Valerien, Süper Lig'in Gerçek Yüzünü Gördü!
Serkan Morova

Valerien, Süper Lig'in Gerçek Yüzünü Gördü!

18.04.2022 Pazartesi 13:29

Beşiktaş'ta yeni teknik direktör Valerien Ismael'in ilk maçlarda aldığı sonuçlar camiayı şampiyonluk yarışından uzak kalındığı bu dönemde yeniden heyecanlandırmaya başlamıştı.

Trabzonspor deplasmanında alınan beraberlik, ardından Alanyaspor'a karşı Dolmabahçe'de alınan 4-1'lik farklı galibiyet büyük bir ses getirmişti.

Ancak Beşiktaş için en önemli sınavlardan biri bu hafta oynanan Giresunspor karşılaşmasıydı. Çünkü siyah beyazlılar bu zamana kadar oynadığı iki karşılaşmada da topla oynamayı çok seven ve savunma güvenliğini ikinci planda bırakan takımlardı.


Valerien Ismael yönetimindeki Beşiktaş, 3'lü savunmayla oynamaya başlamış ve bambaşka bir oyun anlayışına bürünmüştü. Topu çoğunlukla rakibine veren siyah beyazlılar, önde yaptığı öldürücü baskıyla rakibini hataya zorlayarak arka arkaya pozisyonlara giriyordu.

Nitekim Fransız teknik adamın Beşiktaş macerasındaki iki maçında da bu planı tutmuştu. Çünkü karşısında oynamak istediği oyuna çok uygun rakipler vardı.

Beşiktaş bu hafta ise tam olarak Süper Lig'in gerçekleri ile karşı karşıya geldiği bir sınava çıktı.

Süper Lig'de dört büyükler ve üst sıralara oynayan bazı takımlar dışında tüm rakipler büyük takımlara karşı neredeyse 10 kişi savunma yaparak oynuyor.

Türkiye'de şampiyonluğun anahtarı ise bu kapalı savunmaları açabilmekten geçiyor. Güçlü bir savunma bloğu ile karşı karşıya kalan rakipler farklı hüçüm varyasyonları deneyerek golü bulabildiği zaman bu kilit açılmış oluyor.

Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü Valerien Ismael, Giresunspor deplasmanında Süper Lig'in gerçekleri ile karşı karşıya kaldı.


Kapalı bir savunma hattına karşı nasıl bir oyun sergileyeceği merakla beklenen Beşiktaş, Giresunspor'a karşı çıktığı sınavda sınıfta kaldı.

Maçın başından itibaren rakip savunmayı aşmayı bir türlü başaramayan Beşiktaş, Karadeniz'den bir puanla döndü.

Mücadeleyi inceleyecek olursak Beşiktaş adına sahanın en kötü isimlerinin Can Bozdoğan ve Alex Teixeira olduğunu söyleyebiliriz.

Orta sahada Can Bozdoğan'ın ofansif anlamda takıma katkı sağlayamaması, haftalardır bal yapmayan arı olan Alex Teixeira'nın ilk 11'de oynamasında ısrarcı olunması Beşiktaş'ın Giresunspor deplasmanında kaçırdığı galibiyette önemli bir pay oynadı.

Eğer 3'lü savunma oynuyorsanız, savunma hattında oynayan 3 stoper oyuncunuzun yanı sıra 2 bek oyuncusunu da göz önünde bulunduracak olursak ilerde oynayan oyuncularınızın aksamaması gerekiyor.  Bu sistemde hücüm hattında verim alamadığınız isimlerde ısrarcı olmamanız halinde golü bulamamanız kaçınılmaz oluyor.


Örnek verecek olursak; haftalardır hatta geldiği günden bu yana istenen seviyeye gelemeyen Alex Teixeira konusunda ısrarca olunması Beşiktaş'ı sahada 10 kişi bırakarak hücum hattında zayıflatıyor.

Durum böyle olunca Süper Lig'in gerçekleri ile karşı karşıya kalan Beşiktaş, Valerien Ismael yönetimindeki kritik sınavında puan kaybı yaşayarak galibiyeti kaçırmış oldu.

Fransız teknik adam için bence Giresunspor karşılaşmasından çıkaracağı çok büyük dersler var. Bakalım önümüzdeki hafta Kasımpaşa karşılaşmasında nasıl bir Beşiktaş izleyeceğiz...