Yemen Savunma Bakanı'na 'Füzeli Saldırı' Gerçekleşti!

29.10.2019-17:04 - (Son Güncelleme: 29.10.2019-16:56)

Husiler, Yemen'in Marib ilinde Savunma Bakanı Muhammed el-Makdisi'ye toplantı halindeyken füze saldırısına uğradı. Makdisi saldırıdan sapasağlam kurtulurken, iki asker öldü.

Ordu'dan alınan verilerine göre, Makdisi ve uluslararası koalisyona bağlı komutanların toplantı gerçekleştirdiği esnada, Marib'teki Savunma Bakanlığı ofisine Husiler tarafından füze saldırısı yapıldı.

Makdisi ve toplantı yapan komutanlar saldırıdan sağ olarak kurtulurken, bakanlığı koruyan 2 asker hayatını kaybetti. Saldırıya ilişkin Husilerden henüz gelen bir açıklama henüz söz konusu olmadı.

Yemen'in batı kısmındaki Marib ilinin Sirvah ilçesi, Husilerin elinde bulunuyor. Husiler bölgedeki dağlık bölgeden Marib il merkezindeki hükümet binaları ile sivil yerleşimlere zaman zaman saldırılar düzenliyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar devam ediyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutarken, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR