Yerli Hava Savunma Sistemi HİSAR-A Yıl Sonuna Hazır

Türkiye’nin yerli ve milli alçak irtifa hava savunma füze sistemi HİSAR-A üzerinde geliştirmelerin yapıldığı ve yıl sonuna tam bir şekilde görebileceğimiz açıklandı.

01.09.2020-10:45 - (Son Güncelleme: 01.09.2020-11:13)Yerli Hava Savunma Sistemi HİSAR-A Yıl Sonuna Hazır

Türkiye, savunma sanayisinde yerli ve milli projelerine hız kesmeden devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli hava savunma sistemimiz olan HİSAR’ın çalışabilir hale getirildiğini aktararak tam bir şekilde yıl sonuna hazır olacağını belirtti.

HİSAR-A SİSTEMİ ‘BÜYÜTÜLDÜ’

Demir, hava savunma sistemlerinde katmanlı bir yapının önemine vurgu yaparak  HİSAR-A sisteminin belirli unsurlarla “çalışabilir” hale getirildiğini açıkladı. Demir, konuşmasında birkaç küçük adım kaldığını ifade ederek sistemlerin yıl sonuna tam bir şekilde görebileceğimizi aktardı. Demir’in açıklamasında HİSAR-A sistemini “büyüttüklerini” ifade ederek HİSAR-A+ olarak nitelendirildiğini ifade etti.

HİSAR-A NEDEN HİSAR-O’A DÖNÜŞTÜRÜLDÜ?

İsmail Demir, geçmiş açıklamalarında HİSAR-A hava savunma sistemlerinin neden HİSAR-O’ya dönüştürüldüğüne yönelik açıklamada bulunmuştu.

Bu açıklamada hava savunma ihtiyaçları kapsamında alçak irtifa hava savunma sistemlerinin operasyon bölgelerinde ihtiyacı tam anlamıyla karşılayamayacağının belirginleştiği belirtildi. Demir, 6-8 yıl önce projelerle ilgili isterlerin o dönemin şartları kapsamında belirlendiğini söyledi. Demir, şu anki durumu – HİSAR-A’daki bazı unsurların HİSAR-O’ya taşınması – bu taleplerin güncellenmesi olarak düşünebileceğini sözlerine ekledi.

HİSAR-A ÖZELLİKLERİ

K.K.K.lığı’nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, hareket halindeki birliklerin ve kritik bölge/noktaların nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin alçak irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirmek amacıyla ASELSAN tarafından milli imkanlar kullanılarak geliştirilen Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemidir.

Sistem Önleme Menzili: 15 km

Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli

Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm

Çift Kademeli Roket Motoru

Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA),Havadan Karaya Füzeler)

HİSAR-O ÖZELLİKLERİ

K.K.K.lığı’nın orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin orta irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirecek. HİSAR-O dağıtık mimaride, tabur ve batarya yapısında kullanılacak.

Sistem Önleme Menzili: 25 km

Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli

Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm

Çift Kademeli Roket Motoru

Görüntüleyici Kızıl Ötesi Arayıcı Başlık

Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA),Havadan Karaya Füzeler)

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR