Kritik Dakikalar
Mustafa Cerit

Kritik Dakikalar

24.04.2020 Cuma 09:31

TBMM Başkanı Mustafa Şentop günler öncesinden ilan etmişti: 

- “23 Nisan akşamı saat 9.00’da balkonda-pencerede, milletçe top yekün İstiklal Marşı okuyacağız”

Sn. Şentop’un bu millî çağrısı, kamuoyunda kabul gördü. Evlerinde mahpus insanlar, bu hareketi aylar sonra bir “sosyal faaliyet” olarak algılayıp o saate kilitlendi.

Reis-i Cumhur zaten devlet-millet dayanışmasına örnek bu hareketin başıydı. Programa göre, ortak yayın yapan TV’lerdeki Reis'in konuşması bitince bir anda ülke çapında İSTİKLAL MARŞI başlayacaktı.

Ancak bu işi organize eden ekip, basit gibi görünen ciddî bir hata yaptı. Hitabet metninin uzunluğu hesaba katılmadan Reis, TV’de konuşmaya geç başlatıldı. 

Bu yüzden konuşma sürerken, saat 9.00 oldu. TV’ler haklı olarak kitlelerin pencerelerden yayılan "İstiklal Marşı" görüntülerini ekrana taşıdı. Hatta Reis’in konuşması bir ara gölgede kaldı ve kesildi.

O tarihi birlik-beraberlik hitabeti bittiğinde saat 9.04 olmuş, balkonlar çoktan İstiklal marşının ilk 4 kıtasını bitirmişti. Beşiktaş ve Kadıköy gibi muhitlerde cepheleştiren “İzmir’in dağlarında çiçekler açar.. Yaşa Paşa” nakaratı yayılmıştı.

İşte o önemli, hassas ve kritik anlar dört dakika ile kaçırıldı. Millî hislerle pencerelere çıkan milyonların coşkusuna, Reis-i Cumhur ancak gecikmeli olarak katıldı, bütünlük (o esnada) zedelendi.

Vaziyet, organizatörler açısından teknik bir skandaldır. Reis’in konuşması geç başlatılmıştır, tertipten öte bir provokasyon..

Böylesi kötü olgunun tam tersine, tarihte saatlerin nasıl planlı ve maksada uygun düzenlendiğine dair başarılı örnekler vardır. Misal:

-9 Kasım 1938 gecesi, günlerdir batında biriken su (ödem) alınır, M. Kemal Paşa yorgun ve bitap (halsiz) düşmüştür. Aylardır hastalığına çare bulamayan doktorları o gece (can havliyle küfrederek) kovar.

Doktorlar evlerine gider, nöbetçi hekim de uykuya kalınca hasta saat 3-4'lerde EKS olur. Fakat bu büyük olgunun ileride pek çok muhtemel yansımaları hesaba katılarak, ustaca ve kurmay zeka ürünü bir zabıt tutulur:

-Saat 9’u beş geçe, Dolmabahçe'de..

Gayet uygun bir saat, hiç bir iş ve işgücü kaybı olmayacaktır, resmî mesai başladıktan beş dakika sonra.. Ya doktorlar aslına uygun, gece saat 00.04’te diye zabıt tutsalardı, ne olurdu o anma günlerindeki vatandaşın ve öğrencilerin hali?

-Doktor doktor kalksana / Lambaları yaksana /Atam elden gidiyor / Çaresine baksana.. 

Bu şiirin meçhul şairi, bazı bilgilere sahip olmalıdır. Dolmabahçe'de saat 9'da hava aydınlıktır. Niçin doktora 

"Lambaları yaksana" diye seslenmekte.. Ölüm saati düzenlemesine işaret maksadı mı taşımakta?