El Ele Play-Off’a Gidiyoruz
Enis Hatipoğlu

El Ele Play-Off’a Gidiyoruz

02.04.2021 Cuma 12:38

Çift maç haftası Euroleague’de... 15. haftada mağlubiyet sayısı, galibiyet sayısından fazla olan iki takımımız vardı. Anadolu Efes, 7 galibiyet ve 8 mağlubiyetle 10. sırada, Fenerbahçe ise 5 galibiyet ve 10 mağlubiyetle 17. sıradaydı. Ergin Ataman ve Igor Kokoskov’un oynattığı oyun eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Basketboldan anlayan anlamayan, kafasına esen herkes, özellikle Igor Kokoskov’u daha çok eleştiriyordu. Ne hikmetse, alışık olmadığımız bir görüntü gösterdi her iki takımımız da. Sahaya çıkıp, “çatır çatır” top oynadılar. 

Anadolu Efes... Öyle bir galibiyet aldı ki, İspanya’da, Real Madrid’e 108 sayı attı, 83’te tuttu. 25 sayılık fark. Bu bir tesadüf olamaz. Sezon başında eleştirilen Ergin Ataman, Micic’in ve Larkin’in performansları... Şimdi ise son 15 maçının 13’ünü kazanan, hatta son 15 maçta 91,2 sayı ortalaması yakalayan, Sertaç Şanlı’dan, Rodrigue Beaubois’ten maksimum verim alan, gerçek Bryant Dunston’u ortaya çıkaran ve takım arzusunu arttıran bir Anadolu Efes var. İlk yarıdaki performansı, Ergin Ataman’ın da hoşuna gitmese de, ikinci yarıda toplamda 67 sayı buldu Anadolu Efes. Haliyle farklı galibiyet kaçınılmaz oldu...

Fenerbahçe Beko... Euroleague sezonunun başından beri eleştirilere konu olan tek takım. Sezon başlamadan Obradovic’in ayrılması, bütçenin düşürülmesi derken, “Igor Kokoskov, Avrupa basketboluna adapte olabilecek mi?” düşünceleri... Fenerbahçe Beko, bu zincirlerin hepsini, 15. hafta itibariyle 17. sırada iken, 32. hafta itibariyle, bitime iki hafta kala play-off’u garantilemesiyle kırmış oldu. Oynattığı basketbola, verdiği tepkilere alışkın değildik belki de Obradovic döneminden sonra, ama şüphesiz Igor Kokoskov’da Fenerbahçe Beko özelinde bir ekol yarattı. Vesely’nin inanılmaz performansı, gizli diye adlandırsakta, görünen köyün kılavuz istemeyeceğini ispat edercesine oynayan Dyshawn Pierre, hırsız gibi top çalan Lorenzo Brown, gelmesiyle fitili ateşleyen Marko Guduric... Dün akşam Fenerbahçe Beko da ilk çeyreğe istediği gibi başlayamadı fakat daha sonrasında kontrolü eline aldı ve ilk yarıyı önde kapattı. İkinci yarıda da işler istediğimiz gibi gitti ve maçtan 77-68 galip ayrıldık. 

Gelelim asıl mevzuya... Anadolu Efes-Real Madrid maçı öncesinde, Fenerbahçe Beko’nun hemen altında Real Madrid vardı. Fenerbahçe Beko-Bayern Münih maçından önce de Anadolu Efes’in hemen altında Bayern Münih vardı. Her iki takımımız, aldıkları galibiyetlerle hem kendi yerlerini, hem de birbirlerinin yerlerini sağlamlaştırmış oldular. Aslında o kadar değerli iki galibiyet alındı ki dün akşam, her iki takımımız da, olası ikili averajda rakiplerinin üstlerine geçtiler. 

Çift maç haftasının 2. yarısında, rakiplerimiz İspanyol. İki maçı da kazanarak yerimizi sağlamlaştırmak ve olası play-off rakiplerimizi belirlemek hedefiyle sahaya çıkacağız şüphesiz... El ele kötü başlayıp, el ele iyi bitiriyoruz. İki takımımızı da “Final Four’da” görmek dileğiyle...

Sağlıklı günler dilerim...