Hem yenilikçi hem geleneksel: Oyun piyasasının yeni yüzü Manc Games

Mihrab

08.05.2022 Sunday 17:18

Birçoğumuz hayatımızın bir döneminde ‘Bunlar neden benim başıma geliyor?’ sorgulamasına düşmüştür. Bazılarımız ise (örneğin ben) bu sorunun cevabını arayacak birçok durumun içine bir şekilde düşmek zorunda kalmıştır. Bunlar neden hep benim başıma geliyor?

Aksilikler silsilesi ile yaşayan biriyimdir. Yani en azından kısa bir süre öncesine kadar öyle zannediyordum. Her girdiğim ortam ya da yaptığım şeylerin çoğunda bir aksilik, bir absürtlük yaşarım. Ve tüm bu yaşadıklarım günün sonunda ban kendimi sorgulatırdı. ‘Bunlar neden hep benim başıma geliyor?’ Kabul etmeliyim ki bir dönem bu sorgulama bende özgüven kırgınlığı yarattı. İçine gireceğim her şeyde bir olay olacağına kapıldım ve her başlayacağım iş öncesi, başıma bir şey gelecek korkusu ile gard alarak adım attım. Sonra baktım ki, ‘Bunlar neden hep benim balıma geliyor?’ sorusunun aslında bir anlamı var bunu çok uzaklarda aramamak lazım. Peki nedir? Size biraz anlatayım.

Bunlar neden hep benim başıma geliyor?

Öncelikle şunu söyleyeyim, belalı değilsin ya da uğursuz. Yaşadığın şeyler hayatın sana bir getirisi. Nasıl bir getiri ya öyle? Diye bilirsin. Ama bu getiri, seni sen olma yolunda doğru yola iten süreç aslında. ‘Bunlar neden hep benim başıma geliyor?’ dediğin süreçler, aslında sana ne istemediğini, ne olmayacağını, seni neyin mutlu etmediğini gösteriyor. Yani aslında bir olumsuzluk gibi görünen bu durum, kendini fark etmenin ve oluşmanın bir süreci. Bu oluşma seni oluşturuyor. Seçimlerine yansıyor, düşüncelerine yansıyor, zevklerine yansıyor vb. seni sen yapan süreçte, oluşumunu ‘Bunlar neden hep benim başıma geliyor?’ dediğimiz durumlar tamamlıyor. İçinde bulunduğun bir durum sana bu soruyu sorduruyorsa eğer günün sonunda oradan aldığın şey, ne istemediğin ve bu istemediklerini öğrenmek, farkına varmakta şu an geldiğin senin oluşumunu tamamlayan süreç. Yaa demesi kolay tabi gibi düşünebilirsiniz. Ama ‘Bunlar neden hep benim başıma geliyor?’ dediğiniz durumlara bir bakın ve o durumların size nasıl yansıdığına. Çalıştığınız yerde size bu soruyu sorgulatan ortam nasıl bir yerde çalışmak istemediğinizi, neyi yapmak istemediğinizi size öğretiyor. Ve bir sonraki iş alanınızda istemediklerinizi bildiğiniz için tercihleriniz ona göre oluyor. Size olumsuz gibi görünen birçok şeyi kendiniz için pozitife dönüştürebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece sorgulamak ve farkına varmak. Bir düşünün ‘Bunlar neden hep sizin başınıza geliyor?’

20.04.2022 16:46

Bundan 20 yıl kadar önce hayatımıza giren metaverse kavramı, pandemi dönemiyle beraber kullanım alanlarını oldukça genişletti. NFT’lerin işin içine girmesi ve buralara yapılan ciddi yatırımlar, metaverse kavramına ilgiyi iyice artırdı. Peki yakın geleceğin dünyası dediğimiz metaverse’te yeni meslekler olacak mı?

Metaverse evrenin meslekleri

Evet arkadaşlar metaverse ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri meslekler. Çünkü dünya ticaretine yön veremeye başlayan metaverse evreni, şüphesi geleceğin yaşam çağı olacak ve bizler bu çağda hayatta kalmak için, çalışıp giderlerimizi karşılayacak ekonomik güce sahip olmak zorundayız. Peki gelişen sanal dünya mesleklerimizi nasıl etkileyecek? Şu anki işlerimizi yapabilecek miyiz?

Öncelikle şunu belirmeliyim ki bence arkadaşlar, şu anki mesleklerimizin bir kısmını meta evrende sürdürebileceğiz ancak, mesleki bilgilerimizi alanı dışında geliştirmek zorunda kalacağız. Şöyle örneklendireyim. Ben yayıncı ve tasarımcıyım. Meta evrende de mesleğimi yapabileceğim ancak mesleğimin devamlılığı için, kodlama bilgisine ve pazarlama bilgisine ihtiyaç duyacağım. Geçmiş dönemde bu alanlar için başka insanlarla ortak iş yapılırdı ancak meta evrende tasarımı, üretimi ve pazarlamayı tek kişide toplayan meslekler etkin işler yapacak. Bu iş aslına bakarsanız şu anda da öyle, bir iş ilanına bakıyorsunuz, iki üç mesleğin birleşimini tek bir kişinin yapmasını istiyorlar. Meta evrende de her mesleğin kendini kodlama alanına hakim olması istenecek yani herkesin kodlama bilmesi gerekecek. En azından ben böyle olacağını düşünüyorum.


Bununla beraber, her şey üç boyutlu hale geleceği için içerik üreticileri ve tasarımcılara olan ihtiyaç çok daha fazla olacak ve burada ciddi bir kalite aranacak. Şu an bakıldığında hala daha küçük görülen tasarımsal işler, meta evrenin en popüler işleri olacak. Herkes her şeyini başta kendini olmak üzere üç boyutlu tasarlatacak.

Benim kendimde uygulamaya çalıştığım size de tavsiye edebileceğim şey, tasarım ve kodlama alanlarına yönelmeniz. Ve ne olursa olsun birden fazla dil öğrenmeniz. 

03.04.2022 15:01

Merhaba arkadaşlar, bu hafta ki yazımda sizlere son dönemde sık sık karşıma çıkan, yerli oyun şirketi Manc Games’den bahsedeceğim. Zira yazılarımı takip edenler bilir, dijital oyunlardan pek hoşlanmam ancak Manc Games, gelenekselliği yaklaştıkları yenilikçi bakışla bende bir merak uyandırdı ve başladım araştırmaya. 

Öncelikle şunu belirteyim, Manc Games genç bir ekipten oluşan; geleneksel, hemen hemen hepimizin sevdiği oyunları, dijital ortamda hem de sohbet dilebilecek bir platformda bizle buluşturuyor. Dünyanın ilk sohbet edilebilen okey onu ‘okey muhabbetle piyasaya çıkan Mang Games, hızla ilgi odağı olmaya başlamış. Öyle ki dijital oyundan hiç hoşlanmayan benim bile dikkatimi çekti. Eeee tabi okey severliğimin de bunda etkisi var. Tam ben okey muhabbetle akşamları pistin tozunu alırken, birde 101 Muhabbet çıktı. Beni vize ve final haftalarımız vazgeçilmez etkinliği olan o günlere götürdü, proje teslim günleri yaklaşırken çılgınlar gibi 101 başında buluşan, son iki günde koca projeyi tamamlamak için matbaacılar çarşısında sabahlayan ekip canlandı gözümde. Böyle anlattığıma bakmayın mezuniyetimin üzerinden uzun yıllar geçmedi ama nedense öyle hissediyorum. Neyse Manc Games’in oyunları ile o anılara bir gittim iyi geldi. Yetmedi üniversite grubuna da saldım oyunu ???? 

Manc Token yolda

Üniversite grubunu tam 101 Muhabbet etrafında toplamışken, televizyonda bir reklam gördüm. Ses tanıdık, tanıtılan oyunlar tanıdık, kafamı bi kaldırdım, Okan Bayülgen Manc Games’in, Manc Token çıkardığını anlatıyor. Eee durur muyum bende, tabi ki başladım araştırmaya. Biliyorsunuz son dönemlerde ilerleyen dijital çağ, metaverse ve getirileri gibi konularla oldukça ilgiliyim. Hemen Manc Token’i de radarıma aldım. Kripto piyasası ile ilgilene arkadaşlar, Manc Token piyasayı sallayacak gibi ‘tüh nasıl kaçırdık’ demeden bir baksanız iyi olur. 

28.03.2022 13:39