Fenerbahçe’de Rüzgar Fırtına’ya Dönüyor
Talha Arslan

Fenerbahçe’de Rüzgar Fırtına’ya Dönüyor

08.01.2021 Cuma 12:40

Fenerbahçe ile Alanyaspor, Süper Lig'in 17. haftasında karşı karşıya geldi. Ülker Stadyumu'nda oynanan ve Halil Umut Meler'in düdük çaldığı mücadeleyi Fenerbahçe 2-1 kazandı.

Fenerbahçe’nin gollerini 12. dakikada Sinan Gümüş ve 70. dakikada Pelkas atarken Alanyaspor'un tek sayısını 81. dakikada penaltıdan Babacar kaydetti. Fenerbahçe'de Enner Valencia'nın 67. dakikada kullandığı penaltıyı Marafona kurtardı.

Maç değerlendirmesi

Maçın başından sonuna kadar teknik direktörler arasında tam bir taktik savaşı vardı. Ancak Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut'un Alanyaspor'u çok iyi tanıması ve çok iyi analiz etmesi 3 puanı getirdi. Arka taraf sağlama alındı, kontrolsüz baskı yapılmadı, topu Alanya'ya bıraktı ve hata yapmaları beklendi. Fenerbahçe, Alanyaspor’un üzerine daha az gitti ama öz gitti. Erol Bulut maçtan önce oyunu çok iyi okumuş bu nedenle hakkını vermek lazım.

Fenerbahçe için bu maçı kazanmak şampiyonluk yolunda çok önemliydi. Rüzgar’ın Fırtına’ya dönmesi için bu maçın kazanılması gerekiyordu. Sabırlı ve kontrollü oyunla Fenerbahçe galip gelmesini bildi.

Topla oynama bu kadar mı önemli? %73 topla oynamışsın net gol pozisyonun 1 tane! Fenerbahçe, az topla oynadı ve net 3 gol pozisyonundan yararlanamadı. Fenerbahçe sana pozisyon vermemiş, olmayan faulden frikik kazanmışsın, serbest vuruş devamında penaltı oldu ve ilk golü böyle kazandın. Yani 80.dakikaya kadar net gol pozisyonun bile yok ve çıkıp oyun üstünlüğü bizdeydi, oyunu domine ettik gibi tabirler kullanıyorsan elin çok güçlü olmalı. Maçı kaybetmişsin, Erol Bulut seni taktiksel olarak yendi, bunu kabul etmek bu kadar zor değil. Çağdaş Atan: “Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir bize karşı kendi oyununu oynadı, Fenerbahçe’den de onu bekledim.” Burada şunu demek istiyor, Fenerbahçe açık oynasa ben yaslanacaktım, kontra ataklarla yenecektim. Erol hoca bu analizi yaptığı için zaten kendi oyununu oynamadı, sana göre yeni bir planla maça çıktı ve kazandı.

Maçın Adamı

Ozan Tufan ve Pelkas demek istiyorum. Ozan Tufan transfer dedikodularından etkilenmemiş son dönemdeki çıkışına devam etti ve 2 asistle maça damgasını vuran isimlerden 1.si oldu. Pelkas’a ne kadar ayrı parantez açsak az gelir. Alanyaspor maçında 2 oyuncunun markajıyla devamlı karşı karşıya kaldı ancak 2.yarı daha fazla koşarak kendine alan açmaya çalıştı. Ozan’ın kendisine yaptığı müthiş asistle, Pelkas’ın klas dokuşunu maçın galip gelinmesinin en önemli faktörlerindendi.