Palmira Saldırısı ve Rus – Esed Oyunu
Serkan Yıldız

Palmira Saldırısı ve Rus – Esed Oyunu

20.04.2021 Salı 15:52

Dün akşam saatlerinde Rusya Hava Kuvvetleri, Şam’ın 215 km Kuzeydoğusunda bulunan Tedmür/Palmira bölgesine yoğun bir hava taarruzunda bulunmuş ve 200 kişinin öldüğünü de resmi haber ajanslarından duyurdu. 

Palmira ya da Tedmür… Neydi buraya bu kadar ağır bir saldırının amacı? 

Suriye’deki “Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı” Alexander Karpov yaptığı açıklamada; aldıkları istihbarat raporlarına göre militanların Palmira’nın kuzeydoğusunda kamufle ettikleri bir kampta “teröristlere temel ve uzmanlık derecesinde eğitim verdikleri” bir tesis olduğunu ve ülkenin çeşitli yerlerinde ki terörist eylemler için buradan dağıtıma çıktıklarını iddia etti. Saldırının teorik olarak temel amacı buydu.

Ancak Karpov’a bir de biz bir istihbarat raporu sunalım; Palmira Antik Kentinin bulunduğu lokasyon, Rus Özel Kuvvetlerinin cirit oynadığı bir yerdir. Kaldı ki sadece burada konuşlanmış olmalarının dışında 150 km batıda ki Humus yine aynı Rus Özel Kuvvetlerinin en büyük karargâhlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. 

Karpov’a bir bilgi daha verelim, Rusya’nın ısrarla tanımak istemediği Wagner Paramiliter Çeteleri de Şam’a Palmira üzerinden intikal ederler. Yani hem Rus Özel Kuvvetlerinin hem de Wagner oluşumlarının uğrak yeri olan bu “Vaha” da nasıl terör unsurları bir kamp, bir tesis hatta bir eğitim merkezi kurmuşlar onu anlamak mümkün değil. Ya Ruslar çok yeteneksiz ya da bu yarı profesyonel teröristler işlerinde çok iyiler. Karpov’un bu söylediklerine eminim kendisi de inanmamıştır. Ama resmi açıklama bu yönde. 

Öldürülen 200 kişi içinde 25 kadar DAEŞ üyesi olduğu da başka raporlarda yayınlandı. Ve hava saldırısı yapılan bölge de birçok sivil ve masum insanın da bulunduğu da malumdu. Biliniyordu. Kimse için gizli ya da sürpriz bilgi değildi. Ancak Rusya elini tetiğe hiç tereddüt etmeden götürdü. Ve çekti. Sonuç bu. 

Ölen 200 kişinin yanında Rus kaynaklı haber ajansları bölgede bir de “uçak ve hava savunma sistemlerinde kullanılmak üzere” ateşleyici ve hammadde işleyen bir tesisisin de olduğunu ve oranın da ortadan kaldırıldığını iddia etti. Terlikle birbirleriyle savaşan insanların yaşadığı bir coğrafya da “Uçak ve Hava Savunma üretim fabrikasının” olduğu da birazcık akla zarar bir açıklama gibi olmuş. 

Gelgelelim; aynı Rus kaynaklı siteler şunları söylemedi; Palmira ya da Tedmür bölgesi Esed Rejimine karşı oldukça sert duran bazı muhalifleri barındırdığını ve 25 Mayıs’ta seçimler öncesinde Esed’e karşı hummalı bir çalışma içinde olduklarını ve bundan hoşlanmadıkları için orayı tarumar ettiklerini söylemediler. Rusya’nın bu saldırı emrinin Moskova’dan değil Şam’dan geldiğini söylemediler. ABD’nin bu saldırıdan çok memnun olduğunu hatta gizliden gizliye Rus meslektaşlarını tebrik eden ABD’li bürokratların olduğundan hiç bahsetmediler. Rusya’nın Suriye üzerinde ki taktik ve psikolojik harekâtının bir parçası olarak; “Rusya istediği yere istediği zaman operasyon yapar” havası verilmesinin, asıl gayenin bu olduğu hiçbir yerde geçmedi, yazılmadı ve bizlerde okumadık. Ama durum ne yazık ki tam olarak buydu. Bu saldırının amaçları gerçekte işte bunlardı. 

ABD’nin bu Palmira Saldırısı için avuçlarını ovuşturduğu çok net. Bu saldırı ABD’nin istediği; “Türkiye ve Rusya’nın arasının açılmasında” da kullanılacak güzel bir parametre olarak servis edileceği de çok ortadadır. Bu tuzağa düşmemek lazımdır. Çünkü yakında hatta çok yakında bu hepimizin karşısına çıkacak ve ülkemizde çok meşhur olan, algı ve toplum mühendisleri bunun üzerinde çalışacak ve pırıl pırıl bir “krizimiz” daha olacak kucağımızda. Bu yüzden şimdiden söyleyelim, Bu bir mayın, bu bir tuzak ve nerede gömülü olduğunu biliyoruz. Göz göre göre gidip üzerine basmayalım.

Bu saldırı bir suçtur hatta bu bir savaş suçudur. İstenilen kanuna, yönetmeliğe, anlaşmaya bakılsın. Kimse bu “suçu” asla aklayamaz. Devletlerin siyasi ve stratejik planları farklıdır bu planlar neticesinde atılan adımlar, yürütülen operasyonlar farklıdır. Dün akşam atılan bu adım sabahında bir suç olarak karşımıza çıkmıştır. 

İç savaş başladığından beri ikinci kez seçime gidecek olan Suriye’de ilk defa Esed ensesinde demokratik, halk tabanlı, insansı bir korku hissetmiş ve bu saldırı ile tüm o panik ve endişesini yerini “rahatlamaya – derin bir oh çekmeye” bırakmıştır. Siyasi bir saldırıdır Palmira saldırısı. Esed isteği, ABD desteği ve Rus “Oligark İç Yapılanmasının” emri ile gerçekleşmiş bir taarruzdur. Kesinlikle ama kesinlikle ilgili bölgede ki terör unsurlarına karşı girişilmiş bir operasyon değildir. İlgili bölgede ki Esed muhaliflerine karşı yapılmış bir saldırıdır.

Ve başarıya ulaşmıştır. 200’ün üzerinde sivil insan hayatını kaybetmiş, 1000’in üzerinde yaralı yardım beklemektedir. “Esed Muhalifleri” olmak ise tek suçlarıdır bu insanların.