Sirtaki

Enis Hatipoğlu

02.04.2021 Friday 12:38

Biz Türkler, yapımız gereği oynamayı, çalgıyı, çengiyi çok severiz. Bunu da hayatımızın çoğu alanına yansıtırız. Halay olsun, çiftetelli olsun... Ama bu hafta Euroleague’de “sirtaki” yaptık. O kadar güzel oynadık ki sirtakiyi... Bütün Yunanlar gördüyse eğer ayakta alkışlamıştır bizi...

Haftayı Anadolu Efes ile açtık. Panathinaikos’u İstanbul’da devirdik. Micic’in mükemmel oyunuyla, Dunston’un savunmadaki ve hücumdaki arzusuyla 20 sayılık fark kaçınılmaz oldu. Anadolu Efes’in çıkışı, son 14 maçında 12. galibiyetini alarak, hem de Ergin Ataman’sız alarak devam etti. Bu seride göze çarpan unsurlar ise savunma sertliğini arttırmaları ve daha akıcı hücum etmeye başlamaları oldu. Beaubois ve Sertaç’ın bu periyottaki katkıları, şüphesiz Anadolu Efes için ekstra oldu. 

Kapanışta ise Pire deplasmanında Fenerbahçe Beko’nun galibiyeti vardı. Olympiakos karşısında tabiri caizse “şıkır şıkır” bir ilk yarı geçirdik. İlk periyotta yapılan 14-2’lik seri, ardından 43-27 biten bir ilk yarıdan sonra, rahatlayan Fenerbahçe Beko, az kalsın maçı zora sokuyordu. Gerçek kahraman Vesely ve gizli kahraman gibi gözükse de müthiş top oynayan Pierre, Fenerbahçe adına günün kahramanlarıydı. Fenerbahçe, Guduric’in geldikten sonra oynadığı ilk maç olan İstanbul’daki Olympiakos maçı sonrasında sürdürdüğü iyi oyun serisine devam ederek, son sirtakiden de galip ayrıldı. 

Bu iki maçta emeği geçen Ergin Ataman ve Igor Kokoskov’a saygılarımı iletiyorum. Her ikisi de gerçekten takımlarını güzel yönetiyorlar. Alınan galibiyetler kötü oyunla değil, iyi oyunla gelmeye devam ediyor. Anadolu Efes 12/14’lük serisi, Fenerbahçe Beko’nun 14/16’lık serisi, kuşkusuz Ergin Hoca ve Igor Hoca’nın el emeği, göz nuru. 

Sağlıklı ve bol “sirtakili” günler.

29.03.2021 18:28