sosyal olarak ödediklerini ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:

''Bugün salgının bir daha geri gelmemek üzere ortadan kalktığını düşünmek için erken. Fakat bugün 18 aydır süren mücadelede gelinen noktada insanlık için bir umut var, çünkü aşı var. Aşı, tercih değil toplumsal sorumluluktur. İnanıyoruz ki bireysel özgürlükler ancak toplumsal korunabilir. Şu anda mümkün olan tek seçenek hayatı korumak için virüsle güvenli bir şekilde bir arada yaşamak, toplumun farkındalığını ve kurallara uyumu artırmaktır. Toplumsal bağışıklığı yakalamak da artık bir yöntem olarak gözükmektedir. Zira iki doz aşısını tamamlamış bireylerin virüsle temaslarında varyantı ne olursa olsun ağır bir vaka durumunun gerçekleşmediğini tüm dünyada gözlemliyoruz.''

1 EYLÜL'DEN İTİBAREN SADECE İKİ DOZ AŞI YAPTIRANLAR RESTORANLARA GİREBİLSİN

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, TURYİD olarak hükümetin desteği ile beraber gerçekleşebilecek iki yeni önerilerinin bulunduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

''Birincisi; 1 Eylül'den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak misafir ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zorunluluğu getirilmesi. İkincisi; 1 Eylül'den itibaren 2 doz aşısını yaptırmaktan imtina etmiş sektör çalışanlarımızın kanun değişikliğiyle işverenin inisiyatifinde ileri bir tarihe kadar tek taraflı bir karar ile zorunlu ücretsiz izine çıkartılabilmesi durumu.

Önerdiğimiz bu iki maddenin 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girebilmesi için 1 Ağustos'ta bu kararın açıklanmasıyla 4 haftalık süre içinde hiç aşılanmamış bireylerin dahi iki doz aşısını tamamlaması sağlanmış olacaktır.'' diyerek açıklamalarına devam etti.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, dünyada aşıya ulaşamadığı için büyük zorluklar çeken toplumların bulunduğunu hatırlatarak, tedarik sorunu bulunmayan Türkiye'de aşıdan imtina edenlere ''bu sefer siz evlerinizde kalın biz emeğimize, ekmeğimize ve sosyal hayatımıza sahip çıkalım'' diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal