'Var'sa 'Yok'sa Fenerbahçe
Talha Arslan

'Var'sa 'Yok'sa Fenerbahçe

05.01.2021 Salı 11:56

Fenerbahçe'de gün oynanan Kasımpaşa maçında çok ciddi önemli eksiklikler vardı ve bazı oynayanların da maç eksiklikleri de söz konusuydu. Ama dün gece öyle bir Fenerbahçe vardı ki, ölü toprağı atılmış gibiydi. Fenerbahçe’nin erken skor avantajı bulmasından sonra artık en doğru taktiği ve planı oynamak hiçte zor olmadı. Geride geniş alan bırakmadılar. Kariyerinde ilk kez sol bek oynayan Sadık Çiftpınar doğru bir tercihle sadece asli defansif görevine odaklandı ve Yusuf Erdoğan'a adeta adım attırmadı.

İlk devreye Pelkas ve Thiam damga vurdu. Thiam’ın çok istekli olması sonucunda bir kaçırırken, iki de gol attı. Fenerbahçe’de 2. yarıda aynı oyun planına devam etti. Kasımpaşa, erken yediği golden sonra geride tedbiri bırakmayan Fenerbahçe karşısında maç öncesi düşündüğü geniş alan kontrataklarına hiç fırsat bulamadı. Yerleşmiş savunmaya hücum edince de bir pozisyon dahi bulamadılar.

Sonuç olarak Fenerbahçe mutlak kazanmak zorunda olduğu ancak bir çok yorumcunun ve spor kamuoyunun favori gösterildiği Kasımpaşa’yı sahadan silerek 3-0 gibi net bir skorla yenerek karşılaşmadan 3 puanla ayrıldı. Mert Hakan Yandaş fiziksel kendini bulmuş, Ozan Tufan Covid-19 sonrası 2 antrenman yapmasına rağmen sezon başından ki performans istikrarını korudu, sahada basmadık yer bırakmadı ve bu güzel oyununu Ferdi’ye yaptığı mükemmel asistle tamamladı. Muazzam bir gol atan Ferdi Kadıoğlu, yine yedekten girip golünü atmayı bildi. Bu alanda açık ara net bir oyuncu.

Maçın adamına PELK’L’AS’a gelelim… Sezon başından beri Erol Bulut'u bu konuda eleştiriyorum. Dimitris Pelkas'ın yeri 10 numaradır ve bu konu tartışmaya kapalıdır ve Pelkas kanat oyuncusu falan değildir. Bütün sakatlar geri dönse bile 10 numara oynamalıdır. 0 performans alınan 10 numara varken, kanatta -15 performans vermesi her şeyi açıklıyor ve dün gece 10 numara pozisyonunda ne kadar faydalı olacağını gösterdi. Yaptığı 2 asistle maça damgasını vurdu. Özellikle 2. asisti idolü olarak gördüğü Alex de Souza vari bir asistti. 90.dakika boyunca bir dakika olsun yerinde durmadı ve pas alışverişlerinde büyük rol oynadı ve maçın adamı olmayı hakketti.

Valencia’nın geri dönmesi ve performansınada değinmek gerekiyor. Fenerbahçe uzun süredir forvet, stoper eksikliği çekti ancak bence en önemli eksikliği kanatta Valencia’ydı. Valencia öyle bir güven veriyor ki rakip sol bek ve kanat oyuncuları bir dakika hatta bir saniye olsun dinlenme fırsatı bulamadılar. Sakatlıktan bu kadar diri dönmesi Fenerbahçe için çok önemliydi.

Mame Thiam ise ilk kez santrfor olarak başladığı maçta oyun planının merkezi onu kullanmaktı ve bunu çok iyi yaptılar. 2 gol atan Senegalli yıldız, yedik kaldığında sorun yapmayan, forma verdiğinde sonuna kadar savaşan bir futbolcu olması ne kadar büyük karakterli olduğunu gösteriyor ve Fenerbahçeli taraftarlarının saygısını kazanmaya devam ediyor.

Hakem ve VAR Kararları

Bu konuya değinmeden yazımı bitirmek istemedim. Her hafta “hakem hataları” olarak ifade ettiğim başlığı bugün “hakem ve VAR kararları” olarak değiştirdim. Çünkü hata olarak nitelendirilen olay bilmeden yapılan durumlarda ortaya çıkar. Lakin dün gece öyle bir hakem ve VAR performansı vardı ki bunun hata ile yakından uzaktan ilgisi yoktu. Bilerek ve isteyerek bazı pozisyonları görmediler. Bu hata değil eyyamdır. 

1-) Yusuf Erdoğan’ın Sinan Gümüş’e ceza sahası içerisinde çok net yaptığı faul Halis Özkaya’nın görüş açısında olmasına rağmen penaltı vermedi ancak VAR hakemi Zorbay KÜÇÜK’ün müdahale etmemesi Fenerbahçe’nin erken skor avantajı elde etmesine mani oldu.

2-) Doğucan’ın Sinan’a 18’in köşesinde topa vurmadan önce yaptığı müdahalede net bir şekilde penaltıydı ancak yine ne hakem ne de VAR müdahale etmedi.

3-) Enner Valencia’nın attığı golde ofsayt bayrağı kaldırıldı ancak pozisyon öncesinde Mame Thiam’a yapılan müdahale oyuncuyu bozduğu için net penaltı kararı verilmesi gerekirken ofsayt olarak nitelendirildi ve bu pozisyonda atlandı.