Yunanistan, Sığınmacılara Karşı Gözetim Sistemi Kuruyor

Yunanistan'ın, şimdi de Ege'deki deniz sınırlarını denetlenmek üzere 62 milyon avroluk yatırımla gözetleme sistemi kurmaya hazırlandığı bilgisi verildi

19.10.2020-16:48 - (Son Güncelleme: 19.10.2020-15:35)Yunanistan, Sığınmacılara Karşı Gözetim Sistemi Kuruyor

Yunanistan'ın Ege'de sınırlarını kontrol etmek üzere 62 milyon avroluk yatırımla gözetleme sistemi kurmaya hazırlandığı bildirildi. Atina merkezli Kathimerini gazetesinin haberine göre, 35 radar ve 26 termal kamera satın alacak olan Yunanistan yönetimi, Deniz Alanı Farkındalığı adlı bir sistemle Ege'de kesintisiz gözlem faaliyeti yürütmesi bekleniyor.


Gazete, 62 milyon avroya mal olacak gözetleme ağının, Avrupa Birliği'nin  dış sınırlarını korumanın yanı sıra sığınmacı akınlarının idare edilmesine aktif şekilde katkı sağlayacağını savundu.


Yunan Sahil Güvenliğinin ve Silahlı Kuvvetlerinin bu sistemden yararlanacağını vurgulayan gazete, Ege Deniz Yönetim Merkezinde de ikinci bir karargahın kurulacağını ve güvenlik nedenleriyle askeri tesislerin inşa edileceğini yazdı.


Gazeteye açıklamalarda bulunan bir yetkili, Radar ve kameralar, 48 deniz milli mesafede bile ufak hedefleri tespit edecek, toplam 35 radardan 26'sı, 24 saat faal olan termal kameralarla donatılacak. dedi.

Yunan yetkili, 35 radar istasyonunu 27'si doğu Ege'de, diğerleriyse Girit, İyon Denizi ve diğer yerlerde kurulacak.ifadesini kullandı.
Gazetenin iddiasına göre, Atina yönetimi, gelecek dönemde deniz sınırlarındaki kontrolünü artırmak için dört adet insansız uçak almayı da planlıyor.

SINIRA SAĞIRLIK YAPAN SES SİSTEMİ YERLEŞTİRİLDİ

Yunanistan hükümeti, sığınmacılara karşı kullanmak üzere güçlü ses dalgaları yayabilen ve insanları sağır edebilen iki elektronik cihazı, geçtiğimiz hafta Meriç sınırına yerleştirmişti.

Ses bombası üreten ve insanları sağır edebilecek güce sahip 2 adet Uzun Menzilli Aktif Akustik Uyarıcı LRAD sisteminin, Türk-Yunan sınırındaki Yunan Polis Teşkilatına ELAS teslim edildiği açıklanmıştı.

 Türk-Yunan sınırında, sığınmacılara karşı Meriç bölgesinde yapılacağı açıklanan yeni yapılan tel duvarın inşasına da Ferecik bölgesinde başlandığı bildirilmişti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR