Haber 365
Haberlere Hızlı Erişin Son Dakika Haberleri ve Gelişmeleri Anında, Herkesten Önce Öğrenmek İçin;
Takip Et
Kripto Varlık Nedir?
Celal Arslan
Kripto Varlık Nedir?
10.05.2021 Pazartesi 13:33

Kripto para (veya kripto varlık),işlemlerini güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Yani kısaca sanal para denilebilir.

Kripto Paraların Özellikleri:

Şu 6 özelliğe sahip olması durumunda bir kripto paranın varlığından söz edebiliriz.

Merkeziyetsizlik,

İşlem ve sahip kayıtları,

Yeni arz oluşturma kuralları,

Sahipliğinin kriptografik tekniklerle sadece sahibince ispat edilebilmesi,

Paranın sadece sahibinin emriyle el değiştirebilmesi,

Aynı anda aynı kripto para için birden fazla işlem yapılırsa sadece birinin yerine getirilmesi.

Kripto Para Güvenlir mi?

Bundan önceki yazılarımda da bahsetmiştim aslında ama yine de değinmek istedim. Çünkü hala soruyorsunuz. Kripto paraların riskli yatırım varlıkları olmasının en büyük nedenleri aslında özelliklerinde saklıdır. Bu özellikler güven duygusunu artıran veya azaltan özelliklerdir. Paranızı kaybettiğinizde karşınızda bir muhatap bulamamak insana sadece parasını değil belki de sağlığını ve aklını da kaybettirmektedir. 

Ülkemizde yasal bir ödeme aracı olarak görülmemesi ve bir muhatabının bulunmaması nedeniyle aşırı riskli bir yatırım varlığı olduğunu düşünmekteyim. 30 Nisan 2021’tarihinde alınan kararla ancak alınıp satılabilmesi konusunda bir yasak getirilmemiştir. Bu gibi nedenlerden dolayı güvenli olduğunu düşünmemekteyim.

Umarım yatırımcılığın oyun olmadığını veya iddaa gibi bir tahmin aracı olmadığını kısa vadede anlarsınız. Yatırımlarınızı Temel ve teknik analiz yöntemlerini kullanarak yaparsınız. İyi günler dilerim…