Yerli Çıkarma Gemisi Marmara Denizi'ne İndirildi

Yerli denizüretim olan çıkarma gemisi Tuzla'da e indirildi. Meydana gelen orman yangınlarında müdahale için kullanılan gemi, insani yardımdan lojistik operasyona kadar bir çok faaliyette kullanılıyor.

25.09.2021-16:52 - (Son Güncelleme: 25.09.2021-16:52)Yerli Çıkarma Gemisi Marmara Denizi'ne İndirildi

Yerli denizüretim olan çıkarma gemisi Tuzla'da e indirildi. Anadolu Tersanesi ile Barzan Holdings arasında imzalanan tedarik projesi sözleşmesi kapsamında, Katar Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı için öngörülen bir adet LCT (Landing Craft Tank),çıkarma gemisi düzenlenen törenle denize indirildi.

TÖRENE BİR ÇOK İSİM KATILDI

Anadolu Tersanesi ile Barzan Holdings arasında imzalanan tedarik projesi sözleşmesi kapsamında, Katar Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı için öngörülen bir adet LCT (Landing Craft Tank),iki adet LCM40 (Landing Craft Mechanized 40) ve bir adet LCVP (Landing Craft Vehicle&Personnel) çıkarma gemilerinin üretimi Anadolu Tersanesinde (Tuzla) düzenleniyor. Geçtiğimiz eylül ayında üretimi başlayan ve Türkiye'de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen LCT gemisi QL80 FUWAIRIT için düzenlenen törene, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Katar Emirliği Deniz Kuvvetleri Komutanı Major General Abdullah bin Hassan Al Sulaiti, Barzan Holding Başkan Yardımcısı Abdulla Al Khater, Proje Komitesi Başkanı Brigadier Khalid Al Ruwaili, Anadolu Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez ve denizcilik sektörünün temsilcileri de yer aldı.

Tören öncesi LCT gemisinin tanıtım videosu gösterildi.Törenin açılış konuşmasını yapan Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez, bugün denize indirilen geminin ve diğer iki LCT gemisinin yaklaşık bir yıl sonra teslim edileceği bilgisini paylaştı.

TÖRENDE GEMİNİN KULLANIM ALANLARINA DEĞİNİLDİ

Tören öncesi konuşan Anadolu Tersanesi Genel Müdürü Cevat Rıfat Atilhan, "LCT gemisi, bir çıkarma gemisi. Bu geminin sözleşmesi geçtiğimiz yıl eylül ayında imzalandı. 12 ay bugün itibariyle doldu ve bugün de denize indiriyoruz. 24 ay içerisinde bütün test ve eğitimlerini tamamlayıp Katar'a teslim edeceğiz. Geminin kullanım amaçları personel transferi, araç transferi, lojistik operasyon ve insani yardım. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde çıkan yangınlarda bu gemilerin insani yardım ve yangın söndürme faaliyetlerinde kullanıldığını hep beraber gördük" dedi.

GEMİLERİN ÜRETİMİNDE YÜZDE 70 YERLİ KATKIMIZ VAR

Gemilerin üretiminde yüzde 70'in üzerinde yerli katkımız var diyen Cevat Rıfat Atilhan şöyle devam etti:

''Biz bu gemilerden daha önce 8 adet Türk Deniz Kuvvetleri için yaptık ve teslim ettik. Yüzde 70'in üzerinde yerli katkı payıyla bu gemileri inşa ediyoruz tamamen bizim tasarımımız. Katar'a mevcut kontratımız kapsamında şu anda iki tane silahlı okul eğitimlemesi yapıyoruz. Bir tanesini geçtiğimiz ay teslim ettik ve testleri devam ediyor. Arkamda görmüş olduğunuz gemi ile birlikte 3 adet daha çıkarma gemisi yapıyoruz. Halihazırda 6 adet Katar Deniz Kuvveleri'ne yapmakta olduğumuz çıkarma gemisi var. 2000'li yılların başından bu yana ortaya konulan stratejik hedeflerle birlikte yerli tersaneler, savunma sanayi, mühendislik ve imalat anlamında Türkiye çok büyük adımlar attı. Ülke olarak dünyada silah, silahlı gemi, savaş gemisi ihraç edebilen 10 ülke içerisinde kendimizi sayabiliriz.''

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal