Haber 365
Haberlere Hızlı Erişin Son Dakika Haberleri ve Gelişmeleri Anında, Herkesten Önce Öğrenmek İçin;
Takip Et
Kripto Para: Bitcoin
Celal Arslan
Kripto Para: Bitcoin
05.08.2020 Çarşamba 16:58

Kripto para (veya kripto varlık), işlemlerini güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Yani kısaca sanal para denilebilir.

Kripto paralara başka deyişle dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeze bağlı değildir yani merkeziyetsizdir. Her bir kripto paranın merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden gelmektedir.

2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto paradır.  Sonradan birçok kripto para ortaya çıkmıştır. Bunlara genellikle altcoin denilir ki bu kısaltma alternatif ve coin yani madeni para’nın birleşimidir.

Kripto Paraların Özellikleri:

Şu 6 özelliğe sahip olması durumunda bir kripto paranın varlığından söz edebiliriz.

  • Merkeziyetsizlik,
  • İşlem ve sahip kayıtları,
  • Yeni arz oluşturma kuralları,
  • Sahipliğinin kriptografik tekniklerle sadece sahibince ispat edilebilmesi,
  • Paranın sadece sahibinin emriyle el değiştirebilmesi,
  • Aynı anda aynı kripto para için birden fazla işlem yapılırsa sadece birinin yerine getirilmesi.

Biraz daha basitçe anlatmak gerekirse; banka sistemindeki kredi kartlarının alışveriş mantığıyla benzer özellikler taşımaktadır. Yani para aslında kartın içinde değildir lakin o karta  tanımlı sayısal rakamlardan oluşur. Yani aktif efektif (kağıt para) akışı yoktur her şey dijitaldir. Sanal paradaki mantıkta budur. Lakin merkeziyetçi olmadığı için yani bir merkezi bulunmadığı için çoğu ülke hala resmi olarak tanımadığı ve kontrol altına alamadığı için yasal olarak tanımamıştır.

Bitcoin satın almak isteyen insanlar kendi ülkelerinde bitcoinin yasal mı yoksa yasa mı olduğunu bilmelidir. Çünkü bilmemek cezadan kurtulmaya yetmemektedir. Birkaç ülke bitcoini yasal olarak tanıyıp vergi ödemesi, mal ve hizmet alımı gibi işler karşılığında ödeme yapılmasına izin vermişlerdir.

Yasal olarak tanıyan ve tanımayan ülkeler şekil 1'deki haritada görülmektedir. Yasaklara ve kısıtlamalara rağmen, bu yasaların Bitcoin veya diğer kripto para birimi işlemlerini ve kullanımlarını ortadan kaldırmadığını unutmayın. Merkezi olmayan kripto para birimlerinin doğası gereği, onları yasaklamak imkansızdır. Bu ülkelerdeki birçok kişi, bu platformlardaki ticaret hacimlerinin de belirtildiği gibi, başkalarıyla ticaret yapmak için Local Bitcoins, Paxful veya Bisq gibi siteleri kullanıyor.

Bitcoin

2008 yılında "eşler arası elektronik nakit sistemi" tanımlamasıyla ortaya çıkan Bitcoin (BTC), herhangi bir merkezî otorite tarafından yönetilmeyen, Blockchain teknolojisi üzerine kurulu olan ve geleneksel para birimlerinden farklı çalışan bir dijital para birimidir. Kriptografik olarak güvence altına alındığı için Bitcoin bir "kripto para birimi" olarak anılmaktadır.

Şekil 1:  Bitcoinin Dünya üzerinde kullanımı

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almanın en kolay yollarından biri kriptopara alım satım platformlarıdır. Günümüzde platformların neredeyse tamamı KYC (Know Your Costumer - Müşterini Tanı) ve AML (Anti-Money Laundering - Anti Kara Para Aklama) ilkelerine uymaktadır. Bu ilkeler doğrultusunda kullanıcılar kriptopara alım satım platformlarına kayıt olurken kimlik bilgilerini beyan etmek zorundadır. Platformların bazıları, kullanıcılarına kimlik bilgilerini beyan etmeksizin belli sınırları aşmamak suretiyle Bitcoin işlemleri yapmasına izin vermektedir.

Kriptopara alım satım platformları aracılığıyla Bitcoin satın almak son derece kolay bir işlemdir. BtcTurk'e üye olarak, banka ve ödeme kuruluşları aracılığıyla Türk Lirası transfer edip Bitcoin alabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Yatırma sayfasından alacağınız kripto para adresine transfer yaparak, varlıklarınızı kripto para satın almak isteyen kullanıcılarına satabilirsiniz.

Türkiye ve Bitcoin

Bitcoin’in ülkemizdeki konumuna baktığımızda kanun ve yasalar baz alındığında bu dijital para birimine herhangi bir yasak getirilmemiştir. Bu nedenden ötürü Bitcoin ülkemizde yasa dışı bir kripto para birimi olarak sayılmamaktadır. Hatta ülkemizdeki bazı illerde sayısı her geçen gün artan firmalar bitcoin ile alışveriş yapmakta ve faaliyette bulunmaktadır.

Bitcoin globalleşen dünyada hızlı birçok ödeme aracı varken hem ödeme hem de yatırım aracı olarak kullanımı yaygınlaşmış ve hem güvenli ödemelere hız katmış hem de yatırımcısına kazandırarak yükselişine devam etmiştir.