YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar Barajsız YKS'nin Detaylarını Anlattı: Rekabeti Artıracak Bir Değişiklik Yaptık!

Üniversite sınavında barajı kaldırarak daha fazla sayıda öğrencinin önlisans ve lisans programlarını tercih etme hakkını artırdıklarını belirten YÖK Başkanı Özvar, 'Rekabeti artıracak bir değişiklik yaptık' dedi.

13.02.2022-11:28 - (Son Güncelleme: 13.02.2022-11:36) YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar Barajsız YKS'nin Detaylarını Anlattı: Rekabeti Artıracak Bir Değişiklik Yaptık!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar barajsız YKS'nin detaylarını tek tek detaylı bir şekilde anlattı. YKS'deki değişikliği değerlendiren uzmanlar 'Artık Türkiye'de 80'lerde, 90'larda olduğu gibi üniversite sıkıntısı yok. Kontenjanlar yeterli. Dolayısıyla YKS'nin bir eleme değil, sıralama sınavına dönüşmesi gerekiyordu. Oldukça yerinde bir karar' açıklamalarında bulundu. 

Peki bu değişiklikler ne anlama geliyor? Tercihler nasıl yapılacak? Puanlar nasıl hesaplanacak?

10 SORUDA YENİ YKS:


1- TERCİH YAPABİLMENİN KOŞULU NEDİR?

Bir adayın 2 yıllık yani ön lisans programlarını tercih edebilmesi için YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nden (TYT) Türkçe ya da Temel Matematik testlerinin herhangi birinden 0.5 ham puan alması yani yarım net çıkarması gerekiyor.


2- LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLMENİN KOŞULU NEDİR?

4 yıllık lisans programlarını tercih edebilmek için adayın Sayısal (SAY), sözel (SÖZ) ya da Eşit Ağırlıklı (EA) puanlarından birinin hesaplanması gerekiyor. Adayın YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi'ndeki (AYT) puan türüne ilişkin iki testin en az birinden yarım net çıkarması gerekiyor.

3- PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

Yeni düzenlemeye göre 0.5 ham puan kuralını TYT, AYT ve YDT'de yerine getirenlerin puanları hesaplanacak ve bunların üzerine 0.12 ile çarpılacak ortaöğretim başarı puanı eklenecek.


4- BAŞARI SIRALAMASI BARAJLARI NE OLACAK?

Tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, diş hekimliği, eczacılık, öğretmenlik gibi alanlarda başarı sırası barajını sürdürüyor. Hukuk bu yıl ilk 100 binden öğrenci alacak. Tıp'ta başarı sıralaması 50 bin, diş hekimliğinde 80 bin, mühendislikte 300 bin.

5- SINAV SÜRESİ NE OLDU?

135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika oldu. Bu değişiklik özellikle uzun paragraf soruları nedeniyle ''Süre yetmedi'' şikâyetini de ortadan kaldırmış oldu. AYT'nin süresinde değişiklik yapılmadı. Süre 180 dakika olacak.

6- ÖZEL YETENEK SINAVIYLA ALAN BÖLÜMLERE NASIL GİRİLECEK?

Özel yetenek için gereken TYT'de 150 puan şartı da kaldırıldı. Üniversiteler kaç puandan öğrencinin başvurabileceğini kendileri belirleyecek.


7-TYT PUANI 200'ÜN ÜSTÜNDE OLANLAR NE YAPACAK?

TYT'de 200 puan alanların bu puanı iki yıl kullanmaları da bu yıl son buluyor. 2023 yılında artık bu uygulanmayacak. Ancak TYT-2021 puanı 200 ve üzerinde olanlar bu puanı 2022 YKS'de kullanabilecek.

8-GEÇEN YILKİ TYT PUANI 200 VE ÜZERİNDE OLANLAR BU YIL ÖZEL YETENEKLE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞMEK İSTERLERSE NE YAPMALARI GEREKİYOR?

Bu durumda olup ilgili yükseköğretim kurumlarınca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların da dönüştürülmüş puanlarının hesaplanabilmesi için 2022-YKS'ye başvuru yapmaları gerekecek.

9-ORTAÖĞRETİM PUANLARI NE OLACAK?

Uygulama devam ediyor. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecek.

10-2022 YKS BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

18-19 Haziran'da yapılacak 2022-YKS'nin başvuru kılavuzu "https://osym.gov.tr" sitesinde yayımlandı. Başvurular, 7 Mart'a kadar ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabilecek

REKABET ARTACAK

YÖK Başkanı Özvar, neden böyle bir değişiklik yapılma ihitiyacı duyulduğunua ilişkin açıklamalarda bulundu. Baraj puanlarının kaldırılmasının 'Herkes üniversiteli olacak', '1 net yapan bile üniversiteye girebilecek' gibi eleştirileri cevapladı. Özvar değişikliğin rekabeti artıracağını dile getirerek 'Sistem aslında değişmedi. Puanı hesaplanan her öğrenci tercih hakkı imkanı kazanacak. Bu istediği programa girecek anlamına gelmiyor. İlgili program zaten puan üstünlüğüne göre öğrenci alacak. Yani o programı tercih eden en yüksek puanlı öğrenciden en düşük puana doğru bir sıralamayla ilerleyecek. Bu adaylar arasında rekabeti artıracak bir düzenleme oldu' şeklinde açıklamalarda bulundu. 

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRENLERE SİMÜLASYON ÇALIŞMASI YAPILDI

Geçtiğimiz sene üniversite sınavına giren adaylarla ilgili simülasyon çalışmaları yaptıklarını dile getiren Özvar 'Geçen yıl 2.6 milyona yakın aday YKS'ye girdi. TYT'de barajı geçip puanı hesaplanan aday sayısı 1 milyon 627 bin. Eğer geçen yıl baraj olmasaydı bu sayının 2 milyon 393 bin olacağını gördük. Aynı şekilde SAY puan türünde 390 bin adayı tercih yapmaya hak kazanmış. Baraj olmasaydı bu sayı 1 milyon 67 bin olacaktı' dedi ve cümlelerine şu şekilde devam etti, 'Puanı hesaplanan her öğrenci artık tercih yapma hakkı kazanacak'' dedi. TYT'deki sürenin uzatılmasıyla ilgili de öğrencilerden çok olumlu dönüşler aldıklarını belirten Özvar ''Muazzam bir talep vardı. Sınav stresinin en önemli nedenlerinden biri süre sıkıntısıdır. Şimdi o konu da çözüldü. Süre baskısı kalktı. Adaylarımızın motivasyonu arttı' şeklinde açıklamalarda bulundu.


BAŞKAN ERDOĞAN'DAN DESTEK

Kararın açıklandığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir arada olduklarını söyleyen Özvar ''Sayın Cumhurbaşkanımız da bu değişikliğe destek verdi. 'Hayırlı olsun. Yerinde bir karar oldu. Hadi bismillah' diye konuştu.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal