Diriliş Fenerbahçe!
Talha Arslan

Diriliş Fenerbahçe!

24.12.2020 Perşembe 11:07

Fenerbahçe ligdeki kötü gidişata, dün oynanan Başakşehir maçıyla son verdi. Adeta “Üstündeki ölü toprağını” attı. Dün belki çok iyi bir oyun yoktu ancak mücadele eden, ruhuyla oynayan bir Fenerbahçe vardı. Fenerbahçeli futbolcular da yapmaları gerekenleri yedikleri çok erken şok gole rağmen sahaya yansıttılar. Belki ilk devre ikinci golü de yiyebilirlerdi ama maçtan kopmadılar ve devre biterken skoru dengelediler. İkinci devrede oyun dengedeydi, Fenerbahçe ve Başakşehir’in pozisyonları vardı. Başakşehir çok önemli de bir fırsat kaçırdı. Sonrasında Fenerbahçe artık klasikleşen duran top golüyle üstünlüğü eline aldı. Bu dakikadan sonra sahada Fenerbahçe rüzgarı esmeye başladı ve sonrasında Gustavo ve Mert Hakan’ın golleriyle maçı 4-1 kazanmasını bildiler.

 

Hakem Bahattin Şimşek’in hatalı kararları!

 

Kronolojik olarak maçı değerlendirelim!!!

 

1-)7.dakikada Başakşehir’in duran toptan bulduğu 1. golünden önce Sinan Gümüş’ün Hasan Ali’ye herhangi bir şekilde itme, çelme takma, formasını çekme veya eliyle durdurmaya çalışma vb faul verilecek bir müdahalesi olmadı. Hasan Ali kendisini yere attı ve faulü kazandı. Duran topun devamında da zaten Mahmut Tekdemir golü atarak, takımını 1-0 öne geçirdi.

 

2-)10.dakikada Luiz Gustavo’nun Hasan Ali’ye yapmış olduğu sert müdahalesi sana göre bana göresi olmayan 0 kırmızı kart olan bir pozisyon! 

 

3-)37.dakika’da Fenerbahçe ceza sahasında Serdar Aziz ve Crivelli’nin ikili mücadelesinde Crivelli’nin Serdar’a attığı dirseği hakem görmedi VAR’dan inceleme tavsiyesi gelmedi.

 

4-)45.dakika’da Volkan Babacan’ın Luiz Gustavo’ya yaptığı müdahale tartışmasız net bir şekilde penaltıydı, ancak VAR müdahale etmedi. Bu penaltı pozisyonu atlandı.

 

5-)58.dakika’da Skrtel’in Thiam ile hava topuna çıktığı ancak Skrtel’in rakibinin yüzüne koluyla müdahalesi çok net bir şekilde penaltı olması gerekiyorken VAR müdahale etmedi ve bu pozisyonda atlandı.

 

6-)63.dakika’da Hasan Ali’nin Sinan Gümüş’e ceza sahası içerisinde yaptığı müdahale net bir şekilde penaltıyken bu pozisyonda da VAR müdahale etmedi ve 3.kez Fenerbahçe adına net bir penaltı atlanmış oldu.

 

7-)71.dakika’da Rafael’in kırmızı kart gördüğü pozisyonda, Thiam’a faulu yapan Skrtel’di ancak Rafael öyle sert bir şekilde geldi ki bizde ekranda onun faul yaptığını zannettik ancak müdahalesi yoktu. Hakem sarı kartı hatalı gösterecekken o sırada Rafael faul verildiğine sinirlenip topa vurdu ve 2. Sarı karttan kırmızı gördü. 

 

8-)75.dakika’da Deniz Türüç’ün ceza sahası içerisinde kesinlikle topa olmayan ve rakibi Sinan Gümüş’ün ayağına bastığı pozisyon çok net bir şekilde penaltıydı ancak önce hakem Bahattin Şimşek sonra da VAR hakemi Cüneyt Çakır, 4.kez penaltıyı atladılar.

 

9-)89.dakikada Nazım’ın rakinin arkasından ayağına bastığı pozisyonda 0 bir kırmızı karttı, VAR müdahale etmedi.

 

Ve gelelim günün sorusuna... Maçın kırılma anı neresiydi diye?

 

Herkesin aklındaki tek pozisyon Luiz Gustavo’un kırmızı kart pozisyonunun kırmızı olsaydı maç çok başka yerlere dediği pozisyon. Eğer böyle düşünülüyorsa 7.dakikadaki Başakşehir’in golünden önce hatalı verilen gol olmasaydı, Luiz Gustavo’nun pozisyonu olmayacaktı. Gol olduktan sonra santra dakika 8.32’de yapıldı ve dakika 10’da da kırmızı kart pozisyonu oldu. Gustavo’nun pozisyonundan önce bakılması gereken yer Hasan Ali’nin kendini yere atıp faul kazandığı, duran toptanda 1-0 öne geçilen pozisyon olmalıydı. Ama söz konusu Fenerbahçe olunca, Fenerbahçe’ye yapılanlar konuşulmayıp sadece Gustavo’nun pozisyonuyla hakem maçı Fenerbahçe’ye verdi algısı ne insanlığa ne de mantığa sığıyor. 

 

Maçın asıl kırılma anı ise maç 1-1 iken Deniz’in sert şutunda Altay’ın topu çeldiği ve Crivelli’nin önünde kalan yüzde yüz net gol pozisyonunun değerlendirilememesiydi. Eğer bu pozisyon gol olsa ve Başakşehir maçı 2-1 kazansaydı, 4 penaltısı, 1 kırmızı kartı ve olmayan faulden atılan golde Başakşehir için “türk futbolunda kara leke” olmayacaktı. Çünkü dediğim gibi söz konusu Fenerbahçe’yse herkesin ortak paydasının düşmanlık olduğu tek konudur.